Kratos psichologija
5 (100%) 1 vote

Kratos psichologija

Kratos psichologiniai ypatumai.

Psichologiniai ypatumai apieškomojo kratos metuSkirtingai negu įvykio vietos apžiūroje, atliekant kratą, pareigūnai atliekantys kratą dažniausiai tiesiogiai susiduria su asmenimis, kurie nėra suinteresuoti, kad kratos metu ieškomi daiktai būtų surasti. Tokie asmenys iš savo procesinės padėties, esant atviram (tiesioginiam) psichologiniam priešpriešiniam poveikiui, turi galimybę įvertinti pareigūno (tiesiogiai verčiant tai tardytojo) veiksmus, individualius-psichologinius, profesinius privalumus ir kitas asmens savybes.

Žvelgiant iš apieškojamojo pozicijų, vykstant nusikaltimo tyrimui, gali susiklostyti dvi situacijos. Pirmoji – tai situacija, kai apieškojimas dėl jo yra netikėtas, dėl ko apieškojamasis nespėjo imtis veiksmu paslėpti įkalčiams (juos sunaikinti). Antroji situacija – apieškojamasis nuspėjo (numatė) galima kartos atlikimą pas jį (namie, darbe ir t.t.), ko pasėkoje, jis ėmėsi atitinkamų priemonių: spėjo paslėpti ieškomų įkalčių (daiktų ar panašiai), psichologiškai pasiruošė galimoms ar būsimoms konfliktinėms situacijoms, pagal savo intelektinį mąstymą sumodeliavo galimus ieškančiojo (tardytojo) veiksmus ir pagal tai parengė savo galimus elgesio variantus.

Kažką slepiant, apieškojimo metu apieškojamajam įtakos turi šie faktoriai: jo intelektualinis išsivystymas, mąstysenos ypatumai ( gebėjimas mąstyti abstrakčiai, arba priešingai, nesugebėjimas plačiai mąstyti t.y., nesugebėjimas mąstyti plačiau, peržengti paprasto mąstymo ribų), suprantami interesai, esant būtinumui, savo prigimtimi formuojantys individualų veikimo stilių, atspindintys galimą žmogaus sugebėjimą pasirinkime įsisavinti ir pakeisti informaciją bei jo vertybinė orientacija būtinai motyvuotoje sferoje.

Tarp šitų, glaudžiu ryšiu susietų asmens savybių, kurios gali įtakoti slėpimo pasirinkimo būdus, egzistuoja (yra) charakterio savybės (egoizmas, baimė, atsargumas, pavydas ir t.t.), kurios kaip žmogaus įpročiai yra įgyjamos su profesinėmis žiniomis.

Kartos metu apieškojamojo elgesyje nustatyti prieštaravimai, padaryti jo „klaidingi“ veiksmai, apie kuriuos buvo kalbama aukščiau, gali būti padaryti dėl jo silpnos emocinės-valinės būsenos, kuri yra įtakojama dėl padidėjusio nerimo.

Per daug paprastas apieškojamojo elgesys, nukreiptas į asmenis kurie ieško paslėptų daiktų, remęsi tuo, kad paslėpti juos ( daiktus) galima jiems ( asmenims ieškantiems daiktų ) sunkiai prieinamose vietose. Tokios vietos dėl daiktų slėpimo gali būti įvairios paslėptos apkrautos patalpos, iškastos duobės, šuliniai, specialios maskuotos slėptuvės įrengtos namo konstrukcijose, įrengtos įvairiose vietose.

Tie asmenys, kurie yra aukšto intelekto ir kurie tuo naudojasi, dažnai pervertina savo galimybes ir sugebėjimus, kartu neįvertindami tų žmonių, kurie turi atlikti kratą, kai kuriomis neprieinamomis vietomis laiko ir tas vietas, kurios subjektyviu požiūriu turėtų būti neprieinamos atliekantiems kratą. T.y., tokiomis vietomis laiko labai paprastas, atviras vietas, kurios, jo manymu, subjektyviai negali patekti į ieškotojų akiratį todėl, kad ieškotojai ieškodami daiktų per daug koncentruojasi į sudėtingas, vietas, visa savo dėmesį skiria slaptų vietų (slaptaviečių) paieškai. Tokiose situacijose yra kalbama apie objektyvųjį ir subjektyvųjį ieškomo daikto nepasiekiamumą.

