Klonavimas3
5 (100%) 1 vote

Klonavimas3

Pirmas žinduolis buvo klonuotas Roslin Institute (Edinburgas, Škotija) grupės mokslininkų, vadovaujamų Ian Wilmut (paskelbta 1997.2.). Tai buvo avis Dolly, klonuota iš tešmens ląstelės (dėl to vardas parinktas pagal JAV daininkę Dolly Parton). Tai buvo svarbus įvykis, įžiebęs visuotinį susidomėjimą klonavimu ir įrodęs, kad suaugusių žinduolių klonavimas įmanomas. Iki tol buvo nežinoma, ar suaugęs branduolys vis dar gali produkuoti naują gyvūną, ar netrukdys genetiniai pažeidimai ir genų deaktyvacija. Bet už Roslin texniką efektyvesnė ir geriau išvystyta yra Honolulu texnika. 1998.7 Havajų un-to mokslininkai Teruhiko Wakayama ir Ryuzo Yanagimachi klonavo 3 pelių kartas. O kai paaiškėjo, kad Honolulu texnika efektyvi, Wakayama klonavo pačius klonus, tuo įrodydamas, kad jie turi pilnavertes reprodukcines funkcijas.

Dar viena su klonavimu susijusi texnika yra dvyninimas [twinning]. Kai natūraliai apvaisintoje kiaušialąstėje prasideda dalijimasis, 8 ląstelių embrioną galima suskaldyti ir įsodinti į 8 gimdas. Gims 8 klonai. Bet tai ne suaugusio žinduolio klonavimas.

Beje, kiekviena tyrinėtojų grupė turi savo specifinę klonavimo texniką.

2001.11.25. Buvo paskelbta, kad pirmąkart klonuotas žmogaus embrionas.

Krikščionišku požiūriu į bioinžineriją reikėtų žvelgti iš šeimos pozicijos. Filipinų vyskupų konferencija paskelbė (kovo 9 d.) šešis principus, nukreiptus prieš žmogaus klonavimą ir geriausiai atspindinčius šį požiūrį.

1. Dirbtinai sukurti embrionus, be jokio ryšio su seksualumu, reiškia veikti prieš prigimtį;

2. Klonavimo metu žūsta embrionai, kuriais manipuliuojama. Embrionas jau yra žmogiškoji būtybė;

3. Žmogaus asmens klonavimas yra technika, neatsižvelgianti į dvasinį žmogaus matmenį;

4. Klonavimas prieštarauja kiekvieno asmens vertei, unikalumui ir originalumui ir paverčia asmenį objektu;

5. Klonavimas pažeidžia lygybės ir nediskriminacijos principus: vienas žmogaus, šiuo atveju mokslininkas, dominuoja kito atžvilgiu, pasitelkdamas selektyvią eugeninę schemą;

6. Laimėjimai negali būti naudojami kaip priežastis iš esmės ydingai procedūrai pateisinti.

Kas labiausiai suinteresuoti klonavimo įteisinimu? Amerikoje tai P. Zavos, Kentukio vaisingumo specialistas, ir Raelis (formaliai žinomas kaip Claude Vorilhornas), klonavimo kompanijos „Clonaid“ įkūrėjas. P. Zavos netgi teigia pažįstąs 700 nevaisingų porų, pasirengusių dalyvauti klonavimo projekte konkrečiai neįvardytoje Viduržemio šalyje. Jis bendrauja taip pat su Severino Antinori, Romos vaisingumo ekspertu, bei Avi Ben-Abrahamu – Amerikos žydu biotechnologu.

Kovo 22 d. Severino Antinori, paskelbęs apie savo planą klonuoti pirmąją žmogiškąją būtybę, Romos medikų asociacijai, siekiančiai sustabdyti jo veiklą, atsakė, kad Vatikano teiginys, jog klonavimas pažeidžia žmogaus orumą, jam primenąs Inkvizicijos laikus. „Mes dirbame, kad žmogiškumas padėtų žmogui, o ne tam, kad sukurtume kažką negatyvaus”, – teigė jis. Antinori ieško šalies, kur jis galėtų įvykdyti savo eksperimentą.

Birželio 20 d. Prancūzija priėmė įstatymą, draudžiantį klonuoti žmogų medicininiams tyrimams. Socialisto ministro pirmininko Lionelo Jospino kabinetas priėmė pasiūlymą šios technologijos potencialias galimybes išnaudoti ligoms gydyti. Prezidentas Jacques Chiracas, būdamas žmogaus embriono klonavimo priešininkas, tik sveikino klonavimą draudžiantį įstatymą. Jis pasakė, kad prioritetas turėtų būti teikiamas kitiems ląstelių terapijos būdams.

Nors Britanija legalizavo klonavimą medicininių tyrimų tikslais, žymiausieji jos mokslininkai reikalauja uždrausti klonuoti žmogų tarptautiniu mastu. Karališkoji draugija įspėjo, kad vienas iš žmogaus klonavimo pavojų yra smarkiai sužalotų individų pradėjimas.

ANGLIJA lapkričio 19 d. priėmė laikinus įstatymus, draudžiančius reprodukcinį klonavimą, ir tai padarė po to, kai dr. Antinori paskelbė viliasis pradėti klonuoti žmones šioje šalyje.

ANGLIJA lapkričio 27 d. (Lifesite žiniomis) galutinai uždraudė reprodukcinį klonavimą.

ŠVEDIJOS tyrimų taryba, gruodžio 5 d. duomenimis, pritarė, kad žmogaus embrionai būtų klonuojami terapiniais sumetimais.

Pažangiųjų ląstelinių technologijų institutas visai neseniai paskelbė apie pirmąjį sėkmingai klonuotą žmogaus embrioną. Ar tai suteikia mums pačių tobuliausių Dievo kūrinių statusą? O gal pačių kvailiausių? Todėl kyla klausimai vis labiau įsitraukiant į pasaulį kamuojančią diskusiją dėl žmogaus klonavimo.

Kai kurie mokslininkai tikina, kad giminingos ląstelės pasitarnaus pakeičiant daugelio ligų sužalotus audinius. Į tokių ligų sąrašą įtraukiamos ir Parkinsono bei Alzheimerio ligos, vėžys ir diabetas. Antra vertus, kurti, o po to naikinti žmogaus embrionus tolygu abortui ar žmogžudystei. Juk nevalia pamiršti, kad embrionas – tai gyvas žmogiškas padaras, turintis unikalų genetinį kodą, o ne padrikas ląstelių rinkinys.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 699 žodžiai iš 1375 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.