Kūno kultūra senovės graikijoje
5 (100%) 1 vote

Kūno kultūra senovės graikijoje

Kūno kultūra senovės Graikijoje

TURINYS

Įvadas 2

1. Antikos sportas (Senovės Graikija) 3

2. Sporto ištakos: mitai ir legendos 4

3. Žaidynių ištakos priešistorės laikais 5

3. 1. Žaidimai Antikos sporte 5

4. Kada atsirado „Sportas visiems“? 6

5. Olimpijos žaidynių priešistorė 7

6. Olimpinės eros pradžia 8

6.1. Olimpija- senovės Graikijos žaidynių sostinė 8

Išvados 10

Naudota literatūra: 11

Įvadas

„Nuolatos tobulėti!“ – tai senovės graikų devizas. Graikų buities ir kultūros bruožas- siekimas pirmauti, tobulėti visose gyvenimo ir veiklos srityse- turėjo didžiulės įtakos nuostabios antikinės Graikijos kultūros sukūrimui, žmogaus grožio puoselėjimui.

Žmogus nuo seno rūpinosi savimi, mankštino savo kūną: juk jau pirmykščiam žmogui reikėjo tam tikrų, kad ir primityvių, gebėjimų egzistencijai: renkant šaknis, uogas, žvejojant, medžiojant. Tik daug vėliau įvairūs žaidimai, lenktynės, dvikovos kitokios varžybos sveikam žmogui ėmė teikti džiaugsmo ir pasitenkinimo.

Per tūkstantmečius (80 000- 8000m. pr. Kr.) žmogus nuėjo pilną tragiškų įvykių kelią, kol pastebėjo, kad vieni judesiai, veiksmai yra sėkmingi, kiti- ne, kol pagaliau suprato racionalių judesių, veiksmų išmokimo svarbą. Tobulėjant gamybos įrankiams (pvz., apie 12 000m. pr. Kr išradus lanką šaudyti strėlėmis), kito ekonominės gyvenimo sąlygos (gyventojai tapo sėslesni), atsirado sąlygos ir būtinybė mokyti, mokytis judesio, veiksmų, perduoti patyrimą.

Imta savarankiškai tobulinti reikalingus medžioklėje ar gelbstintis nuo pavojų bėgimą, šuoliavimą per įvairias kliūtis, įvairius bėgimo, šuolių, šokių, mėtymo judesių derinius. Savita auklėjimo forma buvo jaunų žmonių rengimas suaugusias, baigiamajam šio proceso aktui- šventinimui į suaugusius.

Tolesniame žmonijos vystymosi etape- mezolito ir neolito laikotarpiuose (8 000- 3 000m. pr. Kr.)- svarbiausiu gyvenimo šaltiniu tapus žemdirbystei ir gyvulininkystei, neteko praktinės reikšmės grobio persekiojimas, todėl mažiau svarbus tapo bėgimas, šuoliai, mėtymai. Bet išryškėjo nauji poreikiai: jojimas, dvikovos (imtynės, fechtavimas), sunkumų kilnojimas, o taip pat ritualiniai šokiai. Atsiradus privačiai nuosavybei, padidėjo karinio jaunų žmonių rengimo svarba.

Perėjimo iš pirmykštės bendruomenės į klasikinę visuomenę epochoje atsirado estetinis legendinio didvyrio: apdovanoto antgamtinėmis fizinėmis ir dvasinėmis galiomis, idealas.

Tai egiptiečių Koziris, kiniečių Didysis Ju, graikų Heraklis, Prometėjas, Achilas, vokiečių Zygfridas, persų Rustemas. Nebuvo už juos geresnių, vikresnių medžiotojų, bėgikų, disko, akmens ar ieties metikų, jie buvo neįveikiami imtynių galiūnai, išdrįsę stoti į kovą su antgamtinėmis, blogomis, paslaptingomis jėgomis ir nugalėję jas, atskleidę žmonijai paslaptis. Stiprūs, gražūs, taurus, išdidus, pergales iškovojantis galiūnas buvo visų idealas.

„ Nuolatos tobulėti“ – šis per amžius buvęs žmogaus poreikis, o senovės Graikijoje tapęs vyraujančia mintimis gyvenimo būdu, išliko ir tebėra aktualus ir dabar.

Per itin trumpą laiką (paskutiniuosius kelis dešimtmečius) fiziniam darbui, pagrindiniai didžiosios žmonijos dalies egzistavimo sąlygai, užleidus vietai mažiau arba beveik visai fizinių pastangų nereikalaujančiai veiklai, atsirado nauja problema: būtinos normaliam žmogaus organizmo funkcionavimui sąlygos- judėjimo- stygius. Dėl jo ne tik įvairiausi nepatogumai dėl fizinio silpnumo, bet ir negalavimai, ligos. Vykstant staigioms socialinėms permainoms, itin svarbus tampa doros, dvasiškai turtingos asmenybės ugdymas, gražių žmonių tarpusavio santykių puoselėjimas.

Laisva, savo ateitimi besirūpinanti tauta, visuomenė turi išugdyti sveiką, stiprų, ištvermingą, gražų, dvasiškai turtingą žmogų, turintį būtinus fizinius, ir protinius ir dorus socialinius įgūdžius, gerą sveikatą. Tam padėti gali ir turi kūno kultūra, sportas atgaivintas Lietuvos kūno kultūros ženklas.

1. Antikos sportas (Senovės Graikija)

Kai kalbame apie antikos sportą, senovės žaidimus turime galvoje visų pirma senovės Graikiją, jos kultūrą, Čia randame ir sporto ištakas. Apie paplitusią kūno kultūrą, sportą Balkanų pusiasalyje liudija XIV- XV a.pr. Kr. keramikos meno kūriniai, antkapių piešiniai. Jau tada buvo žinomi ir mėgstami gimnastikos ir akrobatikos pratimai, imtynės, bėgimas, kumštynės, vežimų lenktynės.

Vėliau sporto varžybų plėtrai senovės Graikijoje didelės įtakos turėjo svarbūs graikų buities ir kultūros bruožas, vadinamas agonistika: lenktyniavimas, varžymasis, siekimas tobulėti ir pirmauti įvairiose gyvenimo srityse, darbe, mene, sporte. Taip buvo siekiama geriausio rezultato, pripažinimo, veiklos rūšies išgarsinimo, gimtojo miesto ir asmens prestižo didinimo.

Įvairios varžybos- agonai – buvo viena iš dievo garbinimo formų, jose dalyvavo daug žmonių. Tai buvo muzikų, poetų, dailininkų, skulptorių, filosofų, oratorių ir kitokie konkursai. Populiarūs buvo netgi kūdikių grožio konkursai, rengti deivės Demetros– gražių vaikų motinos– garbei.

Buvo kuriama teisingumo atmosfera: kūno, proto, dvasios privalumai buvo aukščiau už kilmę ir turtą.

Antikos graikai nuolat tobulino kūno mankštos, fizinių
ir dvasinių galių įvertinimo sistemą. Šios veiklos viršūnę buvo viešos visuomeninės žaidynės, visų pirma visos Graikijos šventė Peloponese, Olimpijoje- Olimpinės žaidynės.

Sportinė dvasia senovės Graikijoje buvo ugdoma, remiantis aukščiausiomis žmoniškomis vertybėmis: fizinis tobulumas, fizinė ir dvasios jėga ir grožis buvo pagrindinės savybės, kurios buvo branginamos ir vertinamos sporto arenose. Žmogus buvo traktuojamas kaip matomas dievybės paveikslas, nes graikų dievai turėjo žmogaus bruožus ir ypatybes.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 882 žodžiai iš 2892 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.