Konfliktų tipai jų pasekmės elgesio stiliai konfliktinėje situacijoje konfliktinės situacijos pavyzdžiai jos analizė
5 (100%) 1 vote

Konfliktų tipai jų pasekmės elgesio stiliai konfliktinėje situacijoje konfliktinės situacijos pavyzdžiai jos analizė

• Konfliktų tipai, jų pasekmės. Elgesio stiliai konfliktinėje situacijoje. Konfliktinės situacijos pavyzdžiai, jos analizė.

Konfliktas (lot. conflictus- susidūrimas)- tai priešingų tikslų, interesų, pozicijų, nuomonių ar požiūrių susidūrimas, rimti nesutarimai, kurių metu žmogų užvaldo nemalonūs jausmai ar išgyvenimai.

Su konfliktais mes susiduriame visur: tiek namuose, tiek darbe, tiek draugų būryje. Netgi kai atrodo nėra su kuo konfliktuoti, kažkas ima graužti mus iš vidaus t.y. neišsprendžiamos problemos, neramumai kylantys viduje, kurie kartais daug stipriau kankina nei konfliktinės situacijos su kitais asmenimis. Būtų nuostabu jeigu žmogus savo gyvenime galėtų išvengti konfliktų kylančių tiek jo paties viduje, tiek bendraujant su kitais asmenimis tačiau tai pavyksta labai retam iš mūsų.

Psichologijos mokslas konfliktus suskirstė į vidinius ir socialinius. Vidiniai konfliktai veikia žmogaus viduje: prasideda vidiniais žmogaus sunkumais ( vidiniai sunkumai- nelabai sudėtingos asmenybės vidinės problemos: abejonės, nerasta išeitis, problemos sprendimo nebuvimas ir pan.) kurie sukelia asmenybės krizes ( asmenybės krizės- ilgai trunkantys asmenybės gyvenimo periodai, kuriems būdingi ryškūs psichologiniai pokyčiai).Atsiradus vidinėms asmenybės krizėms vidinių sunkumų dar padaugėja kol peraugama iki vidinių konfliktų (vidiniai asmenybės konfliktai- aštrūs negatyvūs išgyvenimai, atsiradę dėl užsitęsusios vidini struktūrų(vidinės struktūros- motyvai, vertybės, savęs vertinimas) kovos ir atspindintys prieštaringus ryšius su socialine aplinka), kurie sąlygoja dar sudėtingesnių ir didesnių asmenybės krizių atsiradimą.. Veikiamas vidinių problemų žmogus ima mažiau vertinti save kaip asmenybę, pradeda abejoti iki šiol turėtais motyvais. Didžiuliai neigiami išgyvenimai sukelia pastovią emocinę krizę, žmogus nebegali gerai atlikti iki tol įprastų darbų, darosi sunku ir nesinori bendrauti su kitais žmonėmis. Na o socialiniai konfliktai yra skirstomi į tarpasmeninius, tarp grupinius bei tarptautinius. Aš aprašysiu tik tarpasmeninius konfliktus, tačiau šis aprašymas tiks ir tarp grupiniams bei tarptautiniams konfliktams, nes jų visų trijų aptariami svarbiausi daykai beveik nesiskiria. Taigi tarpasmeniniai konfliktai kyla pusėms nesistengiant įsiklausyti vienai į kitą, nesugebant lanksčiau pažvelgti į situaciją, vadovaujantis tik išankstinėmis nuostatomis ir nekeičiant jų. Konfliktiški žmonės yra užsispyrę, nepakenčiantys prieštaravimų, arba tie kurie betuokia kaina nori pripažinimo, aukštos vietos visuomenėje, per daug idealizuojantys save besijaučiantys esą pranašesni už daugelį. Konfliktą yra labai sunku greitai numalšinti todėl kad tiek viena tiek kita pusė jaučiasi įžeista ir nori atsipirkti įrodydama savo tiesas, konflikto metu asmenys net nekreipia dėmesio į vienas kito argumentus, o laikosi įsikibę ir nuolat kartoja savus. Aptarsime ir keletą tarpasmeninių konfliktų sprendimo būdų.

Taigi, ir vidiniai ir išoriniai konfliktai yra suskirstyti į tipus. Vidinių konfliktų tipai:

–Motyvaciniai konfliktai :

● kai žmogus negali, bet turi pasirinkti vieną iš vienodai patrauklių sprendimo būdų- beviltiškai kankindamas save jis nesirenka nei vienos nei kitos kol galiausiai nukenčia .

●kai žmogus turi pasirinkti vieną iš kelių vienodai nepatrauklių problemos sprendimo būdų ( savaime suprantama jog nenori rinktis nei vieno nei kito, tačiau privalo tai padaryti ir tuomet įklimpsta į vidinį konfliktą).

● kai jo problemos sprendimo būdai turi tiek teigiamų tiek neigiamų pusių (pvz. išvažiuoti į užsienį ir uždirbti daug pinigų bet palikti šeimą arba likti su šeima bet toliau jausti materialinį stygių.)

–Moralės konfliktai- konfliktai tarp noro ir pareigos( pvz. žmogus nori investuoti visus pinigus į naują rizikingą verslą, bet privalo betuokiu atveju užtikrinti savo vaikams socialinę gerovę.).

–Kognityviniai konfliktai- kognicijų prieštaringumas( pvz.:” žinau kad daug motociklininkų užsimuša todėl kad važinėja be šalmo“ ir „aš važinėju be šalmo“ žmogus turėtų pasirinkti saugesnį važinėjimą su šalmu tačiau jis mieliau perfrazuoja pirmąjį teiginį :“ man taip nenutiks, nes aš nebūsiu tas iš daugelio“ arba „ su šalmu važinėti nepatogu ir netgi šalmas kartais tampa mirties priežastimi“

–Nerealizuotų norų arba menkavertiškumo konfliktai-esantys tarp norų ir realios tikrovės (pvz.:

Noriu būti garsus dainininkas nors visiškai neturiu klausos)

–Vaidmenų konfliktai- kyla nesugebant suderinti atliekamų socialinių vaidmenų tarpusavyje ( pvz.: Dibanti mama, turinti kūdikį)

–Adaptaciniai konfliktai- kyla kai aplinkos reikalavimai neatitinka žmogaus galimybių( pvz. dėstytojo darbas reikalauja daug kantrybės, tačiau ne kiekvienas yra kantrus).

–Neadekvačios savivertės konfliktai- savo norų ir galimybių skirtingas vertinimas sukelia emocines problemas( pvz.: nuolatinis noras pasiekti kažką įpatingo ir nuolatinės nesėkmės toje srityje).

1.1.lantelė. Pagrindiniai vidinių konfliktų tipai( A.J.Acnupov ir A.I. Šipilov, 1999)*

Asmenybės sruktūros Vidinių asmenybės konfliktų rūšys

„noriu“

(„Aš
noriu“)

„reikia“

(„Aš privalau“)

„galiu“

(„aš esu“)

●—–● Motyvacinis konfliktas

(tarp „noriu“ ir „noriu“)

●——–● Moralės konfliktas“

(tarp „noriu“ ir „reikia“)

●————————–● Nerealizuoto noro konfliktas

(tarp „noriu“ ir „galiu“)

●—-● Vaidmenų konfliktas

(tarp „reikia“ ir „reikia“)

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 808 žodžiai iš 2689 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.