Klonavimas
5 (100%) 1 vote

Klonavimas

Jonavos Senamiesčio gimnazija

KLONAVIMAS

Darbą atliko: Rasa Radzevičiūtė 3rc

Darbą priėmė: Danutė Kasmočienė

2004 metai

Pastaruoju metu klonavimas yra viena išaktualiausių temų. Laikraščiuose ir žurnaluose galima surasti ne vieną straipsnį apie klonavimą, apie pirmąjį klonuotą kūdikį.

Teoriškai, bet koks kopijavimas gali būti vadinamas klonavimu. Šis terminas dažniausiai vartojamas biologijoje. Čia jis apibrežiamas kaip vienodų organizmų gavimas. Vienodų – nebūtinai išoriskai identiškų. Mano žiniomis jau daugiau, kaip 100 metų, visų gyvų sutverimų savybes nulemia genai. T.y. teoriškai: vienodi genai – vienodi ir organizmai. Tačiau dėl skirtingų augimo salygų, net ir vienodus genus turintys padarai šiek tiek skiriasi – kaip dvyniai. Šis sąlyginumas neužmirstamas ir kalbant apie klonavimą. Todėl klonas – tai organizmas, turintis tokius pačius, kaip ir klonuotasis, genus.

Patį terminą “klonavimas” pirmą kartą prieš 40 metų pavartojo britų genetikas Johnas Burdonas Sandersonas Haldane’as, kalbėdamas apie žmogaus biologines galimybes per 10tūkst. metų.

Klonavimas kaip ir kiti bandymai pirmiausiai atliekamas su gyvūnais. Skaičiau, kad 1996m. grupė Škotijoje klonavo 6 metų avį. Klonavimui buvo panaudota pieno liaukos ląstelė, nors jos rūšis nėra tiksliai žinoma – autorių teigimu, kultūroje buvo >90% pieno liaukos ląstelių, bet ne 100%. Ta ląstelė buvo sulieta su kitos avies kiaušialąste, prieš tai pašalinus iš pastarosios branduolį. Gauta surogatinė zigota perkelta i gimdą tikintis, kad iš jos išaugs ėriukas. Taip ir įvyko. Vis dėlto sėkmės procentas nedidelis – po suliejimo gautos 277 zigotos. Iš jų gimė tik 1 ėriukas. Šiuo metu tai yra sveika avis. Reikia neužmiršti vieno principinio trūkumo. Jis būdingas visiems klonavimo eksperimentams, naudojantiems branduolių perkelimo metodą. Ne visi ląstelės genai yra ląstelės branduolyje. Nedidelė dalis (<1%) yra ląstelės dalyse, vadinamose mitochondrijomis (pas augalus – dar ir plastidėse), ir perkeliant branduolį šie genai pasilieka už borto. Taigi klonas nėra idealus – jis turi visus savo pirmtako genus iš branduolio, bet mitochondrijų genai yra pakeisti į to individo, iš kurio yra paimta kiaušialąstė.

Bandymai klonuoti beždžiones, žmogui artimiausius žinduolius, iki šiol yra nepavykę. Iš 300 klonuotų beždžionių embrionų teko sunaikinti visus. Todėl mokslininkai nutraukė bandymus su šiais žinduoliais.

Įrodymų, kad klonuotas žmogus dar nėra, tačiau pirmoji pasiskelbusi apie dviejų klonuotų kūdikių gimimą chemikė Brigitte Boisselier sukėlė pasipiktinimą visame pasaulyje. Ji teigė, jog 2002 m. gruodžio 26 d. ir 2003 m. sausio 3 d. gimė du klonuoti kūdikiai – tikslios jų motinos kopijos, atsiradusios tik iš motinos ląstelių, be jokio vyro prisilietimo.

Apie klonuotą kūdikį kalba ne tik Brigitte Boisselier, bet ir italas Severino Antinori, bei amerikietis Panayioti Zavosas.

Tarp varžovų dėl abejotino “žmonijos klonų tėvo Nr.1” titulo vyksta įnertinga kova. Severino Antinori perėjo į puolimą dar Boisselier pranešimo išvakarėse.“Gryna nesamonė – teigė italas. -Madam Boisselier nežino, ką šneka. Ji niekad nedirbusi moksliškai. Ji neturi savo komandos, neturi savo laboratorijos ir niekada nebuvo išspausdinusi jokio mokslinio darbo. Jos klonuoti kūdikiai – tikra fantazija”. Realų įrodymą laiko tik savo paties klonuotą kūdikį. Tačiau tiek Brigitte Boisselier, tiek Severino Antinori leisti mokslininkams patikrinti atsisako, “dėl tevų saugumo”.

Trečiasis varžybose dėl “naujos” gyvybės amerikiečių profesorius Panayioti Zavosas, kuris iš pat pradžių bendradarbiavo su Antiniri, dabar laiko sukčiais abu konkurentus. Į savo darbą jis žiūri pigmatiškai: “kas įmanoma su pelėmis ir žiūrkemis, tas įmanoma ir su žmonėmis. Tai-tik laiko kalusimas”. Tačiau kolegų pranešimais jis nalinkęs tikėti: “Aš turiu gerų šansų būti pirmas, nors tai dar šiek tiek užtruks”.

Daugelis žmonių, taip pat ir bažnyčia nepritaria klonavimui: pasak Popiežiškosios gyvybės akademijos viceprezidento vyskupo Elio Sgreccia, klonuotas žmogus būtų sukurtas pagal žmogaus, o ne pagal Dievo paveikslą ir panašumą. Sausio 8 dieną Vatikano radijui vyskupas pareiškė, jog žmogaus klonavimas „jau buvo paskelbtas labai neleistinu veiksmu“ 1987 metais Tikėjimo mokslo kongregacijos išleistame dokumente apie žmogaus perdavimo orumą.

Vyskupas Sgreccia tvirtino, jog žmogaus klonavimas prieštarauja prigimčiai bei dieviškajam įstatymui, nes kiekvienas asmuo turįs teisę būti pradėtas ir gimti santuokoje ir iš santuokos. Klonavimas yra „anapus lytiškumo įgyvendinimo ir dėl to agamiškas, tai yra nereikalaujantis vyro ir moters pastangų“. Klonuojant „naudojami tiktai vieno individo genai šio individo kopijai padaryti“. Žmogaus klonavimas, pasak vyskupo, reiškia žmogaus valdžią žmogui ir apima savotišką troškimą savavališkai ir visiškai pakeisti Dievo planus, kuriant žmogų pagal žmogaus paveikslą ir panašumą“.

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 765 žodžiai iš 1444 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.