Kontrolė2
5 (100%) 1 vote

Kontrolė2

ĮVADAS

Kontrolė – tai kritiškai svarbi ir sudėtinga valdymo funkcija.Kontrolė yra neatsiejamas bet kurios organizacijos elementas : ji lydi planavimą ir organizavimą. Be kontrolės negalima nagrinėti nei vieno vadybos elemento.

Vienas iš svarbiausių kontrolės ypaumų yra tas, kad ji turi būti visa apimanti. Kontroliuoti reikia viską : žmones , medžiagas ir įrengimus, veiksmus ir veiklą. Kontrolė apima buvusią, esamą ir būsimą veiklą.

Kontrolę reikia pradėti tuoj pat, kai suformuoti tikslai ir paskirstyti uždaviniai ar įkurta organizacija.Veiksmingai kontrolei reikia dviejų pradinių sąlygų : turėti planus ir gerai pažinti įmonės struktūrą. Planas yra kontrolės pradžia, nes jis tampa tuo normatyvu, su kuriuo lyginami pageidaujami ar gauti rezultatai.Kontrolė yra ne kas kita kaip YRA – TURI BŪTI palyginimas. Norimo arba reikalaujamo planinė (TURI BŪTI)būklė lyginama su esamąja (YRA) būkle. Pradiniai duomenys kontrolei vykdyti yra organizacijos :

n operatyviniai planai;

n organizacinių sprendimų dokumentai;

n operatyvinės apskaitos duomenys.

Kontrolė turi visapusiškai remti, palaikyti ir skatinti viską kas organizacijoje yra gera. Pagal naują dalyvavimo valdyme sistemą vadovai perduoda standartus, bet po to leidžia darbuotojams arba individualiai arba komandoje kūrybiškai patiems priimti sprendimus įvairiais darbo klausimais.Taip kontrolės procesas leidžia vadovui stebėti darbuotojų pažangą nepažeidžiant jų kūrybiškumo ar darbe reiškiamos iniciatyvos.

Kuo kontrolė paprastesnė tuo geresnė : jos sistema turi būti suprantama visiems, kurie su ja susiduria.Kontrolė turės prasmę, kai visiems darbuotojams bus žinoma jos paskirtis , kai už nusižengimus bus baudžiama.

Valdymo kontrolė – procesas, užtikrinantis realios ir planuotos veiklos atitikimą. Kontrolė – tai organizacijos tikslų siekimo proceso užtikrinimas.Kontrolė reikalinga tam, kad viskas būtų daroma pagal planus, instrukcijas ir įsakymus. Kontrolė duoda garantiją , kad įmonė pasieks savo tikslus. Organizacijos vadovybei pavyksta pasiekti nimatytus tikslus tik kontroliuojant . Taigi , kontrolė – būtina ir natūrali kiekvienos visuomenėsfunkcionavimo sąlyga, nes ji padeda efektyviai siekti rezultatų.

KONTROLĖS ESMĖ

Ūkyje taikoma trijų lygių kontrolės sistema :

1. Vidinė kontrolė. Ją atlieka vadovai , o didesnėse įmonėse įkuriamos vidinės kontrolės tarnybos, kurios savo veiklą organizuoja pagal įmonės vadovybės patvirtintus nuostatus.

2. Išorinė kontrolė. Ją atlieka nepriklausomos audito įmonės pagal su organizacijomis sudarytas sutartis.

3. Valstybės kontrolė. Tai seimo, vyriausybės, ministerijų, valstybinių įstaigų ir organizacijų finansinės ūkinės veiklos kontrolė.

Kontrolė skirstoma pagal valdymo hierarchijos lygį organizacijoje :

STRATEGIJOS KONTROLĖ

STRUKTŪROS KONTROLĖ

ELGESIO KONTROLĖ

OPERACIJŲ FINANSŲ

KONTROLĖ KONTROLĖ

1 pav. Kontrolės lygiai organizacijoje (Bagdonas E., Rapalienė L. Administarvimo principai)

Žemiausiame lygyje operacijų kontrolė apima gamybos procesą, kur organizacijos ištekliai paverčiami produktais ar paslaugomis (kokybės kontrolė yra viena iš operacijos kontrolės tipų).