Kaip įdomų pavyzdį galima pateikti žymaus amerikiečių rašytojo E.Po aprašomą siužetą „laiško vagystė“, kuriame, visi siužeto herojai stropiai ieško labai svarbaus dokumento, akylai apžiūrint beveik visus tos aplinkos daiktus ir niekam net nekyla noras žvilgtelti į paprastą kartoninę rankinę dėl vizitinių kortelių, kuri kabo visiems prieš akis, ir kurioje yra visų ieškomas laiškas.

Labai naudinga informaciją ieškantis asmuo gali gauti stebint apieškojamojo psichofizinę reakciją. Kad tokia informacija neliktu nepastebėta, kratą turi daryti nemažiau kaip du asmenys (prokuratūros darbuotojai), iš kurių vienas tiesiogiai užsiima apieškojimu, o kitas paslapčia stebi apieškojamojo reakciją.

Siekiant suklaidinti ieškotojus, o kartais tiesiog stengiantis paslėpti savo jaudulį, apieškomasis asmuo naudoja įvairius klaidinančius būdus:

· Demonstruoja tylų (nebylų) bendradarbiavimą su ieškotojų (tardytoju), demonstruoja savo pasiryžimą padėti jam, galvodamas apie tai, kad tokiu būdu sumenkins ieškotojų (tardytojų) budrumą, akylumą, stengiasi įdiegti mintį, kad krata yra nereikalinga, nes ieškomo daikto nėra;

· Specialiai stengiasi atitraukti ieškotojų (tardytojų) dėmesį juos kalbindamas, kažko prašydamas, skusdamasis savo sveikata ar pastoviai vaikščiodamas po butą, vaizduodamas, kad tai daro dėl svarbių priežasčių;

· Ieškotojams (tardytojams) pateikia klaidingą informacija apie turimus apieškoti daiktus, iki tol kol tai paaiškėja;

· Išsakant grasinimus ieškotojų (tardytojų) atžvilgiu stengiasi provokuoti ieškotojus (tardytojus); tam, kad jie netektų psichologinės pusiausvyros.

Tokiais atvejais, ieškotojai (tardytojai) neišvengiamai turi išlikti ramūs, turi neutralizuoti tokius apieškojamojo bandymus klaidinti ieškotojus (tardytojus), ramiu balsu paprašyti, kad apieškojamasis laikytųsi kartos metu nustatytos tvarkos. Geriausias būdas nutraukti
tokius apieškojamojo veiksmus yra tas, kad ieškotojas (tardytojas) elgtųsi taip kaip jis ir elgiasi.

Psichologiniai ypatumai apieškotojo kratos metu

Priežastis, kuri nulemia sėkmingus ieškotojo (tardytojo) veiksmus kratos metu yra gana paprasta: negalima tikėtis gerų rezultatų, ( ypatingai, kada yra suinteresuotų asmenų poveikis) jeigu, jeigu nėra įsitikinimo, kad pasiseks, jeigu apieškojimas kratos metu yra vykdomas tik „dėl viso pikto“ – staiga, daiktiniai įrodymai bus rasti. Štai kodėl kratos metu, ieškotojas (tardytojas) turi susikurti sau paieškos nusistatymą, kuriame visi jo intelektualiniai, emociniai-valiniai sugebėjimai, visos šios savybės būtų sutelktos ir nukreiptos į vieną tikslą – atrasti ieškomą daiktą. Papraščiau kalbant, jei kažką nori surasti, turi to laibai norėti.

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 908 žodžiai iš 1715 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.