Konservatizmas
5 (100%) 1 vote

Konservatizmas

Konservatizmas: už ir prieš.

Viena iš svarbiausių politinių doktrinų, susiformavusių kaip atsakas į situaciją, Europoje, kuri susidarė po to, kai Prancūzų Didžioji revoliucija peraugo į jakobinų diktatūrą ir ėmė kelti grėsmę Europos stabilumui ir gerovei. Konservatizmo pagrindines mintis suformavo E.Berkas savo veikale „Apmastymai apie prancūzų revoliuciją“. Tas idėjas vėliau išplėtojo kiti mąstytojai bei politikai. Konservatizmo srovė Vakarų Europos Politiniams rėžimams davė daug ryškių lyderių tokių kaip Dizraelis, Churchilis, de Golis, Teacher, Reaganas ir kiti. Šie žmonės savo šalių istorijoje paliko laibai svarų indėlį ir tapo kiekvieno konservatoriaus sektinu asmeniu. Tačiau verta pasakyti, jog retas politikas savo veiksmus grindžia politine ideologija, todėl ideologijos politinei praktikai ne visada turi labai didelės reikšmės.

Šiame darbelyje pasistengsiu apžvelgti pagrindinius konservatizmo postulatus, pradėdamas nuo kritikų teiginių ir po to pamėgindamas juos apginti. Konservatizmo kritiką imsiu tiek iš akademinių veikalų, tiek iš „gatvės“.

Konservatizmo kritika:

1. Perdėta pagarba tradicijoms.

Tradicijos, kuomet jų laikomasi neparastai griežtai gali kenkti bendrajam žmonijos vystymuisi ir ekonominiam progresui. Konservatizmas ne kartą yra pasisakęs prieš pokyčius, kurie pažeidinėjo kaimo visuomenei įprastą (labai parastą) gradaciją, o mašininės gamybos įsigalėjimas ir žmonių koncentracija miestuose visiškai keitė žmonių tarpusavio santykius. Visi žmonių tarpusavio santykiai, dabar buvo nužmoginti, paversti paprastais ir racionaliais (dažniausia pinigais). Konservatoriai, kurių idealu buvo tradicinė feodalinė visuomenė, priešinasi modernumui bandydami grąžinti tai kas iš esmės yra praėję.

2. Pokyčių baimė.

Kalbėdami apie pokyčių baimę, galima būtų pacituoti klasikiniu tapusį teiginį:ko nebūtina keisti- būtina nekeisti, bei V.Čerčilio posakį, kuriame jis pasako, jog jam patinka gyventi praeityje, o vargu ar ateityje žmonėms bus gyventi lengviau. Tuo labiau konservatoriai turėjo priešintis didžiuliams socialiniams politiniams pokyčiams, kurie kurie ardė taip maloniai atrodančią tradicinės visuomenės sanklodą. Negana to kaip teigė kai kurie mąstytojai, bet kokie pokyčiai neišvengiamai gimdo ir naujus pokyčius. O tai yra neleistina.

3. Konservatoriai neturi ateities vizijos.

Konservatorių doktrina iš esmės yra orientuota tik į tradicijų gynimą ir iš esmės nepateikia modernios, bet konservatyvios visuomenės paveikslo. Būtent todėl konservatizmas ir atrodo kaip ateities baimės ir kabinimosi į bevertes tradicijas mišinys.

4. Konservatoriai atmeta teisę sukilti.

Konservatyviosios minties atstovai tokie kaip E.Berkas, A.Toskvilis manė kad visos nelaimės Prancūzijoje prasidėjo nuo to, kad kad buvo pakirstas bet koks pasitikėjimas autoritetu ir visuomenė sukilo prieš tvarką ir tradicijas, kurias simbolizavo Prancūzijos karalius. To pasekoje į valdžią atėjo jakobinai ir prasidėjo visuotinis teroras, ūkio suirutė. Ir būtent visa tai įvyko todėl, kad žmonės nebepakluso autoritetui. Taigi žmonės valdžios privalo klausyti ir sukilti prieš ją neturi teisės.

5. Konservatizmas- sureikšmina tarpines institucijas.

Konservatizmas atmeta liberalių veikėjų mintis apie tai, kad visuomenei svarbiausios institucijos yra individas ir valstybė. Konservatorių požiūriu, labai svarbios yra ir tarpinės institucijos tokios kaip gildija, šeima, bendruomenė, bažnyčia. Tuo tarpu šios institucijos tėra žmonių sąjungos ir negali vaidinti jokio savarankiško vaidmens.

6. Konservatizmas neigia žmogaus racionalumą.

Konservatizmas kritikuoja švietėjus kurie teigia, kad žmogus yra racionali būtybė, o visuomenė būdama racionalių ir prognozuojamų individų visuma galima tirti naudojant kiekybinius gamtamokslius metodus. Tai reiškia, kad naudojantis ekstrapoliacijos metodu galima numatyti visuomenės vystymąsi. Tai pat galima pridėti, kad neigiant žmogaus neįsisąmoninant žmogaus racionalumo, negalima, per daug didelis vaidmuo užkraunamas bendruomenei ir kitoms institucijoms.

7. Konservatoriai perdeda nuosavybės vaidmenį.

Tokio požiūrio šalininkai cituoja posakį: „Civilizuotam žmogui nuosavybė svarbiau už gyvybę“. Tuo tarsi yra paminama viena iš pagrindinių žmogaus teisių teisiu į gyvybę, kuri nustumiama į antraeiles problemas.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 631 žodžiai iš 2041 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.