Kas yra nutukimas
5 (100%) 1 vote

Kas yra nutukimas

KAS YRA NUTUKIMAS?

Nutukimas – tai riebalų susikaupimas riebalinėse ląstelėse, galintis pakenkti žmogaus sveikatai ir savijautai. Pagrindinė nutukimo priežastis – disbalansas tarp gautos su maistu energijos ir išeikvotos. Daug energijos turi riebus maistas (1 g riebalų – 9 kcal). Riebalai palyginti su kitomis maisto medžiagomis greičiausiai kaupiasi organizme. Fizinio aktyvumo trūkumas taip pat skatina nutukimą. Polinkis nutukti gali būti paveldimas. Susidarius palankioms aplinkybėms, genetinį polinkį nutukti turinčių žmonių kūno svoris sparčiai auga.

Dėl nutukimo atsiranda sveikatos ir psichosocialinių problemų. Nutukusiems žmonėms didesnė tikimybė susirgti išemine širdies liga, nes nutukimas skatina kitų išeminės širdies ligos rizikos veiksnių atsiradimą: didėja mažo tankio lipoproteinų(jie kraujyje dažniausiai perneša cholesteriną, jų padidėjimas kraujo plazmoje yra aterosklerozės rizikos faktorius) cholesterolio koncentracija, mažėja didelio tankio lipoproteinų cholesterolio koncentracija, didėja trigliceridų koncentracija. Turintiems antsvorį dažniau padidėja kraujospūdis. Kai kūno masės indeksas ³ 30 kg/m², hipertenzijos tikimybė tris kartus didesnė, nei tuomet, kai svoris normalus. Dėl šios priežasties nutukusius žmones dažniau ištinka insultas.

Tyrimais nustatyta, kad esama ryšio tarp nutukimo ir susirgimo vėžiu. Turintiems antsvorio dažniau aptinkama dėl hormonų pusiausvyros sutrikimų atsirandančių navikų (gimdos,kiaušidžių, krūties pomenopauzės metu, prostatos navikų). Be to, nutukę žmonės dažniau serga storžarnių, tulžies pūslės, kasos, kepenų vėžiu.

Nutukimas yra pagrindinė susirgimo diabetu, nepriklausomu nuo insulino, priežastis. Nutukę žmonės šia liga serga tris kartus dažniau nei normalaus kūno svorio. Padidėja rezistentiškumas insulinui, mažėja insulino sekrecija.

Nutukusiems žmonėms dažniau susidaro akmenų tulžies pūslėje, skauda sąnarius, jie dažniau suserga osteoartritais, artrozėmis, podagra. Dėl skausmų mažiau judama, todėl dar daugiau priaugama svorio.

Žmonių, turinčių antsvorį, psichinė savijauta būna prastesnė dėl vyraujančio neigiamo požiūrio į nutukimą. Tenka susidurti su diskriminacija priimant į darbą, todėl nutukę žmonės jaučiasi esą nepilnaverčiai. Epidemiologiniais tyrimais įrodyta, kad bendrojo mirtingumo ir nutukimo priklausomumo kreivė yra J formos. Ilgiausiai gyvena žmonės, kurių kūno masės indeksas (KMI) 20-24,9 kg/m². Didėjant kūno svoriui, daugėja mirtingumas. Labai mažai sveriantys žmonės (KMI <18,5 kg/m2) dažniau serga virškinimo ir kvėpavimo sistemų ligomis, todėl ir jų mirtingumas didesnis nei normalaus kūno svorio žmonių.

Sumažinus kūno svorį, pagerėja žmogaus savijauta, sumažėja sistolinis ir diastolinis kraujospūdis, gydant hipertenziją reikia mažesnių vaistų dozių. Jeigu žmonių, sergančių cukriniu diabetu, svoris sumažėja, lengviau kontroliuoti gliukozės koncentraciją kraujyje, mažiau reikia vaistų, insulino. Nukritus svoriui, sumažėja trigliceridų ir mažo tankio lipoproteinų cholesterolio koncentracija, padidėja didelio tankio lipoproteinų cholesterolio koncentracija. Žmonių gyvenimo trukmė pailgėja.

KAS YRA KMI?

KMI tai yra kūno masės indeksas, apskaičiuojamas atsižvelgiant į ūgį ir svorį. Svorį (kilogramais) padalinkite iš ūgio (metrais) pakelto kvadratu.

Manoma, kad žmonės, kurių KMI yra tarp 18,5 ir 25 gyvena ilgiau ir yra sveikesni, rizika sveikatai didėja, jei KMI yra 25 ir daugiau.

KMI (kg/m²) Kūno svoris

<18,5 per mažas

18,5 – 24,9 normalus

25 – 29,9 antsvoris

30 – 34,9 I0 nutukimas

35 – 39,9 II0 nutukimas

³ 40,0 III0 nutukimas

Kūno masės indeksas netinka vertinti šių žmonių grupių kūno svorį:

• augančių vaikų ir paauglių (vertinamas pagal fizinės raidos lenteles);

• senyvo amžiaus žmonių, kai sunku tiksliai išmatuoti jų ūgį;

• sportininkų, kurių labai išvystyti raumenys;

• nėščių moterų.

Nustatyta, kad ligų rizikai turi įtakos ne tik antsvoris, bet ir netolygus riebalų pasiskirstymas kūne. Riebalų sankaupos ant liemens (“obuolio” arba vyriškojo tipo nutukimas) labiau susijusios su išeminės širdies ligos, hipertenzijos, cukrinio diabeto rizika nei riebalų perteklius ant šlaunų (“kriaušės” arba moteriškojo tipo nutukimas).

Riebalų pasiskirstymui kūne vertinti apskaičiuojamas liemens ir klubų apimties santykis. Liemens apimtis matuojama stovinčiam žmogui tarp paskutiniojo šonkaulio ir klubinės skiauterės, klubų apimtis – per plačiausią klubų vietą. Kai vyrų liemens ir klubų apimties santykis >1,0, o moterų > 0,85, ligų rizika didesnė.

Remiantis pastarųjų metų tyrimais, kūno riebalų pasiskirstymui vertinti pakanka išmatuoti liemens apimtį. Nutukimo metabolinių komplikacijų rizika padidėja, kai vyrų liemens apimtis³95 cm, moterų ³80 cm. Rizika labai padidėja, kai vyrų liemens apimtis ³102 cm, moterų ³88 cm.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 726 žodžiai iš 2415 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.