Kuo zmones skiriasi vienas nuo kito
5 (100%) 1 vote

Kuo zmones skiriasi vienas nuo kito

Įvadas

Šiame pasaulyje nebutų nieko, nei moderniųjų technologijų, nei vaistų, nuo pačių sunkiausių ligų, nei automobilių, jeigu neegzistuotų žmogus. Žmogus yra pats protingiausias ir labiausiai išsivystęs gyvūnas. Bet šiam individui, dėl nuolatinės įtampos darbe ar namuose, dėl rūpesčių ir nuolatinio funkcionavimo, dažnai pakrinka nervai, užpuola depresija, todėl pasidaro nervingi, pikti. Ir čia mums į pagalbą atskuba psichoanalitikai.

Psichoanalitikai stengiasi tirti žmogų, analizuoja jo elgesį, emocijas, išgyvenimus, vystymosi stadijas, tada jie kuria savo teorijas ir bando pritaikyti praktikoje. Psichoanalitikai dažniausiai vartoja žodį — asmenybė. „Asmenybė — visa žmogiškosios būtybės psichinė organizacija, bet kurioje jos vystymosi stadijoje. Ji apima viską: intelektą, temperamentą, įgūdžius, moralę, ir kiekvieną nuostatą, kuri susidarė jo gyvenime“ (Warren & Carmichael, 1930). Todėl mokslą kuris tyrinėja asmenybę, galime vadinti asmenybės psichologija. „Asmenybės psichologija — sudėtinga tarpdisciplininė tyrimų sritis, siūlanti kelius, kaip sujungti ir sistematizuoti didelę mokslinių atradimų įvairovę“ (Aidas Perminas, Antanas Goštautas, Auksė Endriulaitienė. 2004. Asmenybė ir sveikata: teorijų sąvadas. Kaunas, VDU leidykla).

Viena iš teorijų, kurią pasirinkau šiam darbui nagrinėti yra Sigmund Freud „Kasdienio gyvenimo psichopatologija“. Pasirinkau ją todėl, kad su freudu esu susidūrusi dar mokykloje, šiek tiek jau turėjau informacijos apie jo analizes, ir man jis atrodė gana įdomus psichoanalitikas, taip pat įdomios ir jo teorijos, todėl panorau labaiua pasigilinti į jo darbus.

Antroji teorija, kurią pasirinkau buvo Abraham H. Maslow „Motyvacija ir asmenybė“. Užėjus į knigyna, mano akys užkliuvo už šios, ganėtinai storos knygos iškart ją paėmiau ir paskaičiau kas apie ją rašoma. Man ji pasirodė ganėtinai įdomi, nes joje pateikta daug informacijos apie žmonių elgesį, motyvaciją ir panašiai, o taip pat man ją rekomendavo knygyno asistentas, kaip vieną iš tuo metu buvusių geriausių knygų. Ir manau aš nesuklydau. Taigi dabar stengsiuosi paanalizuoti šias teorijas.

1) Kuo žmonės skiriasi vienas nuo kito?

Zigmund Freud

Pagal Freud‘ą (bet manau, tą taip pat patvirtintų kiekvienas žmogus), žmonės skiriasi savo elgesiu, emocijų reiškimu, problemų sprendimu ir pananšiai. Jis teigia, kad didelę įtaką šiems skirtumams daro vaikystėje patirti įvykiai ir, žinoma, tėvų auklėjimas. Vaikas vaikystėje turi praeiti visas psichoseksualinio vystymosi stadijas (oralinė stadija, analinė stadija, falinė stadija, genitalinė stadija), jei nors vienoje stadijoje įvyksta kasnors, kas gali sutrikdyti asmenybės vystymąsi, tai gali turėti įtakos, tolesniame žmogaus gyvenime, įvykti fiksacija (užsilaikymas kurioje nors vystymosi stadijoje) arba regresija (grįžimas į ankstesniąją stadiją). Dėl tokių veiksnių žmogaus vystymasis gali sustoti, jis gali ilgam pasilikti kurioje nors vystymosi stadijoje, arba judėti labai lėtai, todėl jis gali atsilikti nuo kitų sveikų žmonių ir ateityje išsiskirti kitokiu mąstymu, ar vaikišku elgesiu. Taip pat žmonės gali nevienodai užmiršti, ar įsiminti tam tikrus įvykius. Tai, taip pat priklauso nuo vaikystėje patirtų įvykių.

