Konfliktai ir lyderiavimas
5 (100%) 1 vote

Konfliktai ir lyderiavimas

Konfliktai…Kas tai?

Konfliktas – tai priešprieša bent tarp dviejų priklausomų pusių (žmonių, žmonių grupių, organizacijų ir pan.), skirtingai suvokiančių tikslus, jų siekimo būdus. Tai yra priešingų, nesuderiamų tendencijų susidūrimas, sukeliantis stiprius, nemalonius išgyvenimus: pradeda smarkiau plakti širdis, drebame iš pykčio, išbalame ar paraustame, nekontroliuojame savęs.

Tačiau konfliktai yra neišvengiama mūsų gyvenimo dalis. Todėl svarbu juos mokėti efektyviai įveikti.

Pateiksiu keletą situacijų, kurios yra konfliktinės. Vienoje iš jų pasirenkama tinkama strategija išspręsti konflikta, o kitos dvi problemos taip ir lieka neišspręstos.

I situacija

Darbe… Konfliktas kilo tarp dviejų bendradarbių: pasikarščiavo, susiginčijo, apsižodžiavo vienas su kito ir ,galų gale, nusigrežę vėl ėmėsi darbo. Įsivyravo įtampa, kuri slegia ne tik tas dvi pikčiurnas, bet ir visą kolektyvą. Abu puolė bendradarbiams „užkalbinėti dantis“ ir tokiu būdu „verbuoti“ sau sąjungininkus. Tačiau pasvarstykite: jų konfliktas liečia tik tuos du darbuotojus ir jų problemos neturi būti aptarinėjamos tarp kitų kolegų.

Strategija

Konkurencija – (kitaip lenktyniavimas, dominavimas). Taikant šią strategiją, laimi tik viena konflikto pusė. Į antrosios interesus neatsižvelgiama. Šiuo atveju nei laimi nei pralaimi kuri nors puse, nes konfliktas dar neišspręstas, nors šiuo būdu konfliktas ir nėra galutinai išsprendžiamas. Pralaimėjusioji pusė jaučiasi sutriuškinta ir pažeminta bei laukia progos „kirsti“, kadangi laimėjusios pusės nera, abi jos stengiasi laimėti, ir kartu jaučiasi sutriuškintos.

II situacija

Bare, kavinėje, restorane… Vyriškiui, atėjusiam papietauti su šeima, buvo patiektas kietas bifšteksas, nepakankamai atvėsintas šampanas, o indai su įrankiais buvo nelabai švarūs. Vyriškis,susierzinęs, nusivalė pats įrankius, suvalgė šaltą patiekalą. Susimokėjo pinigus ir nepalikęs arbatpinigių išėjo.

Siūlymas būtų toks: kreipkitės į padavėję, o jei į jūsų nepasitenkinimą visvien bus neatsižvelgta, galite reikalauti susitikti su administratorium arba savininku.

Strategija

Prisitaikymas. Kartais viena konflikto šalis yra linkusi nusileisti kitai pusei, savo interesus nuleisti žemiau nei kitų, pasiaukoti. Prisitaikymo strategiją galėtume perfrazuoti „tu daryk ka nori, aš prisiderinsiu“.

Tačiau šis būdas nereiškia, kad konfliktas, problema „išnyko“.

Prisitaikymas taikytinas tuomet, kai konfliktas, ar problema nėra jums labai svarbus, kai laukiate kokios nors geresnės progos, kai norite išsaugoti santykius, nes juos siejate su ateityje numatoma sėkme ar nauda, tačiau šiuo atveju prisitaikymas netaikytinas.

III situacija

Konfliktas kilo tarp viršininko ir darbuotojos: viršininkas griežtai išbarė savo darbuotoją, ji ramiai išklausė viršiniko pretenzijas (tuo metu mintyse skaičiavo iki dešimties ir atgal) ir, kai jis baigė,aprimusi ir pasirengusi keletą argumentuotų frazių pasakė: „Prašom atleisti, tačiau norėčiau pasiteisindama pasakyti…“, ir įšdėstė savo nuomonę. Su viršininku buvo sutarta, o apie konfliktą niekas iš kolegų nesižinojo.

Strategija

Bendradarbiavimas – vienintelė abipusio laimėjimo strategija. Konflikto pusės ieško sprendimo ne prisiderindamos, bet išsiaiškindamos tikruosius poreikius, interesus, motyvus. Problema ne atidedama ir toliau „auginama“, o išsprendžiama. Šiai strategijai būdingas santykių atvirumas. Nors nauda akivaizdi, šis metodas vadovų ne itin mėgiamas: bendradarbiavimas imlus laikui, reikalaujantis daug kantrybės bei tam tikrų įgūdžių.

Lyderiavimas

Lyderiavimas – yra svarbi tema vadovams, nes lyderiai vaidina lemiamą vaidmenį, užtikrindami grupės ir organizacijos darbo efektyvumą. Nemažai mokslinių darbų autorių yra nagrinėję įvairias lyderiavimo teorijas bei bandę sudaryti svarbiausių lyderiams būdingų asmeninių bruožų sąrašą. Tačiau iki šiol vis dar nėra aišku, kokia lyderiavimo teorija yra efektyviausia konkrečioje situacijoje, kokie lyderio asmeniniai bruožai turėtų būti svarbiausi jam vadovaujantis viena ar kita lyderiavimo teorija.

Šiuo metu Jūs matote 57% šio straipsnio.
Matomi 618 žodžiai iš 1090 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.