Kostiumas
5 (100%) 1 vote

Kostiumas

Kostiumas – tai ryškiausia materialinio apvalkalo išraiška, po kuria glūdi žmogaus esmė. Tai ir „portatyvinė individualaus naudojimo architektūra“, ir žemiškos tuštybės mugės pasireiškimas su visais jos pakilimais ir nuopuoliais, ir pagaliau kostiumas – tai prisipažinimas, o kartais – net išpažintis. Istorinis kostiumas – epochos išpažintis, perteikianti jos estetinį suvokimą, idealo ir skonio, estetiškumo ir meniškumo problemas. Tačiau vertybių hierarchija nėra universali, ji istoriškai kinta, nuolat vyksta senų idealų revizija, pervertinimas ir naujųjų pasiūla. Kartu su idealais kinta ir estetiniai kanonai bei priemonės jiems pasiekti. Taip vyksta kostiumo sistemos arba ansamblio, kurį sudaro atskiri kostiumo elementai, tokie kaip galvos danga, šukuosena, grimas, pats apdaras, avalynė ir įvairūs smulkūs aksesuarai, kaita. Ansamblio dalis į vieningą visumą jungia stilius, kuris atitinka epochos estetinius kanonus, o šie savo ruožtu – tai tam tikra schema, taisyklių sistema. Visa ši sistema skirta vienam tikslui -harmonizuoti sudėtines kostiumo dalis taip, kad jos padėtų atskleisti epochos grožio idealą.

Kostiumo istorija – tai idealų ir idėjų istorija, glaudžiai susijusi su bendriausiais kultūros, meno raidos dėsningumais. Taikant istorinį chronologinį metodą, kostiumo istoriją derėtų pradėti nuo seniausių civilizacijų apdarų, bet mėginant rekonstruoti mirusių civilizacijų, tolimų epochų kostiumą, dažnai trūtsta patikimesnių žinių: išorinis apvalkalas, gaubiantis žmogų freskose, reljefuose, skulptūrose, iki šiol rekonstruotas tik iš dalies. Visą komplektą seniausių rūbų tipų, pasiekusių mus iš XVI amžiaus prieš mūsų erą, sudaro: klubų juosta, marškiniai arba tunika, apsiaustas, charakteringa avalynė ir šukuosena su svarbiausia etninę pri-

klausomybę rodančia detale – galvos apdangalu. XV a. pr. m. e. Artimųjų Rytų teritorijoje gausu nesusiūtų rūbų tipų: pradedant klubų raiščiais, baigiant sario tipo apdarais, apjuosiančiais kūną stačiakampio audinio gabalu, drapiruojamu aplink figūrą spiraliniu būdu. Nesusiūtiems apdarams reikėjo daug audinio, jie pasižymėjo ne utilitarine, o prestižine ženklo funkcija. Šios aplinkybės rodo, kad nesusiūtus drabužius nešiojo sėslios tautos, turėjusios išplėtotą augalininkystę, gyvulininkystę ir tekstilės amatą.

Tuo tarpu klajokliškas gyvenimo būdas diktavo priešingas vertybes: audinio taupymą ir funkcionalų formos pritaikymą prie kūno. Įdomi aplinkybė, nulėmusi tolesnę klajoklių apdaro raidą ir europietiško kostiumo kaitą iki mūsų dienų – kelnių atsiradimas vakarietiškame garderobe.

I a. pr. m. e. arkliai buvo daugiausia kinkomi į karo ir kitokius vežimus kaip traukiamoji jėga (l, 70). Pradėjus praktikuoti jojimą, atsiranda ir drabužis, labiausiai tinkamas, patogiausias raiteliui, – tai kelnės. Pradėjusios formuotis Persijoje, klajoklių skitų, vėliau – sarmatų dėka kelnės paplito didžiulėje teritorijoje nuo Juodosios jūros per Europą iki pat Romos imperijos sienų. Išdidūs romėnai visas barbarų tautas paniekinamai praminė pagal jų dėvimų ilgų kelnių pavadinimą bracca – braccati, – t. y. „dėvintys kelnes“ – svetimi, svetimšaliai (2, 8).

Imli kaimynų įtakoms Persija ir klajoklių tautos buvo šių idėjų laidi-ninkės. Joms turėtume būti dėkingi už tuomet visiškai naujo pobūdžio sukirptų, o ne sudrapiruotų rūbų atsiradimą, tapusį atspirties tašku šiuolaikinio kostiumo formavimuisi. Tai kaftanas ir ilgos kelnės – funkcionalūs drabužiai, būtini judriai gyvenantiems klajokliams: „Skitų kostiumas visiškai atitiko šios tautos, praleidžiančios didesnę gyvenimo dalį ant žirgo, gyvenimo būdą: ilgaskvernis aptemptas kaftanas, platūs saro-varai (pers. šalvar- kelnės), susegti ties kulkšnimis, patogūs aulinukai“ (3, 44). Tai „stepių žmonių“, daug judančių ir nuolat susipriešinančių su sėsliaisiais senųjų valstybių gyventojais, kurie jų akyse „bevaliai, lepūs, besaikiai smaguriai, žodžiu – neverti tų gėrybių, kurias valdo“ (3, 38) apdaras.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 614 žodžiai iš 1187 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.