Kūno puošyba tatuiruotėmis-galimas poveikis sveikatai
5 (100%) 1 vote

Kūno puošyba tatuiruotėmis-galimas poveikis sveikatai

hagdsfhgffffffffjsdhgjfgsdhjfhdsgjfhagsjdfgwaejshdgcdddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddNORIU TASKU… O REFERAVILNIAUS PEDAGOGINIS UNIVERSITETAS

LITUANISTIKOS FAKULTETAS

SVEIKATOS UGDYMO KATEDRA

AGNĖ GRABAUSKAITĖ

KŪNO PUOŠYBA TATUIRUOTĖMIS – GALIMAS POVEIKIS SVEIKATAI

Referatas

Darbo vadovė doc. Vida Zlatkuvienė

Vilnius, 2008

TURINYS

Įvadas

Mano projekto tema – „Kūno puošyba tatuiruotėmis – galimas poveikis sveikatai“. Taip pasirinkau, nes norėjau daugiau sužinoti kaip tatuiruotės gali pakenkti žmogui.

Šiais laikais labai madinga turėti kuo daugiau „skylučių“ ausyse, auskarą antakyje, liežuvyje ar tatuiruotę ant peties. Galbūt žmonėms tai atrodo gražu, jie jaučiasi madingi, bet ko gero nė vienas nesusimąsto apie kūno puošimo, dekoravimo poveikį sveikatai.

Kodėl žmonėms kyla noras natūralią odos spalvą paversti atspalvių mozaika? Skausmas.Tai, galbūt, pati keisčiausia priežastis. Patikėsit ar ne, bet faktas tas, kad prie skausmo galima priprasti. Tiksliau prie to, kaip jis veikia mūsų organizmą. Mūsų smegenyse slypi toks hormonas endorfinas, kuris išskiriamas, kai pajaučiame skausmą. Jo tikslas – veikti taip, kad mes skausmą jaustume mažiau. Mums pradeda svaigti galva, ir skausmui skiriame mažiau dėmesio. Kartais galima ir netekti sąmonės. Taip taip, kaip filmuose. Būtent prie šio efekto – kai patiri pojūčių, kurių kasdien nepasitaiko – ir galima priprasti.

Bet tai – ne vienintelė priežastis. Nemažai jų išlikę nuo senų senovės, kai dar niekas net nesvajojo apie tatuiravimo mašinėles. Kai kur anksčiau, ir netgi kai kur dabar, tatuiruotės tarnavo religiniams bei socialiniams tikslams Šiais laikais tatuiruotės atspindi žmogaus pasaulėžiūrą, mąstymo būdą, gyvenimo stilių. Jomis dažniausiai pasipuošia menininkai. Anksčiau buvo manyta, kad tai jaunimo noras „išsišokti“, bet su laiku žmonės suprato, kad tai yra tik dar vienas būdas išreikšti save kaip asmenybę.

DARBO TIKSLAI IR UŽDAVINIAI

DARBO TIKSLAS – aptarti galimas rizikas dėl tatuiruočių ir ištirti su kokiomis problemomis susidūrė žmonės pasidarę tatuiruotes.

PAGRINDINIS DARBO UŽDAVINYS – atlikti apklausą, kuri parodytų su kokiomis komplikacijomis susidūrė tatuiruočių turintys žmonės.

RIZIKA DĖL TATUIRUOČIŲ

Tatuiravimas pažeidžia vieną pagrindinių kūno apsaugų – odą. Tai reiškia, kad gali būti labiau pažeidžiamas odos infekcijų ar kitų odos reakcijų. Pavyzdžiui:

Kraujo ligos. Jei įranga, kuria tau darė tatuiruotę, buvo užteršta sergančio žmogaus krauju, gali sulaukti nemažai rimtų ligų, įskaitant hepatitą C, hepatitą B, stabligę, tuberkuliozę ar ŽIV – virusą, sukeliantį AIDS.

Alerginė reakcija. Tatuiruočių dažai, ypač raudonos spalvos, gali sukelti alerginę odos reakciją, pasireiškiančia niežtinčiu išbėrimu aplink tatuiruotę. Tokie simptomai gali atsirasti net ir po metų.

Odos infekcijos. Tatuiruotės gali privesti prie bakterinių užkratų. Tipiški infekcijos požymiai ir simptomai yra paraudimas, karštis, patinimas ir pūlių pavidalo nešvarumai.

Dezinfekavus visus įrankius ir aplinką, kurioje dirbama, vis tiek galima susidurti su komplikacijomis, kurias gali sukelti prasta dažų kokybė. Šis dalykas labai neramina mokslininkus, nes tokiame rašale yra kenksmingų medžių, kurios patekusios į žmogaus organizmą gali sukelti sunkių pasekmių. Štai ką rašo vienas mokslinis laikraštis apie nekokybišką rašalą: „Šiaurės Arizonos universiteto chemijos studentai ištyrė įvairių tatuiruočių cheminę sudėtį, norėdami geriau suprasti jų galimą žalą sveikatai. Tyrimo rezultatai pristatyti didžiausios pasaulio mokslininkų asociacijos – nacionalinės Amerikos chemikų draugijos – 229–ajame susitikime, ir buvo pabrėžta, kad reikalingas griežtesnis tatuiruočių pramonės reguliavimas. Nors rašalas, naudojamas tatuiruotėms paišyti, atitinka JAV Maisto ir Vaistų Agentūros reikalavimus kosmetikai ir dažantiems priedams, agentūra tradiciškai jų nereguliavo, leisdama šią sritį kontroliuoti vietiniams teisėsaugos organams. Tuo remiantis, tatuiruočių meistrai, turintys licenciją, gali injekuoti po oda ką tik patys manė esant tinkama. „Tatuiruotės dabar nebelaikomos chuliganiškumo ar šiurkštumo simboliu“, aiškina Haley Finley-Jones, chemijos studentas ir tyrimo vadovas. „Augant tatuiruočių populiarumui jaunų žmonių tarpe, svarbu geriau suprasti šią saviraiškos formą“. Naujas tyrimas turėjo du tikslus: charakterizuoti tatuiruočių rašalo įvairovę ir nustatyti, ar kuris nors rašalas gali kelti grėsmę sveikatai. Iš viso ištirta 17 skirtingų gamintojų rašalo rūšių. Tyrimui pasirinkti penkios skirtingos juodo rašalo rūšys, kadangi tai dažniausiai naudojama tatuiruočių spalva. Mokslininkai taip pat tyrė tris skirtingas raudono, mėlyno, geltono ir balto rašalo
rūšis. Kadangi anksčiau nebuvo atlikta panašių tyrimų, mokslininkai naudojo analitinę techniką, kuria galima ištirti daugelį cheminių komponentų, o ne vieną specifinę junginių grupę. Nustatyta, kad rašalo sudėtis skiriasi priklausomai nuo gamintojo ir nuo spalvos. Taip pat nustatyti metalo pėdsakai, ir tai dar bus išsamiau tiriama ateityje. Pasak mokslininkų, daugelis sveikatos problemų gali kilti dėl priežiūros nebuvimo. Žinoma nemažai nusiskundimų, dėl tatuiruočių rašalo sukeliamų alerginių reakcijų, deginimo jausmo, rašalo migravimo į skirtingus organizmo audinius, pavyzdžiui, plaučius. Mokslininkai tikisi, kad tyrimo metu nustatyta cheminės rašalo sudėties įvairovė ir toksinių metalų buvimo rašale tikimybė paskatins griežčiau kontroliuoti tatuiruočių rašalo pramonę.

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 847 žodžiai iš 2655 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.