Kodel sutrinka klausa
5 (100%) 1 vote

Kodel sutrinka klausa

PROJEKTINIS DARBAS

KODĖL SUTRINKA KLAUSA?

Darbą atliko 7c klasės mokinės

Rūta Rudokaitė ir Ieva Ciunytė

2007

Vilnius

Šio darbo tikslas:

Išanalizuoti klausos organus, jų sandarą ir sutrikimus.

ĮVADAS

Klausa – viena pagrindinių žmogaus jutimo funkcijų. Jos dėka mes galime orientuotis aplinkoje ir bendrauti su kitais žmonėmis. Svarbiausias klausos organas yra ausis. Ji priima garsus, kurie mus supančioje aplinkoje keičiasi kas akimirką, ir perduoda juos smegenims. Garsas – tai bet kokios medžiagos (oro, medžio, vandens ar kt.) vibravimas. Ausis visą laiką turi būti pasiruošusi priimti virpesius nuo pačio tyliausio lapų šlamėjimo iki pačios garsiausios automobilio sirenos.

AUSIES SANDARA IR ATLIEKAMOS FUNKCIJOS

Sveikų žmonių ausis įprastomis sąlygomis suvokia garso virpesius nuo 16 iki 20 000 Hz. Tad ausis turi būti anatomiškai prisitaikiusi atlikti garso priėmimo ir perdavimo funkciją. Šį organą sudaro 3 dalys :

● Išorinė ausis

● Vidurinė ausis

● Vidinė ausisIšorinė ausis

Garsus iš aplinkos priima išorinė ausis, kuri yra sudaryta iš ausies kaušelio ir išorinės klausomosios landos. Garsas pirmiausia pasiekia ausies kaušelį, kuris sukoncentruoja garsą. Po to garsas plinta išorine klausomąja landa (1) ir čia pakinta garso signalo intensyvumas. Ji taip pat apsaugo labai svarbią ausies dalį – ausies būgnelį (2), ploną lanksčią membraną, kuri suvirpa, kai ją pasiekia garso bangos.

Vidurinė ausis

Toliau garso bangos patenka į vidurinę ausį, kurią sudaro trys maži klausomieji kauliukai : plaktukas (3), priekalas (4) ir kilpa (5). Jie suformuoja jungtį tarp būgnelio ir vidinės ausies. Prieš garsui patenkant per prieangio langelį į vidinę ausį, kauliukai garso virpesius transformuoja į mažos amplitudės, bet didesnio slėgio perilimfos (vidinės ausies skysčio) virpesius.

Vidinė ausis

Vidinė ausis – sraigė, susideda iš kaulinio labirinto ir jame esančio plėvinio labirinto. Tarp jų lieka tarpas, pripildytas skaidraus bespalvio skysčio – perilimfos. Kai garso bangos praeina pro prieangio langelį (6), pradeda judėti perilimfa ir plaukuotosios ląstelės. Plaukuotosios ląstelės virpesius paverčia elektriniais impulsais , kurie klausos nervu (9) keliauja į smegenis. Smegenys analizuoja gautus elektrinius impulsus ir mes suprantame, kas buvo pasakyta.

GYVŪNŲ KLAUSA

Klausa gyvūnams labai svarbi. Ypač jautrią klausą turi gyvūnai, kuriuos medžioja plešrūnai. Klausos skirtymai priklauso nuo išorinės ausies,kuri veikia tarsi ruporas ir nukreipia garsus būgnelio link. Žmogus į garso šaltinį reaguoja pasukdamas galvą, gyvūnai tai dažniausiai daro ne tik galvs,bet ir ausų judesiais.

Ne visi gyvūnai turi visas ausies dalis. Žuvys, varliagyviai, ropliai ir paukščiai neturi išorinės ausies kaušelio. Šiems gyvūnams ausų kaušeliai tik trukdytų. Gyvūnų ausys pritaikytos jų gyvenimo būdui.

TRIUKŠMO POVEIKIS SVEIKATAI

 

 

Triukšmo sukeltas klausos pažeidimas vadinamas klausos nervo uždegimu – klausos neuritu arba klausos neuropatija. Žmogaus ausis yra prisitaikiusi prie 35 – 55 decibelų intensyvumo garsų.

Tačiau įvairiose situacijose žmogų gali veikti daug didesnio intensyvumo garsai, ypač triukšmas darbo aplinkoje.

Triukšmo sukeltas klausos pažeidimas dažniausiai būna lėtinis, rečiau – ūminis, kai ausį staiga paveikia labai didelio intensyvumo triukšmas – sprogimo, šaudymo ar panašūs garsai.

Kai žmogų veikia triukšmas, palyginti nedaug viršijantis leidžiamą lygį, klausa pažeidžiama pamažu, nepastebimai.

 

Net 40% Europos Sąjungos gyventojų yra veikiami padidėjusio aplinkos triukšmo dienos metu ir apie 20% nakties metu.

Pagrindiniai triukšmo šaltiniai :

● Transportas,

● Pramonės įmonės,

● Statybos darbai,

● Ventiliacijos įrenginiai,

● Kaimynų veikla,

● Šventiniai renginiai.

Buityje taip pat naudojama daug triukšmo šaltinių:

●Televizoriai,

●Muzikiniai centrai,

● Muzikos instrumentai,

● Vaikų žaislai,

● Dulkių siurbliai,

● Skalbiamosios mainos ir t.t.

Neginčijamai įrodyta, kad triukšmas neigiamai veikia mūsų sveikatą bei gyvenimo kokybę. Pasaulio sveikatos organizacija nurodo šiuos triukšmo sukeltus padarinius sveikatai:

Triukšmas pažeidžia mūsų klausą

Sveikatai pavojus iškyla, kai garsas yra labai didelis, dėl to žmogus gali iš karto apkursti: suaugusiems kurtumas išsivysto, jei garso lygis didesnis kaip 140 dB(A), vaikams, – 120 dB(A). Laikinas kurtumas gali išsivystyti esant 110 dB(A) triukšmo lygiui, trunkančiam 1 min. 29 sek. Jei garso lygis nuolat didesnis kaip 85 dB(A), po tam tikro laiko (5 ir daugiau metų), gali žymiai susilpnėti klausa.

Triukšmas sutrikdo miegą

Miegas gali būti sutrikdomas (pailgėja užmigimo laikas, nepakankama miego kokybė), kai triukšmo lygis patalpoje didesnis nei 30 dB(A). Jei miegas trikdomas nuolat,
atsiranda nuovargis, dažnai skauda galvą. Jautriausi triukšmui pagyvenę, turintys fizinę bei psichinę negalią, dirbantys triukšmingoje aplinkoje, žmonės. Vaikų miegui triukšmas taip pat turi neigiamos įtakos, bet jiems mažiau trukdo užmigti, o dažniausiai pažadina i miego.

Triukšmas skatina streso hormonų išsiskyrimą

Dėl streso hormonų galimi tokie sveikatos sutrikimai:

● Sumažėja imunitetas,

● Vystosi širdies ir kraujagyslių, virškinamojo trakto ligos.

Triukšmas sukelia nepasitenkinimą

Nepasitenkinimas atsiranda tuomet, kai triukšmas trukdo atlikti įprastinę veiklą: atsipalaiduoti, kalbėtis, klausytis radijo, žiūrėti TV. Dienos metu patalpose triukšmas neturėtų būti didesnis kaip 40 dB(A), nes priešingu atveju bus trikdoma įprastinė veikla.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 835 žodžiai iš 2748 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.