Konfliktai
5 (100%) 1 vote

Konfliktai

TURINYS

ĮVADAS………………………………………………………………………………………3

1. ŠEIMOJE KYLANČIŲ KONFLIKTŲ PRIEŽĄSTYS……………………………………………….4

2. KONFLIKTŲ ĮTAKA VAIKO PSICHIKAI IR ELGESIUI………………………………6

3. ŠEIMOJE VYKSTANČIŲ KONFLIKTŲ PROBLEMATIKA………………………….. 8

IŠVADOS………………………………………………………………………………………………………………….9

LITERATŪRA………………………………………………………………………………………………………..10

ĮVADAS

PROBLEMA: Ar šeimoje vykstantys konfliktai įtakoja vaiko socializaciją?

TIKSLAS: Įvertinti šeimoje vykstančių konfliktų įtaką asmenybės ugdymui.

UŽDAVINIAI: 1. Išanalizuoti šeimoje kylančių konfliktų priežastis;

2. Išanalizuoti konfliktų įtaką vaiko psichikai ir elgesiui;

3. Įvertinti šeimoje vykstančių konfliktų problematiką.

PROBLEMOS PASIRINKIMO MOTYVAS

Vaidai šeimoje išnyks tik tada, kai santuokas rengs protingos mašinos, kai prieš vestuves ir vienas, ir kitas išdrįs prisipažinti esąs kvailas, žiaurus, šykštus, piktas, irzlus, priekabus, nesugyvenamas, apsileidėlis, tinginys, girtuoklis, ėdrūnas, užsispyrėlis, egoistas, be humoro jausmo. Iš anksto bus užprogramuota tokių žmonių santuoka, bus pasirengta su tokiais gyventi, nieko daugiau nesitikėti. Tada ir nebeliks šeimyninių vaidų.

J. Grušas

Vaidai, konfliktai tokie neišvengiami kiekvienos šeimos gyvenime. Bet iš kur gi jie?

Be abejo, kad kiekvienas iš mūsų patiriame nesėkmių, tik labai skirtingai į jas reaguojame. Vienam-į viską “nusispjaut”, kitam- ant trečio “išsiliet”. Čia ir atsiranda ta kibirkštėlė, kuri laikui bėgant įsiplieskia. Bet juk tai ne iš gero gyvenimo. Ne iš to, kuris lepina, gausiai apdovanoja. Tačiau kyla klausimas, o kodėl jis negalėtų toks būti? Juk tada būtų taip gera gyventi…

Bet peršasi vienas atsakymas, jog mūsų visuomenėje taip niekada nebuvo, nėra ir niekada nebus… Bet čia vėl darosi neaišku, kodėl niekada..? O gal vis dėlto įmanoma nors truputį pakeisti?

Galbūt…

Taigi šis “galbūt” ir paskatino mane ieškoti priežasčių žmonijos negerovei išaiškinti. Gal aš nebūsiu tas, kuris kažką pakeisiu, bet gal būsiu tos sėklos ląstelė, kuri išaugusi pakreips visuomenę žengti šviesesniu keliu…

1. ŠEIMOJE KYLANČIŲ KONFLIKTŲ PRIEŽASTYS

Mūsų visuomenės idealas yra santuoka iš meilės. Meilė yra masinis reiškinys, bet tai nereiškia, kad visi žmonės kuria santuokas vien tik iš meilės. S.Golodo duomenimis, iš meilės susituokia 39.1 proc. vyrų ir 49.6 proc. moterų. Bet visgi, jei meilė ir yra, šis jausmas ilgainiui gali susilpnėti vien dėl to, kad vyras ir žmona nepatenkina savo asmeninių poreikių šeimoje.

