Konfliktų analizė ir taikos studijos
doc. dr. Tomas Janeliūnas
Telefonas: 869905761
E–mail: tomas.janeliunas@gmail.com
Interneto tinklapis: http://www.janeliunas.lt
Kurso aprašymas:
Taikos ir konfliktų studijos – tai kursas, skirtas magistro programos pirmojo kurso studentams. Šiame kurse detaliai apžvelgiamos taikos ir konfliktų teorijos, karo paplitimo problematika bei karų priežastys, jų geografinis pasiskirstymas, trumpai pristatoma karų istorija. Ypatingas dėmesys bus skiriamas įvairioms prievartos formoms, agresyvumo ir konfliktų priežastims, konfliktų sprendimams ir prevencijai.
Kursas turėtų padėti klausytojams geriau suprasti karo ir taikos, tarptautinių ir vidinių konfliktų problematiką. Išklausę kursą studentai turėtų mokėti pateikti prievartos ir grėsmių analizę, suprasti karo ir konfliktų priežastis, grėsmių poveikį skirtingų lygių subjektams, interpretuoti konfliktų sprendimų ir prevencijos galimybes.
Seminarai:
Kiekvienai temai pristatyti bus paskirti vienas ar du studentai, kurių tikslas – trumpai supažindinti su seminaro tema, atsakyti į kurso programoje nurodytus klausimus ir suformuluoti klausimus diskusijai. Pristatymams keliami šie reikalavimai:
1. Pristatymas turi būti pakankamai trumpas ir koncentruotas (15 -20 min.), pranešimo pabaigoje turėtų būti iškelti klausimai tolimesnei diskusijai.
2. Pranešimas neturi būti perskaityto teksto perpasakojimas, pranešėjas turėtų kritiškai vertinti literatūrą, (pvz., kai kurių straipsnių autoriai skiria keliasdešimt puslapių įvykių, neturinčių didelės reikšmės nagrinėjamai temai, aprašymams. Pranešėjai turi savarankiškai atsirinkti aktualios medžiagos kiekį). Pageidautina, kad pranešėjai naudotųsi ir papildomais, kurso programoje nenurodytais šaltiniais.
3. Esant techninėms galimybėms, sveikintinas skaidrių (PowerPoint) rodymas arba dalintinos medžiagos paruošimas.
Rašto darbas:
Kiekvienas studentas turi paruošti mažesnės apimties referatą. Referatas turėtų būti skirtas vieno konflikto atvejo analizei ar konkrečiai problemai aptarti. Siekiant paaiškinti konflikto priežastis, eigą ar sprendimo būdus reikėtų pasiremti konkrečiomis karo ar konfliktų teorijomis.
Rašto darbo temos suderinimas (atvejo, problemos pristatymas) – iki kovo 18 d.
Rašto darbo įteikimas – iki gegužės 13 d., 17.00 (rašto darbai pateikiami TSPMI sekretoriatui)
Atsiskaitymas:
Kurso pabaigoje bus laikoma diferencijuota įskaita (raštu).
Galutinį pažymį sudarys:
– Pasisakymai seminarų metu bei pranešimų pristatymas – 30 procentų;
– Referatas – 30 procentų;
– Atsakymai įskaitos metu (raštu) – 40 procentų.
Literatūros sąrašas
Šiame kurse dauguma naudojamų šaltinių – tai akademinių žurnalų publikacijos įvairiais taikos ir konfliktų studijų klausimais. Rengiantis pranešimams taip pat galima naudotis šiais internete pateikiančiais savo publikacijas periodiniais leidiniais: Baltic Defence Review, The Bulletin of the Atomic Scientists, The Online Journal of Peace and Conflict Resolution, The Defense Monitor, Journal of Military and Strategic Studies, Foreign Policy, Military Review, Parameters, Strategic Analysis, War Times Journal, Washington Quarterly, World Policy.
Specifiniai taikos studijoms skirti puslapiai:
• The Online Journal of Peace and Conflict Resolution – http://www.trinstitute.org/ojpcr/
• Peace Magazine – http://www.peacemagazine.org/
• Conflict Research Consortium – http://conflict.colorado.edu
• Rummel R.J. asmeninis puslapis “Freedom, Democracy, Peace; Power, Democide, and War”- http://www.hawaii.edu/powerkills/welcome.html
• Uppsala university, Department of Peace and Conflict Research – http://www.pcr.uu.se/
• van der Dennen J.M.G asmeninis puslapis: http://rint.rechten.rug.nl/rth/dennen/dennen3.htm
Dauguma atsakymų į kurso aprašyme pateiktus klausimus turėtų būti surandami pateiktuose šaltiniuose. Jei literatūroje trūksta kai kurios informacijos, jos galima rasti papildomuose šaltiniuose (internete, periodikoje) arba kreiptis pagalbos į dėstytoją.
Literatūra temų aprašyme yra pateikta prioriteto tvarka – pirmas paminėtas straipsnis yra pats svarbiausias. Jį prieš seminarą privalo perskaityti visi studentai. Kita medžiaga privalu naudotis rengiant pranešimus bei ruošiantis įskaitai.
Seminarų tvarkaraštis
1. ĮVADINIS SEMINARAS
KARAS IR TAIKA
2. Taikos ir konfliktų studijų objektas. Taikos definicija.
• Taikos ir konfliktų studijų nagrinėjami klausimai, jų vieta tarptautinių santykių disciplinoje. Taika kaip tyrimo objektas.