Laimė mano ir kitų
5 (100%) 2 votes

Laimė mano ir kitų

KLAIPĖDOS PASLAUGŲ IR VERSLO MOKYKLA

Inga Petrauskaitė

61gr. SVO specialybės moksleivės

Referatas

MANO LAIMĖ IR KITŲ

Darba tikrino:

Etikos mokytoja

Klaipėda, 2004

TURINYS

1. Laimė 3

2. Laimė pagal Caddick ir Aristoteli 3

3. Kas tai yra laimė 3

4. Laimingas žmogus 7

LAIMĖ

Ar gi ne laimė, kai tave visi aplinkui mėgsta…Ką reikia daryti. Kad taip būtų? Visada sakyti tik gerus dalykus. Sakyti tai, kas džiugina. Be to nepakanka. Dar reikia visada jiems besąlygiškai pritarti : antrinti kalbant, linksėti galva. Nutaisyti tą pačią kaip ir jie veido mimiką, trumpai sakant, padlaižiauti. Bet visgi tiek – to nepakanka. Dar reikia pajausti tarpusavio bendrumą. Šito gero dirbtinai nesukursi. Arba jis yra arba ne.

LAIMĖ PAGAL CADDICK IR ARISTOTELI

Laimė – kai truputį duodi ir truputį imi, net jeigu tai tik pienė. Nes pienė verta raudonų rožių puokštės, jei ją dovanoji ir Meilės. ( H. Caddick)

Aristotelio teigimu, laimė yra kiekvienos praktikos tikslas, “tai, kas tobula, kam pakanka savęs paties“ ir “vieklos galutinis tiklas” Jo teigimu “absoliuliučiai tobulu vadiname tą tikslą, kurio siekiame tik dėl jo paties, o niekuomet – dėl kitų tikslų. Toks gėris kaip tik yra laime. Mat ją visada pasirenka dėl jos pačios, niekuomet – dėl ko nors kito“. Mes matome, kad toks dalykas yra laimė: ji yra labiausiai iš visų gerybių siektina. Nes nėra kitų gėrybių sumos sudedamoji dalis. Aristotelis skiria du tobulinusius proto objektus, ir šiuo atžvilgiu – dvi alternatyvas laimės galimybes :

 Pirmasis, tobulesnis objektas yra vien teoriškai suvokiama tiesa; juo remiasi teorinio gyvenimo laimė.

 Antrasis objektas yra geras gyvenimas ir veikla visuomenėje polyje; juo remiasi praktinio gyvenimo laimė.

Išminčiui teoriniame gyvenime tam tikrą prasme užtenka savęs paties ir nereikia jokios etinės dorybės, o tobulumas ir autarkija praktiniame gyvenime įmanomi tik teisingai sutvarkytame polyje. Visuomeninė polio struktūra yra dirva tam geram gyvenimui ir veiklai, kuriuose įgyvendinama antroji laimės alternatyva. Čia laimė glūdi protingoje namų veikloje, draugystėje. Kaimynystėje ir politikos sferoje. Ji pasireiškia protingai ir teisingai suformuotuose socialinio ir politinio gyvenimo srityse.

KAS TAI LAIMĖ

Pradedant plačiau kalbėti apie laimę naudinga prisiminti kai kuriuos esmingesnius žmogaus būties apskritai bruožus.

Žmogaus gyvenimas – tai jo poelgiai, veiksmai ir darbai, jo mintys ir jausmai. Vienaip ar kitaip elgtis ir veikti jį skatina poreikiai, besikeičiančios gyvenimo aplinkybės. Savo poreikius išgyvename ir suvokiame daugiausia kai ko nors trūksta dėl to kylančią vidinę įtampą, nepasitenkinimą. Kai kuriuos dvasinius poreikius išgyvename kaip veiklos, kūrybos, augimo, tobulėjimo potencija. Ir vienu ir kitu atveju poreikiai reiškiasi įvairiai – kaip potraukiai, interesai, norai, ketinimai.

