Kinija
5 (100%) 1 vote

Kinija

Kinijos valstybinė vėliava ir herbas

Kitos žinios apie šalį:

Sostinė – Pekinas

Didžiausias miestas – Šanchajus

Plotas – 936960 km² (Pagal plotą Kinija IV pasaulyje)

Gyventojų skaičius – 1 298 847 624 (I vieta pasaulyje) (2004 m. duomenimis)

Gyventojų tankumas – 135/km²

BVP (visas) – 6 449 mlrd. (2003 m. duomenimis)

BVP (gyventojui) – 5 000 (II vieta pasaulyje)

Valstybinė kalba – kinų

Valiuta – juanis

Prezidentas – Hu Jintao

Valstybinis himnas – Savanorių maršas

Laiko zona – UTC +8

Gyvenimo trukmė – 71 m.

Raštingumas – 80%

Religingumas – išpažįstančių tradicines religijas (20%), musulmonų (2%), budistų (6%), kitų religijų (72%)

Internetinis kodas – .cn

Valdymas – vienpartijinis su prezidentu

Kinijos Liaudies Respublika – valstybė rytų Azijoje, didžiausią valstybė pasaulyje pagal gyventojų skaičių ir ketvirta pagal dydį. Ribojasi su Afganistanu, Butanu, Mianmaru, Indija, Kazachija, Kirgizija, Laosu, Mongolija, Nepalu, Šiaurės Korėja, Pakistanu, Rusija, Tadžikija ir Vietnamu.

Kiniją skalauja Bohaju įlanka, Geltonojį, Rytų Kinijos ir Pietų Kinijos jūros. Kinijai priklauso daugiau nei 5000 salų, didžiausios iš jų Taivanis ir Chainan.

Kinijoje šiuo metu gyvena kas penktas pasaulio žmogus. Ši šalis beveik plotu prilygsta Europai, ir yra 4 vietoje pagal plotą pasaulyje. Be to, ji turi vieną iš seniausių pasaulio kultūrų ir 7000 metų senumo istoriją. Valdyta imperatorių, 1911 m. Kinija tapo respublika, o 1949 – komunistine valstybe. Valdant komunistams, visas gyvenimo sritis valdė ir reguliavo valstybė. Kinijoje išaugo stipri pramonė ir karinis pajėgumas. Pastaraisiais metais joje pradėta leisti šiokią tokią konkurenciją, o tai ima traukti užsienio investuotojus.

Kinijai taipogi priklauso Honkongas, Tibetas ir Makao. Tai administraciniai jos rajonai, kuriuos ji buvo išnuomojusi Britanijai gana ilgam laikui.

Honkongas, esantis pačiame pietryčių Kinijos kamputyje, užima labai mažą plotą, bet jo akmenuotose salelėse ir kalnuotoje žemyninėje dalyje susispietę net 6 mln. gyventojų. Tai vienas iš svarbiausių pasaulio finansinių centrų, turintis klestinčią ekonomiką. 1898 m. Honkongą, Kinija išnuomojo Britanijai. 1997 m. liepos 7 d. Honkongas buvo gražintas Kinijai. Honkonge daugiausiai žmonių dirba tekstilės pramonėje.

Makao, užgožtas turtingesnio ir didesnio kaimyno, turi dvi salas ir kąsnį sausumos, kuriuos jungia tiltas ir plentas ant pylimo. Makao plotas tik 16 km². Gyventojų ten 355693. 1999 m. Makao grąžintas Kinijai. Pagrindinis Makao pajamų šaltinis – lošimo namai. Tai pritraukia daug turistų, tuo labiau, kad Honkonge lošimas uždraustas.

Visas šalytes valdo Kinijos vyriausybė, nors jos netgi turi savo sostines (Makao – Makao, Honkongo – Nonė).

Ūkio specializacijos ryšys su gamtinėmis sąlygomis Kinijoje

Šalį, kurią mes vadiname Kinija, patys kinai kartais vadina Čžun Go (Vidurinė karalystė), kartais Čžun Chua (Vidurinė Žydinčioji), kartais pagal vienų ar kitų dinastijų (pavyzdžiui, Cinio) pavadinimą. Šis pavadinimas, šiek tiek pakitęs, perėjo į Vakarų Europos geografinę nomenklatūrą.

Kinijos valstybė iš pradžių buvo įsikūrusi Chuanchės baseine ir tik palaipsniui išsiplėtė iki dabartinių savo ribų.

Chuanchė minima kinų literatūroje kaip “upė, draskanti širdis”. Ji dažnai keitė savo vagą, pragrauždama purią krantų žemę ir užtvindydama ištisas vietoves. Tik atkaklus žmogaus darbas galėjo ją sutramdyti ir apsaugoti derlingą slėnį nuo potvynių užtvankomis.

Dabar 2 trečdaliai kinų gyvena ir dirba kaime. Derlingiausi plotai pietuose. Pagrindinė žemės ūkio kultūra – ryžiai, nors auginama ir arbatžolės, medvilnė, vaisiai, daržovės. Ryžiai auginami užliejamuose laukuose. Gerais metais nuimami 2 ryžių derliai, vienas javų ar daržovių. Šiaurėje ir vakaruose, kur sausiau ir žemės kalnuotesnės, žmonės augina kokius nors vienus javus ir laiko avių ar galvijų. Kinijoje ganosi ir didelės galvijų kaimenės. Mėsos čia gaminama daugiau nei JAV, tačiau vienam žmogui jos tenka kur kas mažiau. Laikoma 360 mln. kiaulių. Tai daugiau negu trečdalis visų pasaulyj auginamų. Žemdirbystės rajonuose kiaulėms sušeriama didelė dalis augalų. Galvijai daugiausia naudojami kaip darbiniai gyvuliai, pavyzdžiui, vandeniniai buivolai – ryžių laukams įdirbti. Karvių laikoma tik prie didžiųjų miestų, kuriuos reikia aprūpinti pienu. Kinija, turinti 100 mln. avių bandą, užima antrą vietą pasaulyje po Australijos.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 644 žodžiai iš 2096 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.