Kazys boruta baltaragio malūnas
5 (100%) 1 vote

Kazys boruta baltaragio malūnas

KAZYS BORUTA

“Baltaragio malūnas”

Pasakos podirvis romane

Baugiame pasaulyje Kazys Boruta ryžosi rašyti romaną, kuriame atsivertų lietuvių tautos dvasios, jos kūrybingumo gelmės. Jos turėjo būti slaptos, svetima akim neįžvelgiamos – tautosakinės, gimusios po šiaudine pastoge ir dabar po ja vėl ieškančios prieglobsčio. Tai turėjo būti gynybinė siena, pastatyta iš pasakos mitologinių vaizdinių, iš dainos sudvasinto lyrizmo ir švelnaus žodžio, iš senovės papročių ir žmogaus – gamtos susiliejimų, sauganti svarbiausias tautos dvasines ir kultūrines vertybes nuo pražūties.

Hitlerinė okupacija nepaliko “Baltaragio malūne” jokių regimų ženklų. Dabartis nutekėjo į romano podirvį, neįstrigusi fabuloje ar detalėse. Tačiau “Baltaragio malūne” nėra paslėpto prasmių plano ir alegorinių schemų, kaip ir Salomėjos Nėries poemoje “Eglė žalčių karalienė.” Mitologinės būtybės, perkeltos į Lietuvos kaimo aplinką tampa visiškai realios, net kasdieniškos. Fantastiniai įvykiai, įsismelkę į žmonių likimus, įgauna grėsmingą įtampą ir jutimų tikrumą. Romane viskas konkretu, paprasta ir aišku. Keisčiausi nutikimai turi savo logiką, prasideda ir baigiasi ryškiai matomoje vietovėje, kaip ir liaudies pasakose. Tik “Baltaragio malūne” pasakos fabulą valdo psichologinė žmogaus būsena, visada prieštaringa, neišsprendžiama, bekraštė.

Lietuviai savo epo neturėjo. Ir Kazys Boruta ketino jį sukurti iš kaimo laukų mitologijos, atskilusios nuo valstybinio gyvenimo ir kultūrinių praeities klodų, nuskandintų užmarštin istorijos audrų. Jis ketino sukurti “paprastą epą”, kuriame susikerta žmogaus sąmonė ir pasąmonė, kuris “susijęs su gimtojo krašto vaizdu bei likimu.”

Mitologinis siužetas romane “Baltaragio malūnas” nubrėžia nenugalimo ir nepaaiškinamo apspręstumo sienas, į kurias daužosi žmogus. Kūrinio siužetinę spiralę išjudina tradicinė žmogaus ir velnio sutartis, pagrįsta pirmykščiais mitologiniais įsivaizdavimais: žmonių dukros gyvena su antgamtinėmis būtybėmis (pasakose velnias smaugia motiną arba laiko nutvėręs senį už barzdos, reikalaudamas jauniausios dukros; lenda pas mergas į klėtį, turi su jomis vaikų, kurie būna labai stiprūs).

Vienas lietuviškų pasakų motyvas – velnias išsigąsta bobos, nuskutusios jam ragus,- čia susilieja su kitu – velnias bernauja valstiečiui. Bet “Baltaragio malūnas” yra ne tautosakos kopijavimo ar stilizacijos eilinė knyga, o individualaus meninio mąstymo aktas, laisvai vartantis susigulėjusius liaudies kultūros elementus.

Familiarūs santykiai su velniu, nuspalvinti linksmos pašaipos, taip pat perkelti iš liaudies pasakų, kur dar buvo išlikusi senojo lietuvių tikėjimo samprata, jog velnių, laumių ir aitvarų knibžda kiekviename kampelyje, kur velnias buvo užėmęs milžinų, žmogaus bičiulių, vietą. Liaudies pasakose velnias yra artimiausias valstiečio kaimynas, prisistatąs po menkiausio šūktelėjimo. Jis duoda pasakos herojui karvę melžtis per vasarą, paskolina pinigų, išperša nuotaką. Dieną jis valkiojasi ežero pakrantėmis, muša su piemenimis ripką, o vakarais ateina į gužynes, šokdina mergas, atlekia į jaują ir groja dūdomis ligi trečių gaidžių. Užėjus perkūnijai, velnias visada glaudžiasi prie žmogaus, o sausmečiui ima iš jo roges pervežti savo vaikams iš vienos balos į kitą.

Iš pradžių Pinčiukas atstovauja prijaukintų, romių ir paklusnių mitologinių būtybių kategorijai, kuri yra galbūt pati seniausia lietuvių tautosakoje. Bet laikui bėgant jis virsta svarbiausia blogio priežastimi, blogio realizuotoju ir blogio simboliu, įgydamas krikščioniško velnio bruožų, įsismelkusių ir į lietuvių liaudies pasakas.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 571 žodžiai iš 1094 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.