Kukurūzų aprašymas
5 (100%) 1 vote

Kukurūzų aprašymas

Įvadas 3

1. Analitinė dalis 5

1.1. Bendros žinios apie augalą ir jo agrochemiją. 5

Botaninės savybės 5

Dirvos parinkimas 7

Dirvos ruošimas ir tręšimas 7

Veislės 8

Sėklos paruošimas sėjai 9

Sėja 9

Kukurūzų tankumas 10

Pasėlių priežiūra 10

Piktžolių ir kenkėjų kontrolė 10

Derliaus nuėmimas 10

Kukurūzų reikšmė 11

2. PROJEKTINĖ DALIS 12

2.1. Sėjos technologinė kortelė 17

2.2. Kukurūzų sėkloms auginimo ir derliaus nuėmimo technologinė kortelė. 18

Literatūra 20

Išvados 21

Santrauka

Įvado dalyje aš apibūdinau kukurūzų kilmę, paplitimo laiką, kokia temperatūra tinkamiausia auginant kukurūzus.

Analitinėje dalyje, aprašiau augalo botanines savybes, kokias dirvas parinkti auginant kukurūzus, kaip dirvas paruošti ir patręšti, aprašiau veisles, kaip paruošti sėklą prieš sėją, sėją, pasėlių priežiūrą, derliaus nuėmimą ir kukurūzų reikšmę.

Projektinėje dalyje sudariau sėjos technologinę kortelę ir kukurūzų sėkloms auginimo ir derliaus nuėmimo kortelę. Įvadas

Kukurūzai yra grūdinis augalas, kilęs iš Centrinės Amerikos. Kolumbui atradus Ameriką kukurūzai buvo įvežti į Europą ir pradėti auginti prie Viduržemio jūros esančiose šalyse. Vėlesniais amžiais šie augalai buvo pradėti auginti ir toliau į šiaure nutolusiose šalyse, pavyzdžiui, Prancūzijoje.

Pradžioje kukurūzai daugiausia buvo auginami grūdams. Devynioliktojo amžiaus viduryje Prancūzijoje iš jų pradėta gaminti silosą. Dvidešimtajame amžiuje kukurūzus naudoti siloso gamybai pradėta Vokietijoje. Jungtinėje Karalystėje ir Olandijoje. Tačiau minėtose šalyse auginamos veislės nepasiekdavo norimos brandos.

Kukurūzai yra tropinis augalas, daug geriau augantis aukštesnėje temperatūroje. Optimali temperatūra kukurūzams augti – 25-30 °C. Atliekant veislininkystės ir selekcijos bandymus, buvo išvestos veislės. Šaltesnio klimato sąlygomis augančios geriau negu anksčiau įvežtos į Vakarų Europą. Šiuolaikinės veislės yra daug atsparesnės vėsesniam orui, nedidelėms šalnoms ir daug anksčiau bręsta, dėl to jas galima anksti sėti. Ankstyvo brendimo veislių augimo laikotarpis daug trumpesnis negu vėlai bręstančių. Maždaug prieš 30 metų silosui auginami kukurūzai Danijoje nepasiekdavo reikiamos brandos. Šiandien daugelis Danijos ūkininkų gamina puikios kokybės kukurūzų silosą.

Mūsų respublikoje kukurūzais pradėta domėtis dar prieš pirmąjį pasaulinį karą. Plačiau žemės ūkio gamyboje kukurūzai pradėti auginti tik pastaraisiais metais.1. Analitinė dalis

1.1. Bendros žinios apie augalą ir jo agrochemiją.

Botaninės savybės

Kukurūzai priklauso varpinių augalų šeimai, kaip ir rugiai, kviečiai, miežiai, avižos ir kt. Tačiau jie skiriasi nuo pastarųjų savo ūgiu ir stiebų, lapų, grūdų bei šaknų masės didumu.

Šaknų sistema. Iš dygstančio kukurūzų grūdo gemalo apatinės dalies pirmiausia prasikala viena šaknelė, o kiek vėliau, maždaug po 8—12 valandų, viršutiniame gemalo gale pasirodo stiebelis. Kai kada kartu su stiebeliu jo sąlyčio su šaknele vietoje atsiranda dvi-trys šoninės šaknelės. Šios, kaip ir pagrindinė šaknelė, yra laikinos. Jos gyvena ir maitina jauną augalą tol, kol išsivysto pastovių šaknų sistema.

Kukurūzų, kaip ir kitų varpinių augalų, pastovių šaknų sistema neturi pagrindinės stiebinės šaknies. Pagrindinės kukurūzų šaknys, kurių būna nuo 20 iki 30, išauga iš požeminio stiebo pirmojo bamblio ir skverbdamosios gilyn j žemę vienodai pasiskleidžia aplink jį į visas puses. Iš pagrindinių šaknų išauga šoninės šaknys, o iš pastarųjų —- daugybė šalutinių šaknų, kurios esti nuo 25 iki 50 centimetrų ilgumo. Jaunosios visų šaknų dalys išleidžia begalę smulkių šaknelių — plaukelių, kurie vėliau, šaknims besivystant, miršta, o jų vietoje ant jaunų šaknies dalių išauga nauji plaukeliai.

Kukurūzų šaknų sistema sudaro savotišką pasiskleidusį kuokštą. Bendras šaknų svoris siekia iki 15 procentų viso augalo svorio.

Kukurūzų šaknų sistema gana giliai (iki 1—1,5 metro) įsiskverbia j dirvožemį bei podirvį. Bet didesnė šaknų dalis pasiskleidžia viršutiniame dirvožemio sluoksnyje 40—60 centimetrų spinduliu aplink stiebą. Kukurūzų šaknų ir plaukelių gausumas viršutiniame ir gilesniame sluoksniuose yra viena iš svarbiausių jų savybių, įgalinančių išauginti stambius augalus ir sukaupti juose daug organinės medžiagos.

Kukurūzų pastovios pagrindinės šaknys, kaip minėta, išauga iš pirmojo požeminio bamblio ir visuomet vienodame nuo žemės paviršiaus (3—5 centimetrų) gilume. Po 2—3 savaičių jos nusileidžia iki 8—12 centimetrų gilumo ir ten pradeda skleisti šonines šaknis. Dėl to sėklos įterpimo gilumas neturi didesnės įtakos šaknų pasiskleidimo dirvožemyje gilumui. Kukurūzų šaknų sistema gausiai išsivysto puriuose, gerai vėdinamuose dirvožemiuose. Kukurūzų sėklos giliau įterpiamos negu kitų varpinių augalų sėklos todėl, kad joms sudygti ir daigui vystytis, kol išauga ir išsikeroja nuolatinės šaknys, reikia daugiau drėgmės, negu kitų varpinių augalų sėklai. Aukštastiebiai kukurūzai iš apatinio antžeminio stiebo bamblio išleidžia antžemines šaknis, kurios, atsiremdamos į žemę, sudaro stiebui savotišką atramą ir padeda jam
atsispirti stipriems vėjams, apsaugo kukurūzų stiebus nuo išgulimo. Be to, įsiskverbdamos Į žemę, šaknys padeda augalui paimti iš dirvožemio daugiau maisto medžiagų. Todėl kartais gali būti naudinga, ypač lietingą vasarą, kukurūzus apkaupti paskutinio tarpueilių purenimo metu.

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 874 žodžiai iš 2766 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.