Kūno kultūra ir sveikata
5 (100%) 1 vote

Kūno kultūra ir sveikata

Įžanga

Kūno kultūra – sąvoka, apimanti ne tik kūno kultūros ir sporto pratybas, bet ir kitus su sveikata susijusius veiksnius: mitybos režimą, asmens higieną, žalingus įpročius ir t.t. Be to, aktyvios kūno kultūros pratybos padeda gerokai sumažinti kitų sveikatos rizikos faktorių paplitimą.Kūno kultūros istorija

Kūno kultūra formavosi 80 000 – 8000 m. pr. Kr., kai atsirado mėtomieji medžioklės įrankiai su kauliniais antgaliais. Ilgus šimtmečius formavosi mėtomųjų medžioklės įrankių racionalus valdymas ir judesių mokymasis, kuris iš pradžių vyko tiesiogiai medžioklėje, o vėliau laisvu nuo medžioklės laiku. Judesių mokymas atsiskyrė nuo darbinės veiklos, sudarydamas prielaidas formuotis kūno kultūrai.

Didžiulis šuolis kūno kultūros raidoje įvyko 12 000 m. pr. Kr. išradus lanką. Sumažėjo stambių gyvūnų, kuriuos medžiodavo ietimis ir lankas buvo taikomas medžioklėje ir žvejyboje. Tuo pačiu susiformavo nauja kūno kultūros forma – šaudymas iš lanko. Gentys apsistodavo prie miškų ir upių, kurie buvo pagrindinis jos pragyvenimo šaltinis. Saugant ir ginant savo teritoriją, susiformavo prielaidos kariniam jaunuolių rengimui.

Pirmykštėje bendruomeninėje santvarkoje svarbų vaidmenį vaidino magija. Vykstančios įšventinimo į tikruosius genties narius apeigos simbolizavo savitą atskirų gamtos reiškinių interpretavimą bei bandymą juos kontroliuoti. Įvairios kūno kultūros formos buvo skirtos ir pasirengti darbinei veiklai.

Mezolito ir neolito epochose (8000 – 3000 m. pr. Kr.) pagrindiniai genčių egzistavimo šaltiniai buvo žemdirbystė ir gyvulininkystė. Ties pusiauju, kur buvo palankiausios sąlygos vystytis žemdirbystei ir gyvulininkystei pradeda formuotis patriarchaliniai centrai. Pradėjus gentims gyventi sėslų gyvenimo būdą išauga jojimo ir medžioklės reikšmė. Formuojasi prielaidos kariniam jaunuolių parengimui, nes gentys saugojo savo teritoriją. Įšventinimo apeigų pagrindiniu akcentu tampa jaunuolių įšventinimas į karius.

Irstant pirmykštei bendruomeninei santvarkai ir atsirandant privačiai nuosavybei, išauga kariuomenės vaidmuo. Atsiranda pastovūs centrai, kuriuose buvo vykdomos jaunuolių įšventinimo į tikruosius karius apeigos, tokie kaip Karnasas, Marasas, Pampasas, Olimpija, Kufernas ir kiti. Reikalavimai, kuriuos turėjo įvykdyti jaunuoliai, buvo karinio rengimo pratimai, o jų įvykdymas suteikė teisę tapti kariu. Pereinamuoju iš pirmykštės į vergovinę santvarką laikotarpiu visuomenėje svarbų vaidmenį vaidino legendiniai didvyriai. Tai buvo pusiau dieviškos-pusiau žmogiškos būtybės, pasižyminčios neįprastomis savybėmis. Pavyzdžiui, Graikijoje Heraklis – Dzeuso ir mirtingos moters sūnus, pasižymintis nepaprasta jėga ir jo misija žemėje buvo padėti žmonėms.

Pagrindiniai kūno kultūros pirmykštėje bendruomenėje bruožai:

• Fizinės veiklos įgūdžiai, įgyti medžiojant stambius gyvūnus, palaipsniui buvo pritaikyti kitose gyvenimo srityse.

• Atsiskyrus darbinei veiklai ir įgūdžių mokymui, prasidėjo aktyvus kūno kultūros formų diferencijavimas.

• Irstant pirmykštei bendruomenei, atsirado kūno kultūros formos, būdingos tik tam tikram visuomenės sluoksniui.

