Kraujotakos sistemos ligos
5 (100%) 1 vote

Kraujotakos sistemos ligos

Viljamas Harvėjus (1578- 1657) pirmasis įrodė, kad kraujas teka žmogaus ir kitų gyvūnų organizmuose. Harvėjus buvo XVII a. anglų mokslininkas, o kaip tik tuo metu vėl susidomėta faktų rinkimu, hipotezių naudojimu, bandymais ir matematiniu įvertinimu. Šį laikotarpį vadiname moksline revoliucija.

Po ilgų tyrinėjimų Harvėjus iškėlė hipotezę, kad širdis yra visos kraujotakos sistemos variklis, o kraujas teka ratu. Priešingai iki jo dirbusiems anatomams, Harvėjus skrodė ne tik mirusius bet ir gyvus organizmus. Jis stebėjo, kaip plakanti širdis susitraukinėdama varinėja kraują į aortąAr šis kraujas atitekėjo iš dešnės širdies pusės ? Norėdamas išsiaiškinti plaučių kraujotaką, Harvėjus ėmė tirti žuvis. Jis nustatė, kad kraujas pirma įteka į širdį, o jau po to ji varinėja tą kraują, Taip pat nustatė, kad žinduoliųvaisiuja kraujas pro pertvarą teka tiesiai iš dešnės širdies pusės į kairę. Jis įsitikino, kad suaugusiuose aukštesniuose organizmuose visas kraujas iš dešnės į kairę širdies pusę patenka pro plaučius.

Po to šis anatomas įrodėglaudų ryšį tarp kūno audiniuose esančių arterijų ir venų. Naudodamas gyvus organizmus, jispademonstravo, kad nupjovus arteriją ištuštėja visa kraujotakos sistema – tiek arterijos, tiek ir venos. Išmatavo kairiojo žmogaus širdies skilvelio tūrį ir nustatė, kad jis lygus 2 uncijoms. Kadangi širdis plaka apie 70 kartų per minutę, tai per vieną valandą iš kairiojo skilvelio į aortą kraujo priplūsta tris kartus daugiau nei sveria pats žmogus! Argi gali toks kraujo kiekis susidaryti ir būti suvartotas kas valandą?Tas pats kraujas turi gryšti į širdį.

Harvėjus ištyrė venose esančius voštuvus ir paaiškino jų tikrają paskirtį. Naudodamasis perišimo siūlais, pademonstravo, kad smarkiai užveržus ranką, arterijos išsipučiaširdies pusėje, o laisvas raištis priverčia venas išbrinkti priešingoja širdies pusėje. Jis teigė, kad ,,tai aiškiai rodo jog kraujas iš arterijų patenka į venas … ir tarp šių dviejų kraujagyslų tipų egzistuoja jungtis „.

Be to, įrodė, kad sėkmingai gali būti atlikti tyrimai, kad medicininiai ir mechaniniai bandymai gali duoti duomenų kraujotakos teorijai. Tačiau jis klydo teigdamas, kad širdis kaitina kraują, o plaučiai atšaldo arba reguliuoja karštumo laipsnį. Tačiau pagrindinis jo atradimas prisidėjo prie mokslinės revoliucijos ir buvo sektinas pavyzdys kitiems.

Kraujotaka ir kraujas

Kraujas susideda iš raudonųjų ir baltųjų kūnelio bei kraujo plokštelių, plaukiojančių skystyje, vadinamame plazma. Joje yra ištirpusių baltymų hormonų, mineralinių ir kitokių medžiagų.Raudonųjų kraujo kūnelių sudėtyje yra hemoglobino, kuris kaupia deguonį, o paskui jį atiduoda kūno audiniams. Baltieji kraujo kūneliai kovoja su užkratu, arba infekcija,. Plokštelės dalyvauja kraujo krešėjimo procesuose.

Kraujotakos sistema teikia gyvybei reikalingą kraują visoms kūno ląstelėms. Kraujas teka nuolatiniu ratu, kurį sudaro kelių tūkstančių kilometrų ilgio kraujagyslės. Širdis veikia kaip visą sistemą judinantis siurblys.

Žmogaus širdies ir kraujagyslių sistemoje kraują arterijomis varinėja širdies tvinksniai.Vadinasi, kraujo judėjimas venomis daugiausia priklauso nuo jas spaudžiančių griaučių raumenų susitraukimų.

Širdis varinėja kraują. Širdį dalija pertvara į kairę ir į dešinę puses. Širdyje yra keturi skyriai: du viršutiniai, plonasieniai prieširdžiai, ir du apatiniai, storasieniai skilveliai. Širdyje dar yra vožtuvai.

Kaip kraujas teka?Kraujo kelią per širdį galime aprašyti taip:

Viršutinė tuščioji vena ir apatinė tuščioji vena, per kurias abi teka veninis kraujas, eina į dešinįjį prieširdį.Dešinysis prieširdis per triburį vožtuvą perpumpuoja kraują į dešinį skilvelį. Dešinysis skilvelis varinėja kraują pro plaučių pusmėnulį vožtuvą į plaučių kamieną, plautines arterijas ir plaučius.Per plaučių venas deguonies prisotintas kraujas teka į kairįjį prieširdį. Kairysis prieširdis varinėja kraują pro dviburį vožtuvą į kairįjį skilvelį. Kairysis skilvelis varinėja kraują pro pusmėnulį aortos vožtuvą į aortą ir į organizmą.Dešinė širdies pusė kraują varinėja į plaučius, o kairė – į visą organizmą.

Kraujas teka kraujagyslėmis. Žmogaus širdies kraujagyslių sistemai priklauso du pagrindiniai kraujotakos ratai – mažasis, plaučių, ir didysis kraujotakos ratas.

Netikėtai gyvenime jūs galite susirgti kokia nors liga. Ji gali būti palyginti lengva, bet gali būti ir sunkesnė. Liga yra kūno ir dvasios negalia. Ligų yra tūkstančiai, jos labai įvairios – nuo įprastos slogos iki širdies negalavimų.

Žmogaus kraujotakos ligos

Dažniausios ligos

Liga Apibūdinimas

Hemofilija Kraujo krešėjimo sutrikimas

Anemija, arba mažakraujystė Hemoglobino kiekio sumažėjimas

Aterosklerozė Arterijų sienelių sumažėjimas, deguonies badas

Venų varikozė Arterijų sienelių sustprėjimas nusėdus ant jų cholesteroliui

Aneurizma Arterijos sienelės vietų suplonėjimas ir išsipūtimas

Širdies ir kraujagyslių ligos (ŠKL) yra svarbiausia ankstyvų mirčių Vakarų šalyse

priežastis. Šiuolaikinės tyrimo priemonės pagerino diagnostiką, gydymą ir profilaktiką.

Daugiau apie kai kurias iš šių kraujagyslių ligų

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 819 žodžiai iš 1631 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.