Konfliktai
5 (100%) 1 vote

Konfliktai

TURINYS

Įžanga…………………………………………………………………………………………………..1 1.Konfliktų rūšys………………………………………………………………………………………..1

2. Konfliktų visuomenėje priežastys ir požiūris į jų svarbą ………………………………2

3. Konfliktų sprendimo būdai. Septynių žingsnių planas………………………………….3

4. Kaip išvengti konfliktų kontaktuojant su verslo partneriais…………………………..4

5. Pasitikėjimas, jausmai, pozicijos, interesai, konfidencialumas………………………6 6. Taktiškiausias ir humaniškiausias konfliktų sprendimo būdas – derybų kelias..7

Išvados………………………………………………………………………………………………………7

Literatūros sąrašas.

ĮŽANGA

Kas tai yra konfliktas ? Koks pasaulis būtų jeigu žmonės nebendrautų? Jei nebū- tų įmanoma bendrauti kasdieniniame gyvenime, informacija nepasiektų nei vieno žemės kampelio, pasaulis negalėtų tobulėti, negalėtų žengti tolyn vystimosi keliu. Bet bendraudami žmonės ne visą laiką tai daro tobulai, humaniškai, nuolankiai. Visą laiką atsiranda atskiri individai ar jų grupės, kurie visada yra kažkuo nepatenkinti. Jie tarsi maištininkai, kurie konfliktuoja su savo konkurentais kiekviename žingsnyje.

Konfliktai – tai tokia natūrali, svarbi, neišvengiama visuomenės ir mūsų pačių gyvenimo dalis, kad juos sunku vienareikšmiškai apibrėžti. Ir apskritai, kaip galima konfliktus įsprausti į vieną vienintelį apibrėžimą, kai jų yra tiek daug ir tokių įvairių.

Konfliktas- tai priešingų nesuderinamų pažiūrų susidūrimas, sukeliantis stiprius nemalonius išgyvenimus.

Dėl ko kyla konfliktai mes žinome, bet kokios jų pasekmės mes turbūt nepagalvojame. Konfliktai neretai yra laikomi įtampos, streso ir emocinių protrūkių laikotarpiais. Iki šiol daugumoje pamokų mes stengiamės perprasti psichologinius konfliktų aspektus. Konfliktų metu mes reaguojame fiziškai : pakeliame balsą , pradeda smarkiau plakti širdis, drebame iš pykčio, išbalame ir t.t. Mūsų reakcija paveikia ir kitą konflikte dalyvaujantį asmenį. Pavyzdžiui, jeigu aš pakeliu balsą, tu irgi pakeli balsą. Kai tu pakeli balsą, aš imu kalbėti dar garsiau. Mūsų fizinės reakcijos vis labiau sunkina konfliktinę situaciją.

Kartais mes sąmoningai pasitelkiame savo fizines reakcijas, kad paveiktume kitus žmones. Mokinys pakelia balsą norėdamas įbauginti klasės draugus, per ginčą su vaiku staiga nutyla, grasindami vaikui vien akimis.

Kartkarčiais mes slepiame savo tikruosius jausmus. Nors širdis tuo metu daužosi kaip pašėlusi, dreba rankos, mes apsimetame, kad nieko neatsitiko, stengiamės neatrodyti “silpni”.

1. Konfliktų rūšys

Konfliktų rūšys: pagal konflikto subjektus t.y. jo dalyvius konfliktai skirstomi į:

–Tarpasmeninius

–Asmenybės- grupės

–tarpgrupinės

–Vidiniai

Konfliktai( asmenybės- grupė) –kyla tada kai susiduria asmeniniai ir grupiniai motyvai taip atsitinka dėl to, kad išsiskiria individo ir grupės požiūriai, vertinimai. Tai konfliktai tarp vadovo ir grupės tarp eilinio nario ir grupės, tarp lyderio ir grupės, dažnai tkie konfliktai kyla kai žmogus nepaiso grupės normų.

Tarpgrupiniuose konfliktuose-susiduria grupių interesai, verybės ir tikslai tai gali būti konfliktai tarp mokyklos administracjos ir mokytojo kolektyvo, tarp klasių, tarp grupelių klasės viduje ir t.t.

Vidiniame konflikte-nėra konfliktų subjektų- nei asmenybių, nei grupių. Konfliktas kyla vidiniame Tarpasmeniniai konfliktai yra labiausiai paplitusi konfliktų rūšis. Tai sūsidurimas žmonių, kurie siekia skirtingų tikslų laikosi skirtingų požiūrių, vertybių ir normų. Šie kopasireiškia praktiškai visose žmogaus santykių sferoje- mokykloje, darbovietėje, viešoje vietoje, šeimoje ir t.t.

Tarpasmeniniai konfliktai yra labai emocialūs, priešininkai susiduria akis į akį.

asmenybės pasaulyje , kai susiduria tos pačios asmenybės priešingi motyvai ( poreikiai, interesai, vertybės, tikslai, idealai.

Kurtas Lewinas motyvo konfliktus suskirstė į 3 rūšis:

–Troškimo-troškimo konfliktas- žmogui tenka rinktis iš dviejų (ar daugiau) vienodai malonių alternatyvų pvz:, kur eiti : ar į draugo gimtadienį ar į koncertą . Konflikto stiprumas priklauso nuo alternatyvos svarbumą motyvą.

