Kontracepcija
5 (100%) 1 vote

Kontracepcija

KONTRACEPCIJA

Apvaisinimas

Apvaisinimas yra natūralus reiškinys, ir biologinis žmogaus seksualiniu santykių tikslas. moteris pastoja, kuomet vero sperma patenka i moters gimda, ir susijungia su su ten laukiančiu kiaušineliu. Tuomet vaisius prisitvirtina prie gimdos sieneles ir toliau vystosi. Tam kad pastojimo būtų išvengta, naudojamos kontracepcijos priemonės. Kontracepcija ne tik apsaugo nuo nepageidautino neštumo, bet ir nuo lytinškai plintancių ligų.

Kontracepsija

Natūralūs budai

Natūralūs apsisaugojimo būdai yra lytinio akto nutraukimas ir nevaisingų periodų skaičiavimas. Deja šie metodai nėra patikimi ir nerekomenduojami, ypač ankstyvame amžiuje, kuomet merginos ciklas dar nėra pilnai susiformavęs.

Nutrauktas lytinis aktas tai yra vyro varpos ištraukimas iš makšties prieš sėklos išsiveržimą. pagrindiniai privalumai kurie gali sugundyti: nekainuoja ir nekenkia sveikatai. Trūkumai: mažai efektyvus, sperma gali išsiveržti prieš orgazmą, gali būti jauciamas stresas, netinka vyrams kurių sperma išsiveržia prieš laiką. Galimas apvaisinimas net spermai patekus ant lyinių lūpų. Efektyvumas: 77-84proc.

Natūralus šeimos planavimas: Esmė ta, kad moteris stengiasi nustatyti savo aisingas dienas, ma-daug ciklo viduryje. Nustaęius ovuliacijos laiką, partneriai turėtų vengti lytinių santykiu. kadangi vaisingų dienų nėra daug, o nustatyti tikslią dieną labai sunku, partneriai yra priversti susilaikyti ilgą laika, ir jei abu pertneriai yra labai seksualūs, juos toks metodas labai ribotų. Vienas iš patikimiausių būdū nustatyti vaisingas dienas yra temperatūrinis metodas. Reikia stebėti bazinę kūno temperatūrą ir makšties išskyrų pasikeitimus. Privalumai: nėra žalingo poveikio, nekainuoja, skatina moteris save stebėti, tinka moterims kurios nenaudoja kontracepsijos del religinių įsitikinimų. Trūkumai: reikia atlikti stebėjimas kiekvieną dieną, mažiau efectyvu nei hormoninė kontracepcija, reikia vengti lytinių santykių gan ilga laiką, tinka tik moterims turincioms reguliarų ciklą, ne visada pavyksta nustatyti ovuliacijos laika. NB: kuo daugiau būdų naudojama, tuo nustatymas efektingesnis. Efektyvumas: 80-98proc.

Vyriškas prezervatyvas – sargis

Naudoja apie 40proc. pasaulio vyrų. Sargis – tai plonas guminis maišelis kurs užmaunamas ans varpos prieš lytinį aktą. Vyniojant svarbu palikti oro galiukyje išsiveržusiai spermai. Po ejekuliacijos varpa reikia atsargiai ištraukti kol jinai dar standi, nes laukiant sargis gali nuslysti ir sperma išsilietų ir įvytų apvaisinimas. Sargis vienkartinis, kiekvieną kartą santykiaujant imamas naujas. Užmaunamas tik atsiradus erekcijai. Sargiai vertinga kontraceptinė priemonė, nes apsaugo nuo lytinių ligų, taip pat ir AIDS. Efektyvumas: 88-89 proc.

Patartina naudoti kartu su spermacidais, taipogi hormoninėmis tabletemis.

Moteriškas prezervatyvas

Tai laisvas, lengvas plastinis maiselis su dviem žiedais. Moteris turi įsivesti prezervatyvą į makštį, kur jis sudaro barjerą tarp gimdos ir vyro varpos. Išsiliejusi sperma nepatenka į dimdos ertmę. pagrindiniai privalumai: tokie kaip ir byriško prezervatyvo, taipogi gali būti įvestas iš anksto. Trūkumai: Lietuvoje mažai paplitęs, brangesni nei vyrški. Gali būti jauciamas nežymus diskonfortas, netinkamai naudojamas gali plyšti. efektyvesnis jei naudojamas su spermacidais. Kaip ir vyrišskas prezarvatyvas, naudojamas tik vieną kartą. Efektyvumas – 79-95proc.

Spermacidai

tai sprmatozoidus naikinančios medžiagos, kurias galima įsigyti kremų, putų, pesarų( į makštį dedamos kapsulės) arba impregnuotos juostelės pavidalu. Visi šie preparatai įvedami į makštį prieš lytinius santykius. Privalumai: veikia tik vietiškai, parduodami be recepto, iš dalies apsaugo nuo ŽIV ir LPL. Trūkumai: efektyvesni tik naudojant su kitom barjerinėm priemonėm. Prieš kiekvieną aktą reikia įvesti naują permacidų dozę. Galima alergija. Tinka moterims turinčioms retus lytinius santykius. Efektyvumas: vien spermacidai- 79-97proc.; su prezervatyvu: 98-99proc.

Kontraceptinės piliulės

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 586 žodžiai iš 1115 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.