Kvepavimo sistemos organu ligos
5 (100%) 1 vote

Kvepavimo sistemos organu ligos

Kvėpavimo takų ligos

Visi kvėpavimo takai yra iškloti šilta, drėgna, gleivėta membranine plėve, kurią nuolat veikia aplinkos oras. Sveikatai gali turėti poveikį šio oro kokybė, apibūdinama jame esančiais teršalais ir mikrobais.

Dažniausiai užkratas plinta oro lašeliniu būdu. Užsikrečiame jei ligos sukėlėjų koncentracija būna labai didelė arba mūsų imuninė sistema susilpnėjusi.

Virusinė infekcija iš nosies ertmių gali plisti į sinusus, vidurinę ausį ir į bronchus.

Kosulys – vienas iš dažniausių ir pagrindinių daugelio plaučių bei kitų ligų simptomų.

Kosulys – tai refleksas, kurį sukelia receptorių, esančių ryklės, gerklų, trachėjos, bronchų gleivinėje, sudirginimas. Jis gali atsirasti ir sudirginus pleurą, skrandį, tulžies pūslę bei kitus organus. Kosulys atsiranda tada, kai dirginami kvėpavimo takai – gerklė, gerklos ar bronchai, taip pat kai užsikemša arba dirginama nosis, ryklė ar atsiradus nervinių galūnėlių dirginimui. Pats kosulys nėra liga, bet greičiau kokios nors ligos, ypač peršalimo ligų, požymis.Kosulio receptorius sudirgina į kvėpavimo takus patekę smulkūs maisto gabaliukai, kauliukai, dulkės, dūmai, cheminės medžiagos, nuodingos dujos, bronchų trachėjos navikai. Receptoriai taip pat jautrūs šalčiui, karščiui.Vienas iš svarbiausių ir pikčiausių dirgiklių yra tabako dūmai. Jie kosulio receptorius veikia ir mechaniškai (smulkiomis dalelėmis), ir termiškai, ir toksiškai.

Impulsas iš kosulio receptorių gerklų viršutinio ir klajoklio nervo eferentiniais ir sensoriniais pluoštais plinta į kosulio centrą, o iš jo eferentinėmis klajoklio, diafragmos ir spindulinių nervų skaidulomis persiduoda gerklų, tracheobronchinio medžio, diafragmos, pilvo sienos bei dubens efektoriniams raumenims.

Šių raumenų susitraukimas sukelia staigų, su dideliu greičiu iškvėpimą. Iš gerklų, trachėjos, bronchų išstumiami skrepliai, įvairūs svetimkūniai.

Tai gali būti laikinas dirginimas, kai patenka dulkių, tabako dūmų ar tiesiog užspringus. Tačiau ilgalaikį ir sunkų kosulį dažniausiai sukelia virusai ir mikrobai. Dėl jų poveikio gerklėje arba bronchuose kaupiasi įvairios dėl uždegimo atsiradusios medžiagos, gleivės ir pūliai. Stipriai dirginamos nervinės ląstelės atitinkamai sutrikdo ritmingą kvėpavimą, ir mes pradedame kosėti. Organizmas tokiu būdu šalina normaliam kvėpavimui trukdančius teršalus.

Dažniausios kvėpavimo takų ligos yra sloga, sinusitas, tracheitas, bronchitas, pneumonija, emfizema, tuberkuliozė, plaučių fibriozė ir plaučių vėžys.

Sloga – dažniausia viršutinių kvėpavimo takų liga. Ją sukelia virusai, bakterijos, alergenai. Prasideda gleivinės uždegimas – iš nosies pradeda tekėti išskyros. Sukėlėjai plinta lašeliniu būdu.

Sinusitas – nosies gleivinės uždegimas (sloga) gali išplisti į sinusus ir sukelti sinusitą.

Tracheitas – gerklės uždegimas. Jį sukelia virusai. Prasideda peršalus, sergant sloga, gripu, kitomis ligomis. Gali sukelti ir dirginančios medžiagos – dulkės, tabako dūmai ir kt.

Bronchitas – bronchų uždegimas. Jį sukelia virusai, bakterijos, grybeliai, cheminės medžiagos ir dulkės, įkvėpiamos su oru. Ligą gali sukelti įvairios augalinės ir mineralinės dulkės, rūgščių garai, amoniakas, organiniai tirpikliai, sieros dioksidas, tabako ir kitokių rūkalų dūmai. Bronchito atsiradimą skatina kontaktas su kenksmingomis medžiagomis, nuovargis, peršalimas, nutukimas, alkoholis, krūtinės ląstos deformacijos ir pan. Simptomai: dusulys, darbingumo sumažėjimas, gerklės skausmas, skausmas už krūtinkaulio, kosulys, skrepliavimas, nežymus karščiavimas, silpnumas, nuovargis, sloga.

Pneumonija – tai ūminis infekcinis plaučių audinio uždegimas, kai dėl į plaučius patekusių mikroorganizmų plaučių alveolėse susikaupia uždegiminio skysčio ir ląstelių. Jis gali būti savarankiškas arba komplikuoti kitas ligas. Plaučių uždegimą gali sukelti bakterijos, kai kurie virusai, grybeliai ir pirmuonys. Plaučių uždegimo priežastimi gali būti ir daugiau kaip vienas sukėlėjas. Tikimybė susirgti plaučių uždegimu priklauso ne tik nuo mikroorganizmo, bet ir nuo žmogaus organizmo gynybinių ypatybių, aplinkos. Palankias sąlygas ligai prasidėti sudaro ūminė virusinė kvėpavimo takų infekcija (peršalimas ar gripas), lėtinės kvėpavimo takų ligos, rūkymas, alkoholizmas, žmogaus imuniteto nusilpimas (taip pat imunitetą slopinančių vaistų vartojimas), senyvas amžius, kitos ligos (širdies nepakankamumas, cukrinis diabetas), stresas, badavimas.

Šiuo metu Jūs matote 35% šio straipsnio.
Matomi 706 žodžiai iš 2035 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.