— Vengimo-vengimo konfliktas- rinktis tenka iš 2 vienodai nemalonių alternatyvų, ir 2 blogų. Būtent dėl alternatyvų patrauklumo šis konfliktas trunka ilgiau, nes sprendimo priėmimas yra vilkinamas.

–Troškimo-vengimo konfliktas-tai dažniausiai vidiniai konfliktai kartais dar vadinami “Motyvų kova“. Tas pats tikslas yra ir malonus, ir nemalonus sukyla dvilypiai jausmai pvz: valgyti ar nevalgyti pyragėlį? Labai jo nori, bet juk žinai, kad tai papildomos kalorijos.

2. Konfliktų visuomenėje priežastys ir požiūris į jų svarbą

Kažkas yra pajuokavęs, kad pasaulyje konfliktų daugiau nei smilčių pajūryje. Kita vertus, nors konfliktų iš tikrųjų gausu, jų šaltinių
stebėtinai mažai. Dauguma mūsų konfliktų kyla dėl šių pamatinių priežasčių : gyvybinių poreikių, skirtingų vertybių, skirtingo suvokimo, skirtingų interesų ir psichologinių poreikių, taip pat dėl ribotų išteklių:

–Gyvybiniai poreikiai- tai dalykai, kurių reikia tam, kad išgyventumėm. Tai maistas, vanduo, oras, pastogė ir taip toliau

–Skirtingos vertybės-būdingos skirtingų pasaulėžiūrų, religijų žmonėms. Prisiminkime kokie būna žiaurųs ir negailestingi karai kylantys dėl religinių įsitikinimų pvz:, šiandien ne vieną stebina Londono ir Olsterio santykiai civilizuotoje Europoje. Dėl šių priežasčių kylantys konfliktai labai sunkiai sprendžiami, nes vertybės praktiškai netinka arba kinta labai lėtai.

–Skirtingas suvokimas –kai skirtingas nuomonės atlieka tą patį dalyką. Kas vienam gražu, kitam gali būti bjauru. Kas vienam pergarsu, kitam atrodo pertylu.

–Skirtingi interesai – žmonėms rūpi skirtingi dalykai. Galima susipykti su draugu dėl to ką veiksime vakare: eisime į koncertą ar į diskoteką. Tėvai vers važiuoti „žemės arti“ į sodą, o aš tik noriu eiti į klasės draugo gimtadienį. Tokių konfliktų mūsų gyvenime yra ypač daug.

–Riboti ištekliai- reiškia ribotą ko nors kiekį. Nepakankamas tėvų atlyginimas gali kelti nepasitenkinimą dėl menkų kišenpinigių. Nepakankamas mokyklos šildymas nulems mokytojų ar klasių kovą dėl šiltų klasių ier t.t.

–Psichologiniai poreikiai- yra tai ko mums reikia. Kad jaustumėmės esą gabūs, svarbūs, sveiki, kitų pripažįstami. Visi mes norime būti mylimi ir gerbiami. Konfliktuosime su žmogumi, kuris mus pažemino, privertė pasijusti menkiems. Dažnai tikroji priežastis tada gali būti slepiama. Jei draugas mane pavadino „kvaiša“. Aš jam nepaskolinsiu pinigų ir greičiausiai nepasakysiu tikrosios priežasties; sakysiu, kad jų man taip pat reikia dabar. Jeigu pamatysiu savo geriausią draugę su didžiausia mano prieše, aš jai nepaaiškinsiu matematikos uždavinio, sakysiu, kad neturiu laiko.

Kodėl konfliktų tiek daug ir tokių įvairių, o dingstys vos kelios? Pažvelkime į du konfliktus ir paieškokime jų priežasčių panašumo. Vienas konfliktas: brolis ir sesuo pešasi dėl to, kad abudu nori paimti paskutinę duonos riekę, užuot ją pasidalinę. Kitas konfliktas: dvi šalys kariauja dėl to, kad abi nori to paties žemės ploto. Kaip matome, abiejų konfliktų šaltinis labai panašus: riboti ištekliai. Šitaip galima paanalizuoti ir kitus konfliktus bei paieškoti jų pamatinių priežasčių. Žmonės analizuodami ir suvokdami konflikto priežastį, randa būdų kaip jį įveikti. Konfliktui kilus dėl skirtingų vertybių turime gerbti ir suprasti kito žmogaus pažiūras.

Aš norėčiau panagrinėti vieną sritį, kurioje žmonės bendrauja kaip verslo partneriai. Tai rinka ir jos aplinka. Rinkos konfliktai skiriasi nuo kitų konfliktų tuo, kad čia paprastai turime reikalą su svetimais žmonėmis, kurių praeitis ir gyvenimas mums nežinomi. Todėl žmonėms sąveikaujant rinkoje atsiranda “beasmeniškumo” elementas, nors iš tikrųjų toks dalykas kaip grynai beasmenis kontaktas neegzistuoja. Šį faktą aš norėčiau ir aptarti.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 1180 žodžiai iš 3923 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.