Kontracepcija2
5 (100%) 1 vote

Kontracepcija2

Sąmoningos tėvystės ir motinystės idėjos sampratoje svarbiausią vietą užima nėštumo planavimas. Nenorimi nėštumai ir nelaukiami kūdikiai sukelia nemažai medicinos, socialinių, moralinių ir kitų problemų. Vartojant veiksmingas kontracepcijos priemones galima išvengti nenorimų nėštumų, išsaugoti moters sveikatą ir jos dvasinę pusiausvyrą.

Viena veiksmingiausių kontracepcijos priemonių yra hormonų kontracepcija, tačiau iki šiol ji įvairiai vertinama. Nepakanka informacijos, todėl mažai žinoma, kad be tiesioginės paskirties saugoti nuo pastojimo, hormonų kontracepcija teigiamai veikia moters organizmą. Vertinant kontracepciją, reikia įvertinti ir galimas pasekmes, jeigu nebūtų vartojamos kontracepcijos priemonės ir dėl to prasidėtų nenorimas nėštumas, kuris būtų nutrauktas. Neabejotina, kad nėštumo nutraukimas yra didesnė blogybė nei hormonų kontracepcijos vartojimas. Hormonų kontracepcija dar nėra Lietuvoje pakankamai populiari, vis dar bijoma jos neigiamo poveikio moters organizmui. Pasaulinės Sveikatos Organizacijos duomenimis kontraceptines piliules pasaulyje kasdien geria virš 80 milijardų moterų. Tai pati populiariausia kontracepcijos rūšis išsivysčiusiose Vakarų Europos ir Šiaurės Amerikos šalyse. Daugelyje Vakarų šalių kontraceptines piliules dabar vartoja 30-50%, o Lietuvoje – tik apie 5,5 % nėštumo besisaugančių moterų.

Hormoninės kontraceptinės piliulės yra sudarytos iš dviejų rūšių moteriškų lytinių hormonų: estrogenų ir gestagenų.

Estrogenai – tai pirmoje mėnesinių ciklo pusėje kiaušidėse išskiriami hormonai. Jie vadinami moteriško patrauklumo hormonais ir atlieka daugelį funkcijų moters organizme: skatina gleivių išsiskyrimą lytiniuose organuose, gimdos gleivinės ataugimą po mėnesinių, sustiprina lytinį potraukį, palaiko lytinių ir šlapimo organų tonusą, apsaugo kaulinį audinį nuo trapumo.

Gestagenus taip pat išskiria moters kiaušidės mėnesinių ciklo antroje pusėje. Jie subrandina gimdos gleivinę, kad ji galėtų priimti apvaisintą kiaušialąstę, yra reikalingi nėštumo palaikymui.

Dar yra taip vadinami vyriški lytiniai hormonai – androgenai. Jie skatina plaukų augimą ant smakro ir viršutinės lūpos, apsprendžia vyriško tipo kūno sandarą, žemą vyrišką balsą, vyriškų lytinių organų funkciją, vyriško tipo praplikimą ir t.t.

Kombinuotų hormoninių kontraceptinių piliulių sudėtyje esantis estrogenas “sutrukdo” šį estrogenų koncentracijos sumažėjimą priešmenstruacinio ciklo pradžioje, todėl nepadidėja folikulus stimuliuojantis išsiskyrimas iš hipofizės, aktyvuoti pirminiai folikulai “negauna” folikulus stimuliuojančio palaikymo ir sunyksta, nespėję išsivystyti iki subrendusių ovuliacinių folikulų.

Kombinuotose hormoninėse piliulėse esantis gestogenas taip pat veikia į gimdos kaklelį viso piliulių vartojimo metu. Gleivės tampa tirštesnės, todėl spermatozoidai per jas nepraeina ir negali patekti į gimdą ir kiaušintakius. Neįvyksta spermatozoidų bei kiaušialąstės susitikimas ir negali įvykti apvaisinimas.

Pagrindinis moderniųjų kontraceptinių piliulių skiriamasis bruožas yra estrogeninio komponento, tai yra etinilestradiolio kiekis tabletėse. Šiuolaikinėse kontraceptinėse tabletėse etinilestradiolio turi būti ne daugiau kaip 30-40 mikrogramų, tai yra žymiai mažiau, negu ankstesnių kartų kontraceptinėse piliulėse. Toks mažas hormonų kiekis leido iki minimumo sumažinti kontraceptinių piliulių pašalinius poveikius, nesumažinant jų efektyvumo.

