Kultūrizmas
5 (100%) 1 vote

Kultūrizmas

Kultūrizmas

Šiuolaikinio kultūrizmo užuomazgos atsirado XIX amžiaus pabaigoje Europoje. Vienu iš šios sporto šakos didžiausių puoselėtojų ir pradininkų laikomas vokietis Eugenas Sandowas (1867-1925), kurio tikrasis vardas buvo Friedrichas Mulleris. Tobulai išvystęs savo kūno raumenyną ir jėgą, publikai demonstruodavo įvairius triukus. Gastroliavo JAV, o Didžiojoje Britanijoje įkūrė keletą kultūrizmo klubų, leido žurnalą “Sandow’s Magazine”, parašė knygą, kur susistemino pagrindinius treniruočių su svarmenimis principus. 1911 m. Anglijos karalius George’as V suteikė E.Sandowui Fizinės kultūros profesoriaus vardą.

Europoje (Prancūzijoje, Didžiojoje Britanijoje) 1889 – 1901 metais buvo suorganizuota keletas varžybų, kur buvo vertinamas raumenynas. 1903 m. pirmos varžybos įvyko ir JAV.

Vėliau kultūrizmas tapo labai populiariu sportu ne tik Europoje ir Šiaurės Amerikoje, bet nuo aštuntojo dešimtmečio pabaigos – ir Artimuosiuose Rytuose, Azijoje, Pietų Amerikoje, Australijoje bei Afrikoje.

KULTŪRIZMAS LIETUVOJE

Mūsų šalies kultūristų judėjimas, kurio organizuotos veiklos 40-metį minėsime 2005-aisiais, turėjo tvirtą pagrindą, kurio neišjudino nei šios sporto šakos draudimo metai.

SPORTAVO V. JANKAUSKO BUTE

Vienas pirmųjų naująja sporto šaka susidomėjo kaunietis Viktoras Augustinas, kuriam į rankas pateko žurnalas su kultūristų nuotraukomis. 1960 metais įstojęs į Kauno Politechnikos Institutą, V.Augustinas savo įspūdžiais pasidalijo su Elme Uzdonu. Jie abu lankė irklavimo treniruotes ir labai intensyviai domėjosi kultūristų pratimais. Vėliau prie jų prisijungė ir Radijo gamyklos šaltkalvis Vytautas Jankauskas, KPI studentai, LTSR irklavimo (keturvietė su vairininku) čempionas Vytautas Laucaitis, boksininkas Edmundas Ivanauskas, vandensvydininkas Vidas Misevičius.

Treniruotės vykdavo V.Jankausko bute K.Požėlos (dabar – Šv.Gertrūdos) gatvėje. Metodine medžiaga tarnavo populiarus lenkų žurnalas “Sport dla wszystkich”.

Kultūrizmo atsiradimui ir paplitimui Lietuvoje nemažos įtakos turėjo kaimyninėje Lenkijoje 1959 metais vykęs FIHC (Tarptautinė sunkiosios atletikos ir kultūrizmo federacija) pasaulio sunkiosios atletikos čempionatas, kuriame buvo ir kultūristų “Mr.Universe” varžybos. Lenkijoje kilusio kultūrizmo bumo atgarsiai buvo jaučiami ir Lietuvoje.

1964 metų rudenį Kaune prie 10-osios namų valdybos buvo įsteigtas ir įregistruotas pirmas Lietuvoje kultūristų klubas “Jaunystė”. Pratyboms vadovavo Juozas Jusevičius, jam talkino KPI absolventas Paulius Tarvydas ir V.Jankauskas. Klubas įsikūrė namo, stovėjusio tarp Laisvės alėjos ir dabartinio Savanorių prospekto, susikirtime – slėptuvėje.

Nauja sporto šaka taip išpopuliarėjo, kad į “Jaunystės” klubą žmonės konsultacijų atvažiuodavo ir iš daugelio Tarybų Sąjungos vietų. Šios sporto šakos sekcijos kūrėsi ir kituose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Panevėžyje, Šiauliuose, Kėdainiuose, Ukmergėje, Palangoje, Klaipėdoje.

PIRMOSIOS VARŽYBOS

1965 metų gegužės 23 d. Pažaislių giraitėje prie Kauno marių Kauno aukštųjų mokyklų studentų pavasario šventės metu įvyko pirmosios kultūristų varžybos. Absoliučiu nugalėtoju (atlikus privalomus raumenų apimčių matavimus, jėgos pratimus bei pozavimą) buvo pripažintas KPI Statybos fakulteto 3-iojo kurso studentas Rytis Macijauskas.

1966-ųjų pavasarį Vilniuje įvyko Lietuvos pirmasis atletinės gimnastikos (taip tuomet buvo vadinamas kultūrizmas) čempionatas. Beje, šių pirmųjų varžybų repeticija galima laikyti kūno grožio konkursą, surengtą Lietuvoje dar trečiajame dešimtmetyje. Tada 1928 metų liepos 21 dieną Kauno miesto sode buvo renkamas gražiausiai sudėtas imtynininkas. Tiesa, dalyvius vertino ne teisėjai, kaip įprasta varžybose, o susirinkę žiūrovai. Jie užpildė gautas korteles su imtynininkų pavardėmis. Suskaičiavus balsus, gražiausio kūno savininku buvo pripažintas Lietuvos kariuomenės grandinis Vladas Labanauskas iš Šiaulių.

KŪRĖSI FEDERACIJA

Po 1965 metų lapkričio 27-28 d. Kaune surengtų varžybų, prie LTSR sunkiosios atletikos federacijos buvo sudarytas atletinės gimnastikos komitetas. Jo pirmininku išrenkamas J.Jusevičius. 1966 m. po Vilniuje surengto Lietuvos pirmojo oficialaus čempionato įvyko atletinės gimnastikos organizatorių konferencija, kurioje AG komiteto pirmininku išrinktas V.Jankauskas. 1967 m. komitetui vadovavo Vytautas Zumeris.

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 636 žodžiai iš 1195 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.