Vieni poreikiai yra įgimstami, suformuojami socialinės aplinkos ir nedaug tepriklauso nuo mūsų valios. Mes juos suvokiame kaip savo individualybės pamatus, kaip savotišką objektyvią realybę mumyse. Kitus poreikius formuojame ir ugdome patys. Siekdami atitinkamų vertybių, ir galime juos sąmoningai, laisvai plėtoti. Tenkindami materialiuosius, ypač kūno poreikius, išliekame gamtinio bei visuomeninio priežastingumo srityje, stengdamiesi tenkinti dvasinius poreikius, įsitraukiame į asmenybiškos, kūrybiškos, laisvos veiklos sritį.

Poreikių patenkinimas yra pagrindinė laimingo gyvenimo, nepatenkinimas – nelaimino gyvenimo sąlyga. Ir poreikių patenkinimas, ir jų nepatenkinimas sukelia atitinkamus jausmus, išgyvenimus. Santykiškai skirtinstant jausmus, išgyvenimus. Santykiškai skirstant jausmus į teigiamus ir neigiamus galima pasakyti, kad poreikių patenkinimas yra susijęs su teigiamais jausmais, nepatenkinimas – su neigiamais. Teigiami jausmai, ypač pasitenkinimo gyvenimu jausmas, yra pagrindinis laimės komponentas.

Kadangi, kiekvienas žmogus turi įvairių poreikių, jų tenkinimas sukelia įvairaus laipsnio ir pobūdžio pasitenkinimą. Būname patenkinti dėl smulkių kasdienių norų išsipildymo, įprastinė nuolatinių darbų eigos, nors ir nepatirdami dėl to gilesnių teigiamų jausmų. Gilų, tačiau trumpalaikį pasitenkinimą, džiaugsmą gali sukelti vienkartinė, atsitiktinė sėkmė. Teigiami išgyvenimai gali nuolat kartotis, netgi pastoviai tęstis dėl ilgalaikių sėkmingų santykių su kitais žmonėmis, produktyvaus ir prasmingo darbo, individualių jėgų realizacijos. Visa tai teikia laimės. Kuo daugiau gyvenime patyriame teigiamų jausmų, įvairiapusiškesnio pasitenkinimo, tuo žmogus laimingesnis.

Laimę galėtume apibrėžti kaip įvairiapusišką pastovių žmogaus jausmų pasitenkinimą gyvenimu, kylantį dėl pagrindinių poreikių ir realių pasiekimų atitikimo. Tačiau kiekvienas žmogus, kaip žinome, yra jausmais ir mintimis susijęs su kitais žmonėmis, jų jausmais, mintimis ir darbais, su savo tautos, visos žmonijos istorija. Tad laimė plačiąja prasme – tai pilnutinis žmogaus pasitenkinimas, būtinai ir savo individualiąja, ir visos žmonijos, viso pasaulio būtimi.

Realiai šitokia laimė nepasiekiama. Realiajame gyvenime jausti visikai laimingu neįmanoma dėl to, kad niekada negali būti patenkinami visi žmogaus poreikiai, visi norai ir geismai. Didžiosios dalies žmonių
poreikiai ir interesai yra kur kas didesni, negu realios galimybės ar mokėjimas juos patenkinti. Būdami patenkinti dėl vienų dalykų žmonės paprastai jaučiasi nepatenkinti, dėl kitų, teigiamus išgyvenimus neišvengiamai lydi neigiami. Jautrios sąžinės ir humoristiškų įsitikinimų žmogus negali jaustis laimingas dėl to, kad pasaulyje esama daug neteisingumo, smurto, kančių, kuris jų negali nei sumažinti, nei, tuo labiau, pašalinti. Dėl kitų žmonių nelaimių ir skausmo kartais sielojamės labiau, negu dėl savo. Jaustis visiškai laimingu neįmanoma ir dėl to, nes žmogus psichologiškai negali be pertraukos vien mėgautis.

Šiuo metu Jūs matote 34% šio straipsnio.
Matomi 892 žodžiai iš 2597 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.