Kompozitorius juozas gruodis
5 (100%) 1 vote

Kompozitorius juozas gruodis

Vystant lietuvių nacionalinę muzikinę kultūrą, daug pasidarbavo J. Gruodis. Jis buvo plataus kūrybinio akiračio žmogus, kompozitorius, pedagogas, dirigentas, muzikas visuomenininkas. J. Gruodis buvo pirmasis ir vienintelis Kauno Valstybinės muzikos mokyklos, vėliau konservatorijos, kompozicijos klasės vedėjas, išauklėjęs būrį naujų kūrybinių jėgų, aktyviai pasireiškusių kūryboje ir muzikiniame gyvenime – A. Račiūną, A. Budriūną, J. Juzeliūną, V. Klovą, P. Tamuliūną, J. Nabažą ir kt.

Juozas Gruodis gimė 1884 m. gruodžio 20 d. Zarasų aps., Antazavės valsčiuje, Rakėnų k. Baigęs Rokiškio muzikos mokyklą, jis kurį laiką vargoninkavo, rengė vakarus – koncertus, vedė chorus ir orkestrus, režisavo mėgėjų vaidinimus. Privačiai pasiruošęs, Gruodis įstojo į Maskvos konservatoriją studijuoti kompozicijos teorijos, tačiau baigti studijas jam sutrikdė pirmasis pasaulinis karas. Gruodis buvo mobilizuotas ir paskirtas kariuomenės kapelmeisteriu. Nepraėjus nė metams, jis sunkiai susirgo ir buvo išsiųstas į Jaltos kurortą gydytis. Ten jis parašė daug muzikos kūrinių, aktyviai dalyvavo muzikiniame visuomeniniame gyvenime ir dirbo pedagoginį darbą.

1920 m. vasarą Gruodis grįžo iš Jaltos į Lietuvą ir tų pačių metų rudenį išvyko į Leipcigą baigti kompozicijos teorijos studijų. Atvykęs vasaros atostogų į Lietuvą, Gruodis pasirodydavo Kauno muzikinei visuomenei ne tik kaip kompozitorius, bet kaip ir dirigentas bei pianistas. Po ketverių metų, baigęs Leipcigo konservatoriją, jis apsigyveno Kaune, kur praleido likusius 24 savo kūrybinės, pedagoginės, artistinės ir visuomeninės veiklos metus. Iš pradžių Gruodis buvo pakviestas Kauno Valstybinio teatro operos, o kartu ir simfoninių koncertų dirigentu. 1927 m. jis iš dirigento pareigų pasitraukė ir Kauno Valstybinėje muzikos mokykloje pradėjo vesti kompozicijos klasę, kartu eidamas šios mokyklos, 1933 m. tapusios konservatorija, direktoriaus pareigas. Susilpnėjus sveikatai, jis atsisakė konservatorijos direktoriaus pareigų ir liko vien kompozicijos klasės vedėju.

Tarybų valdžios atkūrimą Lietuvoje Gruodis sutiko su dideliu džiaugsmu ir naujais kūrybiniais planais. Jis išrenkamas pirmą kartą Lietuvoje įkurtos Kompozitorių sąjungos pirmininku, dalyvauja pirmajame lietuvių tarybinių dainų konkurse, ruošiasi dalyvauti lietuvių meno dekadoje Maskvoje; tačiau jo, kaip ir daugelio kitų pažangių lietuvių menininkų, kūrybinius užmojus sužlugdė hitlerinė okupacija. 1943 m. okupantams uždarius Kauno konservatoriją, kompozitorius mokė savo studentus namie privačiai.

Tarybinei Armijai išvadavus Lietuvą, Gruodžiui, vienam pirmųjų respublikos muzikų, suteikiamas nusipelnusio meno veikėjo garbės vardas. Kompozitorius vėl intensyviai ėmėsi kūrybinio darbo ir grįžo konservatoriją dėstyti kompozicijos. Šias pareigas jis ėjo iki pat savo mirties – 1948 m. balandžio 16 d.

Gruodis yra vienas iš tų lietuvių kompozitorių, kurie, būdami talentingi ir įtemptai dirbdami, įgijo sistemingą, užbaigtą profesinį pasiruošimą. Jo kūryba apima įvairius muzikos žanrus – Gruodis rašė muziką fortepijonui, smuikui, sukūrė styginį kvartetą, keletą simfoninių poemų, baletą “Jūratė ir Kastytis“, muziką dramos spektakliams, rašė originalias ir harmonizavo liaudies dainas.

Jau pirmojo Gruodžio kūrybos laikotarpio originaliose solinėse dainose išryškėja kai kurie bruožai, būdingi visai tolesnei šio kompozitoriaus kūrybai. Tai žaismingumas, kuriam sukurti panaudojama plačiais intervalais šokinėjanti melodija, spalvinga, sodri harmonija, veržlus akompanimentas. Giedra J. Gruodžio pažiūra į gyvenimą, meilė gamtos grožiui ypač ryški jo Leipcige sukurtose solinėse dainose. Viena tokių dainų – “Aguonėlės“.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 549 žodžiai iš 1089 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.