Lapino paveikslas v krėvės skerdžiuje6
5 (100%) 1 vote

Lapino paveikslas v krėvės skerdžiuje6

Lapino paveikslas V.Krėvės „Skerdžiuje“

Senasis Lapinas,-V.Krėvės apsakymo „Skerdžiuje“ pagrindinis veikėjas.Kurdamas jo paveikslą,rašytojas norėjo parodyti senojo kaimo žmogaus gyvenimo būdą, tikėjimus, gamtos grožį,pažadinti pasigėrėjimą gamta,žmogumi…

Jau pirmomis apsakymo eilutėmis V.Krėvė supažindina mus su pagrindiniu veikėju Lapinu ir jo numylėtine liepa.Lapinas,pasak rašytojo buvo „stiprus, nors žemo ūgio,…visas apžėlęs ir samanotas it žydinti obelis…“ Kiek jam buvo metų, niekas nežinojo,tik,autoriaus žodžiais tariant,jis buvo „seniausias visų tame kaime gyvenančių senelių“.

Senas buvo Lapinas, senovinė ir jo „ profesija“. „ Kas vasarą Lapinas ganė gyvulius „pulkininkavo“.Žiemą, kai gyvulius uždarydavo į tvartus, Lapinas mezgė tinklus,bradinius ar moterims petkes.

Senelis per savo gyvenimą didelių turtų nesukrovė,o jie jam ir nerūpėjo.Jo pirkelė buvo dūminė,be priemenės.Kartu su senute žmona skerdžius kasmet augindavo po du paršelius, kuriais ypač rūpindavosi.Pasirinkdavo vasarą uogų, kremblių ir pardavinėdavo žydams, Lapinienė žiemą verpdavo ūkininkėms pakulas.

Taip ir gyveno Lapinai, „visada buvo linksmi, ypač Lapinas“.Tačiau viskas pasikeitė, kai mirė senutė, pasak rašytojo, „nesėdi dabar senas skerdžius namie,nemezga tinklų bei brandinių, tik vaikštinėja iš vienos pirkios kiton ir laukia, kad greičiau giria sužaliuotų, kad gyvulius išginti galėtų…”

Skerdžius – įsikūnijusi išmintis, gyvenimo patirtis.Jis kaime garsėjo kaip įtikinantis sumanus pasakorius.Tarsi iš nesibaigiančios knygos pasakojo pasakas, pramanytus dalykus, melagystes,kaip sako V.Krėvė, „suvedžiodavo dažnai ne tik vaikus, bet ir senus rimtus vyrus“.Supratę, kad eilinį kartą patikėjo Lapino melagystėmis,vyrai niršdavo,spjaudydavosi, juokdavosi.Tačiau ir vėl klausydavosi senio pasakojimų: „ … ir vėl paklauso, patiki …“.

Dėl neįprasto gyvenimo būdo žmonės mėgdavo pašiepti senelį „ Vieni taip sau kad tik pasijuoktų,kiti net skaudžiai užgaudami“.Tačiau Lapinas neimdavo viso to į galvą, nepykdavo,neužsigaudavo.Ir dažnai nesuprasdavo žmonės, ar jis juokauja, ar rimtai kalba: „Jisai pasakoja, kaip apgavo vieną,kaip suerzino kitą,kaip gražiai sumelavo trečiam“.

Vyrus senasis skerdžius apgaudinėdavo,tačiau su moterimis jis sugyveno ypač draugiškai.Vienai parnešdavo vaistažolių, kitai šluotą surišdavo ar dar kokį gerą darbą padarydavo.Todėl šeimininkės ir gerbė skerdžių stengėsi palepinti : vaišindavo sūriu,kiaušiniais, ragaišiu.

O labiausiai Lapinas mylėjo vaikus: „skerdžius vienam kiša aukšliuką,kitam rėkmę, trečiam margintą lazdelę,o tam vėl dūdelę,“ kaip sako autorius, jam gražu, malonu, kai vaikai pašasi kaip mėšlyne žvirbliai“. Vaikai jį taip pat myli- „lydi net į šilaines“. Nepaprastas pasakas jiems seka senelis: apie laumes, miškinius, miško gyvūnėlius: „Pripasakoja,primeluoja tiek, jog vaikai net sodžiun grįžti bijo…“

Šiuo metu Jūs matote 54% šio straipsnio.
Matomi 490 žodžiai iš 915 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.