Kodėl nepatartina rukyti
5 (100%) 1 vote

Kodėl nepatartina rukyti

Kodėl nepatartina rukyti?

Pinigai – cigaretės labai brangios. Pinigus, kuriuos išleidžiame cigaretėms, galėtume išleisti kitiems dalykams.

Aplinkos tarša – rukaliai „priverčia“ rukyti ir nerukančiuosius. Nerukantieji tampa pasyviais rukaliais.

Sveikatos apsaugos tarnybų duomenimis rukymas sutrumpina žmogaus gyvenimą 7 metais, sukelia tukstančius rimtų ligų.

Žala trečiajam pasauliui – džiovinant ir ruošiant tabaką pažeidžiami dideli žemės plotai. Ilgalaikės tabako auginimo pasekmės yra miško sunaikinimas, dirvos erozija, dirvožemio pavertimas nederlingu. Kai kuriose trečiojo pasaulio šalyse žemė tiesiog paimama tabakui auginti, ir jis eksportuojamas. Tai gali turėti grėsmingų pasekmių vietos gyventojams, sukelti badą ir kitas blogybes.

Rukymas paskatina ir sukelia daugelį negalavimų, ligų:

Bronchitas – rukymas sukelia 75% mirčių dėl chroniško bronchito.

Emfizema – plaučių liga, nuo kurios sutrinka kvėpavimas.

Širdies ligos – veikiant nikotinui, padažnėja širdies plakimas, širdis priversta smarkiau dirbti. Rukymas nulemia 25% mirties atvejų sergant širdies ligomis.

Vėžys – 90% sergančiųjų plaučių vėžiu mirčių yra nulemtos rukymo.

Kitos ligos – rukaliai yra fiziškai mažiau atsparus, negu nerukantys, jie greičiau suserga kitomis ligomis, prie jų „limpa“ infekcijos, todėl jie dažniau serga persišaldymo ligomis, gripu ir kitomis infekcinėmis ligomis. Rukalių rizika mirti nuo įvairių ligų yra net 70% didesnė negu nerukančiųjų, jie 3,5 karto dažniau už nerukančius suserga.

Nerukančios moterys, ištekėjusios už daug rukančių vyrų, keturis kartus dažniau miršta nuo plaučių vėžio už moteris, kurių vyrai neruko.

Rukančių moterų kudikiai gimsta per mažo svorio, nėštumo metu joms gresia persileidimas, per ankstyvas gimdymas, vaisiaus arba naujagimio mirtis.

Rukaliaus portretas

Kuo labiau išsimokslinęs žmogus, tuo mažesnė tikimybė, kad jis rukys.

Dauguma rukalių sutinka, kad rukyti kenksminga. 85% jų norėtų mesti rukę.

Krikščionybė ir rukymas

Biblijos laikais rukymas buvo negirdėtas neregėtas dalykas. Tačiau rukymui galėtume pritaikyti kai kurias Biblijoje išdėstytas tiesas:

Kaip rūkymas paplitęs tarp paauglių?

Nemažai jaunų žmonių ankstyvoje paauglystėje pradeda eksperimentuoti su įvairiais tabako gaminiais. Sveikos gyvensenos įpročių mokyklinio amžiaus vaikų studija analizavo, kaip paplitęs rūkymas tarp paauglių iš 35 šalių.

Studija parodė, kad bandžiusių rūkyti 11-15 metų jaunuolių skaičius smarkiai išaugo. Net apie 15 proc. vos 11 metų paauglių per savo gyvenimą yra surūkę bent po vieną cigaretę. Bandžiusių rūkyti penkiolikmečių – net 62 procentai.

Lietuva, Latvija, Estija, Čekija, Lenkija ir Vengrija priklauso 12 šalių grupei, kuriose daugiausia rūkančių jaunuolių. Anksti užtrauktas pirmasis dūmelis – vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių intensyvų rūkymą ir toliau.

Berniukai rūkyti pradeda anksčiau nei mergaitės. Pirmieji priklausomybės nuo tabako simptomai pasireiškia praėjus vos kelioms savaitėms po atsitiktinio bandymo rūkyti. Mergaitės prie nikotino pripranta dar greičiau.

JAV mokslininkai nustatė, kad paaugliai, kurie rūko, vėliau skundžiasi prastesne atmintimi ir kitomis kognityvinėmis funkcijomis. Jeilio universiteto mokslininkai tyrė 41 rūkančio paauglio ir 32 nerūkančių paauglių darbinę atmintį, kuri naudojama mintyse saugant informaciją ir ją naudojant. Jie taip pat vertino paauglių žodinių mokymąsi ir atmintį, dėmesį, nuotaikas, nikotino stygiaus simptomus ir tabako troškimą. Abiejose grupėse buvo panašaus amžiaus, tos pačios lyties ir išsilavinimo. Mokslininkai nustatė, kad rūkančių paauglių darbinės atminties tikslumas suprastėjo. Rezultatai buvo priešingi nei rūkančių suaugusiųjų, kurių dėmesys toks pat sutelktas, išlaikomas ir selektyvus, o darbinė atmintis būna geresnė, nei nerūkančių suaugusiųjų. Vyriškos lyties paaugliai pradeda rūkyti anksčiau nei moteriškos lyties ir gerokai prasčiau atlieka testus, teigia mokslininkai. Be to, visi rūkantys paaugliai ir vėliau turi prastesnę darbinę atmintį, net jei meta rūkyti. Ligų kontrolės ir prevencijos centro ir Surašymo biuro duomenimis, JAV daugiau nei 4,5 milijono paauglių rūko cigaretes

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 655 žodžiai iš 1234 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.