Kinijos menas
5 (100%) 1 vote

Kinijos menas

Liberalėjant šalies kultūrinei politikai, šiuolaikinis Kinijos menas ir meninis gyvenimas stebina intensyvumu, prasiveržusiu atradimo džiaugsmu ir įvairove. Kinijoje gausu dailės akademijų ne tik milijoniniuose, bet ir mažesniuose miestuose. Tačiau galima išskirti kelis pagrindinius šiuolaikinio meno centrus: Pekiną, Šanchajų, istorines sostines Ksianą, Nandžiną ir Čengdu šalies pietryčiuose. Visus šiuos centrus veikia spartus ekonomikos augimas. Tiesa, juose nevienodai išplėtotas šiuolaikinio meno muziejų ir galerijų tinklas. Ksiane ir Nandžine nėra didesnių salių šiuolaikinio meno parodoms bei privačių galerijų. Abu šie miestai ir šiandien lankytojus traukia pirmiausia senąja architektūra ir senojo meno muziejų kolekcijomis. Ksiano apylinkės, archeologams čia atradus iki tol neregėtų stebuklų, kuriems savo mastu prilygsta tik atradimai Egipte praėjusio amžiaus pradžioje, šiandien yra viena didžiausių pasaulio įžymybių. Archeologinių kasinėjimų vietoje statomi nauji modernūs muziejai, skirti eksponuoti imperatoriaus Ši Huang Ti „Tūkstantinei armijai“ ir kitiems šedevrams. Deja, milijoniniame mieste, kurio dailės akademijoje mokosi penkiolika tūkstančių studentų, yra tik viena maža šios akademijos parodų galerija. Tiesa, šalia jau statomas didžiulis pastatas šiuolaikiniam menui eksponuoti.

Kiekvieną dieną Ksiano dailės akademijoje maršo žingsniu atžygiavęs uniformuotas studentų tvarkos būrys ant stiebo iškelia valstybinę vėliavą, tačiau studijų atmosfera, dėstytojų ir studentų santykiai bei mokymo programos daro visai kitokį įspūdį – čia išties vyrauja demokratija ir pažanga. Kaip ir Pekino akademijoje, čia greta tradicinių kinų dailės technikų dėstoma aliejinė tapyba, studentai kuria ir naujomis technologijomis. Pagarba tradicijoms derinama su smalsumu viskam, kas nauja.

Į mano paskaitas apie Vidurio ir Rytų Europos šiuolaikinį meną, kurias Ksiano dailės akademijoje jos kvietimu skaičiau praėjusių metų pavasarį, susirinko apie 700 žmonių. Ne tik studentai, bet ir visas profesorių bei dėstytojų kolektyvas. Studentai vietas užsiimdavo prieš valandą, o tie, kuriems 500 vietų auditorijoje neužteko kėdžių, kelias valandas stovėdavo. Kinijoje gyva diskusijų kultūra, tad po paskaitos gerą valandą netildavo klausimai ir pasisakymai. Tą patį teko patirti ir Pekine, kur po parodų atidarymų dailininkai ir meno kritikai porą valandų beveik grėsmingai ir karštai ginčydavosi apie šiuolaikinį meną, vėliau susitaikydavo bendros vakarienės metu.

Pekine padėtis kiek kitokia nei Ksiane. Sostinėje rengiama daug daugiau pačių kinų šiuolaikinio meno parodų, o šį rugsėjį atidaryta ir I tarptautinė Pekino bienalė, kurioje dalyvavo ir Lietuvos dailininkų sąjungos atstovai – skulptorius Vaclovas Krutinis ir tapytojai Jūratė Mykolaitytė bei Pranas Griušys. Ši bienalė papildė dvi sėkmingai vykstančias kinų meno bienales Šanchajuje ir Čengdu.

Pačiame Pekine taip pat dar stokojama parodų salių, viena jų specialiai pastatyta bienalės atidarymui. Visai kita situacija Šanchajuje. Čia buvusio anglų klubo pastate jau veikia moderniam menui skirtas dailės muziejus, kuris yra miesto centre, šalia senojo meno muziejaus. Greitai duris atvers dar vienas naujas, didesnis muziejus. Šanchajuje leidžiami net keli dailės žurnalai, veikia didelės parodų salės – Jingwen meno centras ir keletas šiuolaikinio meno galerijų, iš kurių svarbiausia – Yibo galerija.

Kinijoje jau atsiranda ir vietinių šiuolaikinio meno rėmėjų bei kolekcininkų, nors tarp pastarųjų vis dar dominuoja užsieniečiai. Meno gyvenime didelė reikšmė vis dar tenka valstybės remiamai Dailininkų sąjungai, tačiau atsiranda ir naujų struktūrų, didėja nepriklausomų kuratorių vaidmuo. Tiesa, glaudžiai bendradarbiaujama tarpusavyje. Daug kinų, pradėjusių studijas gimtinėje, jas tęsia Vakaruose ir, deja, dažnai ten pasilieka. Dabar, sąlygoms tėvynėje keičiantis progresyvia kryptimi, prasideda ir emigravusiųjų dailininkų grįžimo procesas. Kinijos menininkai domisi Vakarais, ir Vakarai domisi Kinijos menu. Šiuolaikinis Kinijos menas gausiai pristatomas didžiuosiuose tarptautiniuose renginiuose, rengiamos didelės specialios ekspozicijos. Trys tokios parodos, išsamiai atspindinčios šiuolaikinio kinų meno pulsą, pavasarį ir vasarą buvo surengtos Vokietijoje, Šiaurės Reino-Vestfalijos regione – Duisburge, Oberhauzene ir Bochume.

Duisburgo uoste jau kelerius metus vyksta senų industrinių pastatų rekonstrukcija ir naujųjų statyba. Taip atsirado įspūdinga ir populiari poilsio zona su pasivaikščiojimo takais palei kanalą ir ją supančiais muziejais, galerijomis, restoranais, kavinėmis ir barais, naujais gyvenamaisiais namais ir biurais. Vienas centrinių šio pasikeitusio peizažo taškų – „Kueppersmuehle“ muziejus, garsėjantis puikiu šiuolaikinio meno rinkiniu. Čia eksponuojamas privatus Duisburgo kolekcininko Hanso Grothe’s rinkinys. Miestas išlaiko muziejų, o kolekcininkas įgyvendino savo svajonę rodyti visuomenei kūrinius, kuriuos jis pats vertina.

Kolekcionuoti šiuolaikinį vokiečių meną Grothe pradėjo apie 1960-uosius. Šiandien šis rinkinys – vienas reprezentatyviausių šalyje. Jame daugiau nei 700 eksponatų, sukurtų 30 autorių. Čia eksponuojami Josepho Beuyso, Joergo
Immendorfo, Blinky Palermo, Imi Knoebeol, Guentnero Foergo, Abrahamo Christiano Davido, Sigmaro Polke’s, Ulricho Rueckriemo, Katharinos Sieverding, Rosemarie Trockel tapybos, skulptūros ir fotografijos darbai. Ypač įspūdingos ir didelės A.R. Pencko, Gotthardo Graubnero, Gerhardo Richterio, Georgo Baselitzo, Markus Luepertzo, Anselmo Kiefero bei Bernd ir Hilla Becher kūrinių kolekcijos. Rinkinys toks didelis, kad ekspozicija nuolat keičiama.

Šiuo metu Jūs matote 33% šio straipsnio.
Matomi 822 žodžiai iš 2456 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.