Kazimieras būga1
5 (100%) 1 vote

Kazimieras būga1

Kazimieras Būga – žymiausias lietuvių kalbos tyrinėtojas. „Žodžiai Būgą užbūrė nuo pat mažų dienų. Jis jau gimė kalbininku. Būga buvo kalbininkas, dar nežinodamas, kad yra toks kalbotyros mokslas“ (A. Sabaliauskas). Visi mato jo išskirtinius nuopelnus, atsidavimą kalbotyrai, jo kalbos supratimą.

Zigmas Zinkevičius knygoje „Bendrinės kalbos iškilimas“ aprašė kalbininką Kazimierą Būgą. Štai ištrauka: „Vienas iš žymiausių lietuvių kalbininkų, didžiai nusipelnęs ne tik lituanistikai, bet ir apskritai baltistikai, net slavistikai, indoeuropeistikai. Intensyniai rašė mokslo darbus. Būdingiausias visų praktiniais kalbos klausimais parašytų Būgos straipsnių bruožas – labai stiprus juose dėstomų teiginių argumentavimas“. Zinkevičius pamini tai, kad Būga niekur nesielgdavo diktatoriškai, neprimetė kitiems savo nuomonės, bet stengėsi skaitytoją įtikinti svariais argumentais. Jo nuomone, svarbiausia, kad Būga lietuvių visuomenei akivaizdžiai parodė, jog kalbininkui vien kalbos jausmo toli gražu nepakanka, reikia dar ir kalbos mokslo.

Jau minėtas Z.Zinkevičius, knygoje skirtoje vien tik Būgos gyvenimui ir darbams, aprašė kalbininko didžiulę meilę ir pasišventimą kalbotyrai. Jis rašė, jog Kazimieras Būga, kalbėdamas mėgdavo įterpti liaudies priežodžių, patarlių, mįslių, kurių jau tada mokėdavo devynes galybes. „Kam nors paminėjus dar negirdėtą liaudies patarlę, priežodį ar šiaip posakį, Būga bematant pašokdavo lyg įgeltas ir įsitraukdavo į kalbą“. Zinkevičius teigia, kad niekas iš to meto draugų neprisimena, kada Būga pradėjo domėtis kalbos klausimais. Visi aiškina, kad jo galva jau tada buvusi „prikimšta“ kalbos dalykų, kad kalbos pamėgimas atsiradęs savaime, niekieno nežadinamas, kad jis „gimęs kalbininku“.

Leidinyje „Straipsniai ir laiškai“, kur sudėti Jablonskio straipsniai, neįėję į ankstesnius jo raštų rinkinius, galima rasti žodžių, kurie aukština Būgą kaip kalbininką: „Būga ideališkas buvęs filologas, nes jis nesikišęs į literatūros kalbą ir, jei į ją kiek kišęsis, joje tik naujų žodžių ir posakių ieškojęs, tuo beveik pasisako norįs, kad ir mūsų kalbininkai, užuot baręsi, kaip dabar, su rašytojais, tik naujų žodžių ieškotų literatūros raštuose ir pabrėždami dėtų juos į tuos kalbos vadovėlius, kurie skiriami mūsų makyklai“. Jablonskis laikė Būgą išskirtiniu kalbininku ir sakė, kad jis buvo vienintelis mūsų kalbos specialistas. Vadinasi, jeigu vienintelis, tai visi kiti lietuvių kalbininkai tuo metu, įskaitant ir patį Jablonskį, nėra specialistai, nėra mokslininkai.

Šiuo metu Jūs matote 59% šio straipsnio.
Matomi 419 žodžiai iš 711 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.