Kompozitoriaus vytauto barkausko triumfas dokumentas
5 (100%) 1 vote

Kompozitoriaus vytauto barkausko triumfas dokumentas

KOMPOZITORIAUS VYTAUTO BARKAUSKO TRIUMFAS

V.Barkauskas su J.Bašmetu

Visuomenė dabar dažnai painioja asmeninius interesus su valstybės interesais. Kompozitorių sąjungos salėje prieš gerą dešimtmetį būdavo pristatoma pačios įvairiausios stilistikos muzika, Lietuvos periferijos žmonės supažindinami su įvairių žanrų kūryba, būdavo aptariama muzika vaikams, kūriniai liaudies instrumentų kolektyvams, chorams. Dabar dideliu būriu kompozitorių tarsi ir nebesidomima. Keli sąjungos palaikomi festivaliai supažindina su nauja muzika vilniečius, paūžia Klaipėdoje, Druskininkuose. Iš periferijos atvažiavę į Vilnių studijuoti jaunuoliai nėra matę jokio „gyvo kompozitoriaus“, nelabai prisimenami ir mirusieji. Kartais neapgalvotai lietuvių autorių kūriniai pristatomi ir „Gaidos“ festivaliuose. Kasmet atliekama naujų kūrinių, kurie dar tobulinami ir atvykusiems svečiams Lietuvos muzikinės kultūros prideramai reprezentuoti negali.

Atrodo, kad visos jėgos mestos propaguoti keliems pasirinktiems autoriams. Nieko prieš juos neturiu, simpatiški žmonės, kiekvienas turi savo braižą. Vienas kitas jų gretose tikrai talentingas. Tačiau Lietuvoje gyvena, kuria ir tie, kuriuos į pasaulio koncertų sales išveda užsienio atlikėjai.

Vienas tokių kompozitorių – Vytautas Barkauskas. Ne vieną jo kūrinį išleido žymi „Edition Peters“ leidykla.

Pastaraisiais metais buvo nemažai reikšmingų V.Barkausko kūrinių gyvenimo scenoje momentų. 2000 m. prestižiniame šiuolaikinės muzikos festivalyje „Pasaulio muzikos dienos“ („World Music Days“) jo „Konzertstück“ Nr.2 atliko Liuksemburgo filharmonijos simfoninis orkestras (dirigavo Davidas Shallonas). Kūrinys skambėjo ir Remze vykusiame H.Berliozo festivalyje (Lietuvos nacionaliniam simfoniniam orkestrui dirigavo R.Šervenikas). 2001 m. kompozitorius už kūrinį „Pabaigoje yra pradžia“ pelnė II premiją Rygos simfoninio orkestro skelbtame konkurse „Sinfonia Baltica“.

Galų gale išėjo V.Barkausko kūrybos kompaktinė plokštelė. Atrinkti J.Bašmeto ir G. Kremerio koncertų salėse atliekami kūriniai, įdomiai įkomponuoti aiškinamieji tekstai.

Šį pavasarį, kovo 17 d., Berlyno filharmonijoje vokiečių atlikėjų iniciatyva buvo atliktas V.Barkausko Koncertas altui, op. 63. Grojo kamerinis orkestras „Berliner Cappella“, diriguojamas Günterio Bergerio. Solistas – šio kolektyvo vadovas, altistas Hansas Joachimas Greineris. Koncerte dar skambėjo A.Pärto Berlyno mišios, F.Martino „Gloria“ ir J.S.Bacho Mišios A-dur.

Kompozitorius spindėjo laime, pasakodamas apie tą koncertą. Berlyno filharmonijos kamerinėje salėje aplinkui atlikėjus sėdėjo klausytojai, ir ilgai nesiliovė aplodismentai. „Fantastiška yra kompozitoriui patekti į tokioje salėje grojančių atlikėjų repertuarą! Niekada nesu sulaukęs tokių sienas drebinančių ovacijų, šauksmų…“ Autorių sveikino nepažįstami žmonės, norėjo gauti autografą, įsigyti natų, įrašų.

J.Bašmetas V.Barkausko Koncertą altui ne tik atliko kompozitoriaus jubiliejiniame koncerte Vilniuje, bet ir įtraukė į Kanų regiono filharmonijos simfoninio orkestro (Regional de Cannes Paca) programą. Kūrinys buvo atliktas 2001-2002 m. koncertų sezono pabaigoje, balandžio 28 dieną. Antrą kartą Koncertą altui J.Bašmetas pagrojo balandžio 30 d. Tulono muzikos festivalyje. V.Barkauskas džiaugėsi puikiomis moderniškomis koncertų salėmis, labai rafinuota publika, kuri kelis kartus kvietė autorių į sceną. „Didžiulė sėkmė!“ – patvirtino solistas J.Bašmetas.

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 494 žodžiai iš 936 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.