Šis trūkumas paskatina atsirasti socialinį-psichologinį barjerą tarp sutuoktinių, kitaip vadinamą konfliktu, kai abi pusės patiria sunkų psichologinio nesuderinamumo skausmą. “Tą skausmą taikliai aprašė V.Tendriakovas apsakyme “Užtemimas”.Vienas apsakymo herojus taip samprotauja: “Jeigu aš esu jaunas, sveikas, tai nuovargį sukeliantis darbas, skurdas, netgi fatališkos nesėkmės iš tikrųjų nėra man taip baisios, kaip nesuderinamumas su tuo, su kuo lemta gyventi petys petin. Nesuderinami- vadinasi, į džiaugsmą man atsakoma liūdesiu, o išdidumą- pasmerkimu, į atvirumo prasiveržimą- uždarumu” ”(Bajoriūnas Z.,1997, 204). Taigi daugelio šeimos specialistų nuomone, viena svarbiausių, esmingiausių šeimos konfliktų priežasčių yra prieštaravimas tarp santuokos idealo ir tikrovės.

Idealą realizuoti trukdančios konfliktų priežastys gali būti objektyvios ir subjektyvios. Pastarąsias sudaro: neigiama šeimos narių vienas kito atžvilgiu nuostata, kai kurių šeimos narių vienas kitam rodomas nepakantumas, nepagrįstas siekimas vienas kitą pažeminti, neteisingas ar siauras interesų supratimas, neigiami charakterio bruožai. Bet nepalankios buto ir materialinės sąlygos, blogas šeimos režimas, vieno ar abiejų sutuoktinių dažnas girtavimas, gyvenimo šeimoje neorganizuotumas yra jau objektyvios priežastys.

Kaip matome, priežasčių sukelti konfliktinę situaciją šeimoje tikrai yra apsčiai, neįskaitant net tų, kurios nebuvo paminėtos. Bet pabandykime stabtelėti ir giliau žvilgtelėti į labiausiai iš jų įtakojančias šeimos gyvenimą.

Kaip teigia J.V.Uzdila (1993), moralinis konfliktas šeimoje pirmiausia yra vidinis, o tik po to išorinis. Bendras gyvenimas kartu skatina ieškoti kompromisų, moko apsispręsti renkantis vieną iš dviejų galimybių. “Atsisakoma vieno gėrio dėl kito, kad būtų patirtas mažesnis blogis” (Uzdila J.V.,1993, 81). Tačiau sutuoktiniai yra tokie skirtingi, kad prieštaravimai yra neišvengiami, kurie vis tiek ir
neretai tampa pagrindine konfliktų šeimoje versme.

Anot J.,G. Navaičių (1990), šeimos gyvenimas priverčia net ir labai to nenorintį žmogų atidžiau pažvelgti į save ir suvokti, kad jis nėra absoliučiai tobulas. Deja, prisitaikymas prie kitų žmonių tampa didesne ar mažesne kliūtimi, kadangi pačiam keisti savo charakterį, daryti nuolaidas daug kam nesinori. Bandoma “perauklėti” kitą, o kai šis “persiauklėti” būna nelinkęs, tarp sutuoktinių prasideda kova.

Nesutarimas šeimoje virsta konfliktu, kai jį lydi “tiek vyro, tiek žmonos neigiamos emocijos, priešiškumas, susvetimėjimas. Konflikto sukelta būsena gali staiga virsti emociniu stresu. Tada nebevaldomi jausmai smarkiai pakeičia įprastą žmogaus elgesį, mintis, smarkiai mažina jo gebėjimą teisingai vertinti save ir kitus. <…> Neigiami jausmai tarsi išstumia visus kitus. Dėl to neatsitiktinai konfliktas atskleidžia tokias sutuoktinių savybes, kurios net jiems patiems gali būti nežinomos. Pyktis, susierzinimas lyg “užbraukia” gerumo, pasitikėjimo jausmus” (J. Navaitienė, G. Navaitis, 1990, 69). Išryškėja ir tokie neigiami charakterio bruožai, kaip savęs pervertinimas, užsispyrimas, savitvardos stoka, autoriteto nepripažinimas, polinkis įžeisti, šiurkštumas, įžulumas, kerštingumas, agresyvumas.

Šiuo metu Jūs matote 33% šio straipsnio.
Matomi 861 žodžiai iš 2639 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.