Sveikata

Sveikata dažniausiai apibrėžiama negatyviai ir reiškia ligų nebuvimą arba gerą organizmo būklę. Sveikatai įtakos turi įvairios kilmės susirgimai (infekciniai, genetiniai, vėžiniai ir kt.), dieta, aplinkos sąlygos ir kt. Pasaulinė sveikatos diena – balandžio 7-oji.

Pagrindiniai veiksniai, kurie paprastai teigiamai veikia sveikatą:

visų ligų ir susirgimų gydymas;

fizinis aktyvumas (aktyvi fizinė veikla – darbas, sportas);

alkoholio, tabako ir kitų kenksmingų medžiagų nevartojomas;

racionali mityba.

Pasaulio sveikatos organizacijos apibrėžimas:

Sveikata – tai fizinė, dvasinė ir socialinė gerovė, o ne tik ligos ar negalios nebuvimas.

LR Sveikatos sistemos įstatymo apibrėžimas:

Sveikata – asmens ir visuomenės fizinė, dvasinė ir socialinė gerovė

Judėjimo svarba

Daugelis žmonių šiandien suvokia judėjimo svarbą, jo įtaką sveikatai.

Kur tik pažvelgsi – jie vaikšto, bėgioja, žaidžia, plaukioja ar važinėja dviračiais. Žmonės supranta, jog aktyviai judėdami jie gyvena turiningiau. Todėl jie ištvermingesni, atsparesni ligoms, labiau pasitiki savimi ir nėra tokie prislėgti gyvenimo rūpesčių. Vadinasi ką nors daryti yra geriau negu nieko nedaryti.

Steven Blair yra pasakęs, jog „Gyvenimas yra mankšta: tik nuosaikūs fiziniai pratimai gali pagerinti jūsų sveikatą.“ Judėjimas – pagrindinis sveikatos rodiklis. Todėl:

– Turime pasistengti, kad fizinė veikla taptų kasdienybe.

– Mankšta neturi sukelti skausmo.

– Stovėti yra geriau negu sėdėti, judėti – negu stovėti.

– Išjunkime televizorių, pakelkime užpakalį, išeikime pro duris ir truputį pavaikštinėkime.Taip elgtis siūlė Steven Blair diskusijose apie sveikatą, sveiką gyvenimo būdą, fizinių galių lavinimą.

Žmogaus sveikatos stiprinimas – vienas iš svarbiausių kūno kultūros uždavinių. Kūno kultūros užsiėmimai žmogaus organizmą veikia įvairiapusiškai. Moksleivių fizinių galių ugdymas yra mokyklinės kūno kultūros programos pagrindas. Fizinis lavinimas
susijęs su visu vaiko gyvenimu, veikla, darbu, mityba, aplinka ir kitais veiksniais. Todėl kūno kultūros užsiėmimai suprantami, kaip kryptinga ugdytojo ir ugdomojo sąveika, bendradarbiavimas, vaiko sveikatos stiprinimas, fizinio išsivystamo ir fizinio pajėgumo gerinimas, noro pačiam siekti fizinio tobulumo skiepijimas,sveikos gyvensenos ugdymas. Juk kiekviena fizine veikla ne tik skatinamas poreikis judėti, teikiama žinių, įtvirtinami mokėjimai ir įgūdžiai, bet ir žadinamos teigiamos emocijos, ugdomos dorovinės nuostatos ir dorovingas elgesys, teigiami charakterio bruožai. Todėl fizine būkle reikia rūpintis ne kartkartėmis, o tikslingai, sistemingai ir nuosekliai.

Šiandien fizinio auklėjimo srityje pradėta didesnį dėmesį skirti sveikatingumo uždaviniams, kurie pabrėžia judėjimo džiaugsmo pojūtį, teigiamą fizinio aktyvumo poveikį daugelyje veiklos sričių, norą bendrauti, pajusti pergalės siekį, būti sveikam, žvaliam, laimingam…Todėl per kūno kultūros pamokas įgyvendinami sveikatos stiprinimo, mokymo, lavinimo bei auklėjimo uždaviniai kartu.

Svarbiausia yra gera sveikata, visapusiškas fizinis rengimas, fizinis tobulėjimas, pagrindinį dėmesį skiriant judesių koordinacijos, vikrumo, lankstumo, ištvermės, jėgos ir greitumo lavinimui. Norint lavinti šias fizines ypatybes nereikia pamiršti tai, kad:

1) jos priklauso nuo vaiko amžiaus, lyties ir fizinio pajėgumo, todėl turi būti lavinamos individualiai;

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 995 žodžiai iš 1972 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.