Kontraceptinės piliulės pagal estrogenų ir gestagenų darinius yra skirstomos į:

1) pirmos kartos

2) antros kartos

3) trečios kartos

Dabar rekomenduojamos trečios kartos kontraceptinės piliulės su minimaliu hormonų kiekiu, pas mus yra vartojamos:

1) Triquilar,

2) Microgynon

3) Diane 35

4) Tri-regol

5) Rigevidon

Taip pat naujos yra piliulės, kurių ir gestageninis komponentas yra trečios kartos gestagenas – horgestimatas. Mūsų vaistinėse – tai kontraceptinės piliulės Cilest.

Trečios kartos kontraceptinių piliulių savybės yra šios:

· Geriau toleruojamos

· Teigiamai veikia kraujo lipidus

· Nesukelia endometriumo atrofijos

· Neveikia androgeniškai

· Beveik netrikdo angliavandenių apykaitos

· Mažiau didina kraujo krešėjimą

Pagal savo sudėtį kontraceptinės piliulės skirstomos į:

· Monofazines

· Dvifazines

· Trifazines

Monofazinėmis vadinamos piliulės, kai yra vienodas hormonų kiekis visose piliulėse.

Dvifazinėse ir trifazinėse piliulėse hormonų kiekis svyruoja priklausomai nuo to, kuriai ciklo dienai yra skirta piliulė. Pagal savo veikimo efektyvumą ir galimus pašalinius poveikius, monofazinės bei dvifazinės ar trifazinės piliulės praktiškai nesiskiria, tačiau tokia piliulių įvairovė leidžia sumažinti suminę gestageninio komponento dozę, be to įgalina geriau parinkti piliules pagal individualius kiekvienos moters poveikius. Parenkant pirmą kartą kontraceptines piliules būtina atsižvelgti į šias ypatybes:

1) Moters ir jos šeimos anamnezę;

2) Moters sveikatą, amžių;

3) Kontraindikacijas

4) Menstruacijų pobūdį;

5) Steroidų dozę

6) Individualų jautrumą hormonams.

1. Svarbu atkreipti dėmesį į persirgtas širdies ir kraujagyslių ligas. Galimybę susirgti miokardo infarktu didina
hiperlipidemija (hipercholesterinemija), hipertenzija, buvusi hipertenzija nėštumo metu, nutukimas, rūkymas. Šie veiksniai veikia sinergistiškai, kuo jų daugiau, tuo labiau didėja galimybė susirgti šia liga.

Tromboflebitą skatina nutukimas, kojų venų varikozė, galūnių ar viso kūno imobilizacija dėl ligos, persirgtas tromboflebitas nėštumo metu.

Renkant šeimos anamnezę reikia atsižvelgti į tai, ar pirmos eilės giminės serga širdies ir kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu.

2. Svarbūs šie klinikinių ir laboratorinių tyrimų duomenys:

· arterinio kraujospūdžio dydis;

· mažojo dubens ginekologinio tyrimo rezultatai;

· kepenų apčiuopimai;

· krešėjimo veiksniai;

· cholesterolio kiekis kraujyje;

· cukraus kiekis kraujyje.

3. Menstruacijų rūšys:

· silpnas kraujavimas, nestiprūs skausmai ar visai neskausmingos menstruacijos

· saikingas kraujavimas ir vidutinio stiprumo skausmai

· gausus kraujavimas, stiprūs skausmai

· nereguliarios menstruacijos

Ištyrus detaliai moters organizmą yra skiriamos hormoninės kontraceptinės piliulės. Sveikoms ir jaunoms moterims – tinka visoms. Tačiau jeigu moterį kankina migreniniai galvos skausmai, yra buvusi kraujagyslių trombozė, ankstesnių nėštumų metu buvo gelta arba pūslelinis bėrimas, pablogėjusi klausa, jeigu moteris vyresnė kaip 35m. amžiaus arba yra 30m. amžiaus ir surūko per dieną daugiau kaip 15 cigarečių, be to dar yra padidėjęs kraujospūdis ar yra kai kurie kiti sveikatos sutrikimai, gydytojas greičiausiai rekomenduos kitą apsisaugojimo nuo nėštumo priemonę.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 942 žodžiai iš 1850 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.