Abraham H. Maslow

Maslow teigė, kad nėra vienodų žmonių. Jie skiriasi vienas nuo kito daugybe vidinių bei išorinių bruožų. Pirmiausia jis teigė, kad žmonės skirtingai supranta pasaulį, save aktualizuojantys žmonės džaiugiasi viskuo (gamtos reiškiniais, darbu…), kas vidutiniam žmogui gali atrodyti visai nereikšminga. Taip pat skiriasi žmonių norai, vertybės. Žmogus, kuris viską gauna ir pasiekia labai lengvai, gali norėti vis daugiau ir sunkiai pasiekiamų vertybių, o eilinis žmogus gali džiaugtis visiškai paprastu gamtos reiškiniu ir jaustis laimingu. Žinoma, kiekvienas žmogus dar skirtingai supranta meilę, draugystę šeimą ir skirtingai juos vertina. Maslow mano, kad visų žmogaus skirtumų neįmanoma nusakyti, nes žmonės skiriasi ir pačiom nematomiausiom savybėm. Nors žmonės yra begalo panašūs (identiški dvyniai), bet juose galėtume taip pat atrasti daugybę skirtumų.

2) koks žmogus yra gerai adabtavęsis (sveika, idiali asmenybė)?

Zigmund Freud

Pagal Freud‘ą, sveika asmenybė yra ta, kuri perėjusi visas anksčiau minėtas stadijas, be jokių trikdžių, nebuvo traumuotas ir pan. Kartais žmogus dėl vaikystės nuoskaudų, tarsi, nuolat jaučia kaltės jausmą, o tai trikdo sveikos asmenybės vystymąsi. Taip pat žmogus turi patenkinti visus savo instinktus (Eros, Tranatos), dėl instinktų nepatenkinimo gali sutrikti asmenybės vystymasis. Pagal šią Freud‘o knygą, sveika asmenybė dažniausiai yra ta, kuri praėjo visas, pirmame klausime paminėtas vystymosi stadijas. Kol žmogus vystosi, jis yra labai pažeidžiamas ir jei yra užfiksuotas koks sutrikimas, tai vėlgi turi įtakos ateičiai, suaugusiojo asmenybei. Jis mano, kad jei žmogus dažnai ką nors užmiršta, ar netgi neprisimena kažkurio amžiaus tarpsnio, tai yra dėl to, kad jam tuo metu buvo atsitikę kažkas labai nemalonaus, ką jis norėtų užmirši.

Abraham H. Maslow

Jo teigimu, visiškai sveikų asmenybių nėra, nes kiekviena turi kažkokių tai trukumų. Tačiau save
aktualizuojantys žmonės gali atrodyti tokios idealios asmenybės, kad jie atrodo visiškai sveiki, bet tai netiesa. Tokie žmonės sugeba gerai nuslėpti savo trūkumus, jie kitaip vertina pasaulį.jie nuolat jaučiasi laimingi, džiaugiasi įprastais kasdieniais reiškiniais, vertina meilę, siekia pamatinių poreikių patenkinimo, gyvena pilnavertį gyvenimą, pasižymi puikiu humoro jausmu, neapsimetinėja, žmonių neskirsto į klases, jiems darbas atrodo vienas iš gyvenimo malonumų, ir niekada nekelia savo problemų į paviršių, nes be jokių pagalbų susitvarko su savo bėdomis. Tačiau tokie žmonės dažnai gyvena dėl kitų (šeimos, draugų), savęs dažniausiai nevertina, bet niekada nekreipia dėmesio į tai kas jiem liepiama, jie daro taip, kaip jiem atrodo teisinga.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 923 žodžiai iš 2994 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.