Elgesio kontrolė – tai darbuotojų veiklos priežiūra ir skatinimas gerai atlikti savo pareigas, o finansų kontrolė siejasi su organizacijos finansiniais ištekliais.

Aukštesniame lygyje struktūros kontrolė siejasi su tuo, kaip organizacijos struktūros elementai ( padaliniai) atlieka savo funkcijas.

Startegijos kontrolė seka, kaip efektyviai organizacijos veiklos strategijos padeda jai siekti tikslų. Pavyzdžiui, jeigu įmonės strategija, susijusi su investavimu bus nesėkminga, vadovai turės išsiaiškinti tikslus ir pakeisti strategiją arba atnaujinti pastangas ir pritaikyti naują strategiją.

Skirtingi kontrolės lygiai lemia specifinius kontrolės proceso etapų ypatumus.

KONTROLĖS RŪŠYS

Kontrolės sistemą įmonėje sudaro trys jos rūšys : parengiamoji, einamoji ir baigiamoji.Visų kontrolės rūšių tikslas yra vienodas : siekti , kad rezultatai būtų kuo artimesni reikalaujamiems. Jos skiriasi tik vykdymo laiku.2 pav. Parodytos kontrolės rūšių savitarpio ryšys.

PARENGIAMOJI EINAMOJI BAIGIAMOJI

KONTROLĖ KONTROLĖ KONTROLĖ

LAIKAS ––––––––––––––––––––––––––––

Parengimoji kontrolė vykdoma iki organizacijos faktiškos veiklos pradžios. Pgrindiniai parengiamosios kontrolės instrumentai yra atitinkamos taisyklės , procedūros, elgsena. Parengiamoji kontrolė taikoma tiesiogiai vykdant darbus. Tai reguliari pavaldinių darbo kontrolė, aptariant iškilusius klausimus ir pasiūlymus darbui gerinti, ji padeda išvengti atotrūkio nuo planų ir instrukcijų.

Baigiamosios kontrolės metu gauti rezultatai palyginami su užplanuotais. Vadovybė turi galimybę geriau įvertinti, ar planai bus realūs.

KONTROLĖS PROCESŲ

TIPAI

Apibendrintai galima pateikti dvi kontrolės proceso sistemas.

Pirmoji -tai profilaktinės, lyginamosios ir grįžtamosios kontrolės sistema.

– profilaktinė kontrolė – tai aktualių problemų numatymas ir išankstinis pasiruošimas jų išvengti.

– lyginamoji kontrolė apima esamų veiksmų ir procesų įvertinimą.

– Grįžtamoji ( baigiamoji ) kontrolė – tai informacijos apie nabaigtą veiklą rinkimas, jos vertinimas ir veiksmų, kaip tobulinti panašią veiklą ateityje, parengimas.Šios kontrolės trūkumas : reikiamų veiksmų imimasis jau po laiko.

Praktiškai vadovas turėtų taikyti kompleksinę kontrolę : profilaktinė kontrolė padeda jam nuspėti problemas, lyginamoji – sustabdyti ir ištaisyti klaidas dar pradinėje stadijoje, grįžtamoji – apdraužia nuo tų klaidų pakartojimo.

Antroji kontrolės sistema – tai konkretūs veiksmai imantis tam tikros veiklos tikrinimo.Tikrinama etapais. Įvairūs autoriai nurodo skirtingą etapų skaičių. A. Seilius išskiria tris etapus : standartų ir kriterijų paruošimas, realių rezultatų palyginimas ir koregavimas. Edgaras F. Huse skiria taip pat tris etapus : standartų nustatymą, rezultatų įvertinimą ir nukrypimų nuo standartų atitaisymą.Richy W. Griffinas, Robertas Albanese ir R.J. Mocleris skiria keturis pagrindinius kontrolės proceso etapus (3 pav.) :

STATUS GERO

IŠLAIKYMASNUKRYPIMŲ

STANDARTŲ VEIKLOS VEIKLOS IR STAND. REIKIAMO IŠTAISYMAS

NUSTATYMAS IVERTINIMAS PALYGINIMAS VEIKSMO

PRIĖMIMAS

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 876 žodžiai iš 2917 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.