Katės
5 (100%) 1 vote

Katės

Kas yra katė?

Katės galbūt yra patys nuostabiausi ir grakščiausi gyvūnai. Jos švelnios, turi gražų kailį, neretai išmargintą dėmėmis arba dryžiais, o jų galva elegantiška, su smailiomis ausimis ir didelėmis akimis. Ir laukinės ir naminės priklauso vienai kačių šeimai – Felidae. Nors katės būna įvairaus dydžio – nuo paprasto naminės katės iki didžiulio Sibiro tigro – visos jos yra panašios išvaizdos ir panašiai elgiasi ; žolėje besivoliojantis tigras primena milžinišką rainą katę. Kačių šeimai būdingi visi žinduolių bruožai : apsauginiai griaučiai , tiesi eisena, keturių dalių širdis , pieno liaukos , gaminančios pieną jaunikliams maitinti , be to jos yra šiltakraujės. Katės yra tobulos plėšrūnės, minta mėsa; beveik visos jos gyvena ir medžioja pavieniui.

Pirmosios katės

Prieš milijonus metų po Žemę vaikščiojo daug į kates panašių gyvūnų. Kai kurie iš jų buvo daug žiauresni ir didesni už dabar gyvenančias kates. Katės yra paskutinė plėšrūnų evoliucijos pakopa , bet daugelis pirmųjų į kates panašių žinduolių buvo gana maži mėsėdžiai gyvūnai. Seniausi iškastiniai kačių šeimos atstovai gyveno eoceno periode maždaug prieš 50 milijonų metų. Iš jų išsivystė didelių ir mažų kačių rūšys, pavyzdžiui liūtas ir naminė katė.

Kačių klanai

Katės žudo kitus gyvūnus maistui. Tai reiškia, kad jos, kartu su maždaug 200 kitų rūšių priklauso plėšriųjų būriui ir ėda tik mėsą. Yra keturios kačių grupės: mažosios katės, kurioms priklauso 28 skirtingos rūšys, tarp jų ir naminės ir kitos įvairios katės, ir dar dvi grupės, kurių kiekvieną sudaro tik viena kačių rūšis: gepardas ir dūminis lepardas. Katės turi puikiai išlavėjusius jutimus ir labai aštrius dantis, greitai juda ir iš visų plėšrūnų yra labiausiai specelizuotos mėsėdės.

Laukinės katės paplitusios visuose pasaulio žemynuose, išskyrus Australiją,- ten jas įvežė žmogus. Naminė katė kilusi iš vienos mažos laukinės katės rūšies – vilpišio, kuris ir šiandien aptinkamas kai kur Europoje , Vakarų Azijoje ir Afrikoje.

Griaučiai

Griaučiai sudaryti iš maždaug 250 kaulų, suteikia tvirtą rėmą minkštosioms kūno dalims. Jie saugo nuo sutrenkimų ir sužeidimų ir tuo pačiu leidžia katei greitai ir grakščiai judėti. Ir didžiųjų ir mažųjų kačių kaukolė pritaikyta grobiui žudyti ir kuo greičiau jį praryti, kol jo dar nenutempė kiti plėšrūnai. Akiduobės dideelės ir apvalios , kad suteiktų platų regos lauką ; klausomosios kaukolės dalys didelės, o trumpi žandikauliai gali plačiai atsiverti.

Kūno sandara

Katės organizmas evoliucionavo taip, kad ji galėtų maitintis kitais gyvais gyvūnais. Ji turi greit galvoti, greitai žudyti ir greit ėsti, kad pergudrautų kitus plėšrūnus. Katės labai protingos ir, palyginus su viso kūno dydžiu, turi dideles galvos smegenis. Po sėkmingos medžioklės laukinė katė sočiai prisiryja savo grobio mėsos ir po to kelias dienas ją virškina, kol vėl išalksta. Šiurkščiu liežuviu mėsa nugremžiama nuo kaulų ir nunešama į nasrus.Katė turi prakaito liaukas, bet plaukais neapaugusios tik letenų pagalvėlės ir kai kuriais atvejais nosis, kuri greitai atiduoda šilumą.

Kačių nagai – katės nagai susideda iš keratino – baltymo, iš kurio sudarytas ir išorinis odos sluoksnis. Keratino yra žmogaus naguose. Katės užpakalinės letenos turi keturis nagus, o priekinės – penkis.

Kailis – kailis tarnauja daugeliui tikslų. Jis katę šildo ir maskuoja, perteikia gyvūno kvapą, o jautriomis kiekvieno plauko šaknimis veikia kaip lytėjimo organas. Visų laukinių kačių kailis susideda iš dviejų sluoksnių. Apačioje yra tankios ir minkštos vilnos poplaukis, kurį dengia išorinis šiurkštesnių ir ilgesnių plaukų sluoksnis. Šio viršutinio sluoksnio plaukai sudaro dėmėtą arba dryžuotą kailio raštą.

Nepaprasti jutimai

Dauguma laukinių kačių gyvena pavieniui ir medžioja naktį, todėl turi puikiai išlavėjusius jutimus, kad galėtų tyliai judėti, matyti viską aplinkui save, išgirsti menkiausią garsą ir užuosti tamsoje bet kurį greta esantį gyvūną. Katės turi vieną jutimą, kurio neturi žmogus – skonio ir uoslės jutimą, kuris, be kita ko, leidžia patinui sužinoti, kada patelė rujoja. Kačių grįžimo namo instinktas labai išlavėjęs.

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 765 žodžiai iš 2374 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.