Kraujagyslių endotelio veiksniai skatinantys kraujo krešėjimą
5 (100%) 1 vote

Kraujagyslių endotelio veiksniai skatinantys kraujo krešėjimą

Didelė kraujo netektis (>20%) yra pavojinga gyvybei, todėl kraujavimo sustojimas (pirminė hemostazė) ir kraujo krešėjimas (antrinė hemostazė) yra svarbios apsauginės funkcijos. Esant kraujagyslių arba audinių pažeidimui, pirmiausia aktyvinama pirminė hemostazė. Ji trunka nuo 1 iki 3 minučių (kraujavimo laikas). Pažeistos kraujagyslės gali susitraukti dėl jų sienelės įtempimo arba dėl trombocitų faktorių išsiskyrimo. Mažesni kraujagyslių defektai uždengiami, vykstant trombocitų agregacijai.

Endotelis atlieka integruojančiąją funkciją ir palaiko daugelį biologinių funkcijų: reguliuoja koaguliacijos ir fibrinolizės pusiausvyrą, turi įtakos adhezijos aktyvavimui dėl imuninės sistemos sužadinimo, palaiko pusiausvyrą tarp noradrenalino ir 5-hidroksitriptamino, angiotenzino I ir bradikinino susidarymo. Be to, endotelis reguliuoja kraujagyslių lygiųjų raumenų veiklą išskirdamas juos atpalaiduojančių medžiagų: azoto oksido, prostaglandinų, endotelio išskiriamos hiperpoliarizuojančios medžiagos, bei kraujagyslių lygiuosius raumenis sutraukiančių medžiagų, t. y. endotelino, superoksido, tromboksano.

Kraujagyslių endotelis išskiria įvairias medžiagas,kurios skatina arba slopina kraujo krešėjimą.Veiksniai skatinantys kraujo krešėjimą yra von Willebrand faktorius,III karujo krešėjimo faktorius-audinių tromboplastino pirmtakas,plazminogeno aktyviklio inhibitorius(PAI).

Von Willebrand faktorius,tai stambiamolekulinis baltymas,kuris yra vienas iš VIII kraujo krešėjimo faktoriaus(antihemofilinio globulino) sudedamųjų dalių.VIII faktorius yra adhezyvinis baltymas,kuris asocijuodamas su IXa faktoriumi,fosfolipidais ir kalciu,būtinai dalyvauja X faktoriaus aktyvinime.Von Willebrand faktorius yra ristocetino kofaktorinio aktyvumo nešėjas ir turi svarbiausią įtaką trombocitų adhezijai ant endotelio,pažeidus kraujagyslės paviršių.Endotelyje susintetintas vWF saugomas Weibel-Palade kūneliuose vienos grandinės baltymo pavidalu. Po ekspresijos susidaro jo dimerai endoplazminiame tinkle. Esant vWF stokai žmogus suserga von Willebrand liga. Ši liga yra perduodama autonominiu dominantiniu keliu. Nustatyta, kad sergant šia liga, sutrinka pagrindinio VIII faktoriaus komponento sintezė t.y. vWF.Skiriamas klasikinis ligos variantas(I tipas), kai sutrinka VIII faktoriaus komponentų sintezė, bet nesusidaro nenormalios jo molekulės ir II tipas, kuriam būdingi multimerinės struktūros kokybiniai pakitimai. Esant II a tipui, būna sumažėjusi, o II b tipui-padidėjusi trombocitų ristocetino agregacija. Willebrand liga sąlyginai priklauso plazmos hemostazės defektams, nes sutrinka vWF sintezė kraujagyslių endotelyje – vienintelėje organizmo vietoje, kur jis gaminamas. Ligoniams su Willebrand liga būna pailgėjęs kraujavimo laikas dėl trombocitų sulimpamumo sumažėjimo.

Audinių tromboplastinas III yra transmembraninis glikoproteinas, susidedantis iš trijų dalių:ekstraląstelinio hidrofiliniodomeno, membraninio hidrofobinio domeno ir citoplazminės „uodegos“. Termostabilus iki 75° C,randamas beveik visuose audiniuose,bet daugiausia jo yra plaučiuose, smegenyse, placentoje, endotelyje,širdyje. Normaliai tromboplastino plazmoje nėra. Tromboplastinas yra prokoaguliantas, kuris sąveikaudamas su VII faktoriumi ir kalcio jonais, paverčia X faktorių į Xa , aktyvina kraujo krešėjimo sistemą išoriniu keliu. Pagrindinis veiksnys krešėjimo sistemoje yra audinių faktoriaus ekspresija ant ląstelės paviršiaus ir komplekso su VII faktoriumi sudarymas. Audinių tromboplastinas atlieka signalinį informacinį vaidmenį atsiradus endotelio ar kitų audinių pažeidimui. Ypač svarbų vaidmenį jis atlieka aterotrombozės procese. Ekspresuojamas ant monocitų, makrofagų bei kitų nekontaktuojančių su krauju ląstelių membranų paviršiaus, jis dalyvauja prouždegiminiuose procesuose ir plokštelės destabilizacijoje. Audinių faktorius organizme vaidina dvigubą vaidmenį: inicijuoja krešulio susidarymą fiziologinėse arba patologinėse sąlygose:

1. Vietose, kur reikalinga palaikyti pastovią lokalią

Šiuo metu Jūs matote 62% šio straipsnio.
Matomi 534 žodžiai iš 857 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.