Liaudies medicina
5 (100%) 1 vote

Liaudies medicina

Peršalimai, gripo simptomai – ligos, kuriomis perserga kiekvienas žmogus. Norint išvengti šių ligų reikia naudoti liaudies medicinoje paplitusiomis priemonėmis, kaip česnakas, įvairių žolelių nuovirai, antpilai ir t.t

Iki 1940 metų buvo paplitusi džiova, širdies ligos, sąnarių skausmai, o peršalimus gydydavo įvairiomis nuoviromis, žolelėmis, vaistažolėmis. Žmonės

naudodavo tas priemones, kuriomis gydėsi jų tėvai, seneliai, proseneliai. Gydytojų praktika, bei jų nauji gydymo būdai nekėlė labai didelio įspūdžio, bei pasitikėjimo, kaip seniai pagrįstos ir realiai išbandytos priemonės.

Galima užtikti ir šiandien gana įvairių ir gana retų gydymo būdų. Norėčiau paminėti vaistažolių paruošimo būdus. Arbatas pagaminti nesudėtinga. Surinktas vaistažoles užpilti verdančiu vandeniu, uždengiant palaikyti 5 min. Tokios arbatos daromos iš melisos, meškauogių, mėtos, katažolės, ramunėlių, dilgėlių ir t.t. Žmonės gerai žinojo vaistažolių nuovirų ir gydomųjų savybių. Mešaauogių nuoviras vartojamas šlapimo pūsliai gydyti. Ciparibės geriamos nuo epilepsijos. Norint sustabdyti plaukų slinkimą, nuo kurių kenčia daugelis žmonių, reikia įtrinti plaukus dienmedžio nuoviru. Suktažolės nuoviras vartojamas, sutrikus miegui ir esant nerimui.

Kai kurios moterys žino būdų, kaip pagaminti gydomąsias arbatas ir nuovirus iš keleto vaistinių augalų. Antai, R.Tamošiūnienė, iš Musninkų kaimo, papasakojo kaip sumažinti suirzimą. Reikia paimti ramunėlių žiedus, avižų šiaudus, anyžius, levandas, bei lipikus. Juos susmulkinti ir vieną šio mišinio valgomąjį šaukštą užpilti stikline vandens. Užvirinti, palaukti 10 min. ir nukošti. Tokį nuovirą pasaldinti medumi ir esant suirzus gerti 2 šaukštus per dieną. Širdies ritmo sutrikimus galima gydyti pupelių ankštimi. Reikia užpilti 30gr.sausų pupelių anksčių 300ml. vandens ir 15min. pakaitinti. Tuomet, palaikyti 45 min., nukošti ir tokį nuovirą gerti po 35ml. tris kartus per dieną prieš valgį.

Antpilai naudojami sąnarių, nugaros skausmams, sutinusioms vietoms gydyti, radikulito skausmams malšinti. Šiems skausmams malšinti reikia sutarkuoti kaštoną ir užpilti degtine, o paskui juos įtrinti į skaudančias vietas. Tokį vaistą žmonės vadino “ žemės tauku “. Kitas anpilas gaminamas iš bulvių daigų. Bulvių daigai turi būti ne ilgesni kaip piršto ilgio ( 7-9cm. ). Keletą tokių bulvių daigų nuskinti, nuplauti ir užpilti degtine. Šį antpilą įtrinti į skaudančias sąnarių, nugarų, sutinimų vietas. Jokiu būdu, antpilų negalima naudoti, esant atviroms žaizdoms, ar atviriems lūžiams.

Milteliai naudojami gydyti kūdikių išutimams. Visų pirma, reikės pataisų varpelių. Iš varpelių išimti sporas ir tom sporom pabarstyti išutusias kūdikio vietas. Galima naudoti ir vongerykščių žiedadulkes.

Tepaliukus gaminti sudėtingiau, bei reikalinga didesnė kantrybė. Nuo sąnarių naudojamas topolio pumpirų nuoviras sumaišytas su taukais. Tokį tepaliuką reikia įtrinti.

Daugelis žmonių skundžiasi reumato skausmais. Juos sumažinti, ar net panaikinti galima kompresais. Sutarkuotus krienus uždėti ant gabalėlio marlės ir tokį kompresą dėti ant skaudamų vietų. Kompresus gamina pagaminti ir iš garstyčių lapų. Nuplauti lapai dedami ant sąnarių ir užrišami bintu. Tokį kompresą reikia palikti kelias valandas. Taip pat, galima sutarkuoti ridikėlius arba ropes ir juos uždėti ant gabalėlio marlės. Tuomet, tokį kompresą palaikyti šiltai ant skaudamų sąnarių 1 – 2 val.

Kosuliui malšinti naudodavo liepžiedžių, šalavijų, šalpusnio, čiobrelių, ramunėlių, dilgėlių nuovirus. Pagyvenusių žmonių amžina liga – sąnarių skausmai, todėl yra labai daug įvairių būdų, receptų kaip numalšinti šiuos skausmus. Dėdavo gysločio, bei kopūstų lapus ant sąnarių, gerdavo melisos nuovirą . Nuo sumušimų, sąnarių skausmų vartojamas arnikos nuoviras. Visų pirma, arniką išvirdavo, o išvirtas žoleles dėdavo ant sąnarių, patinusių vietų, šiltai aprišdavo ir palaikydavo. Takažolės nuoviras geriamas nuo kraujagyslių užkrešėjomo, taip pat gerina kraujo sudėtį. Organizmą stiprina dilgėlių nuoviras, o pelūno nuoviras geriamas apetitui pagerinti, vidurių ir pilvo skausmams slopinti. Nuo šlapimo pūslės skausmų, uždegimų geriamas asiūklio nuoviras, o liepžiedžių nuoviras ir boro rūgštis nuima aukštą temperatūrą. Širdį stiprina ir jos sakusmus malšina cinturijų , pakalnučių, valerijono šaknų, gudobelės, čiobrelių nuovirai. Baltojo barkūno ir puplaiškių nuovirai mažina vidurių skausmus. Bijūno žiedų nuoviras geriamas nuo išgąsčio. Kad ir kaip bebūtų keista, balti bijūno žiedai skiriami berniukams, o mėlyni mergaitėms.

Išmintis, gydymo būdai – kitaip tariant, liaudies medicinos išmintis – buvo perduodama iš lūpų į lūpas, iš kartos į kartą. Niekam ne paslaptis, jog šios neįkainojamos žinios išliko ir mūsų jaunimo atmintyje.

Anksčiau buvo neįprastų ligų pavadinimų, kaip nuomaras – epilepsijos priepuoliai; gumbas – kuomet viduriuose atsiranda “gumbeliai”, ar išsigimusios ląstelės, teigia A. Jakiūnienė. Senieji kaimo žmonės infekcinę ligą vadindavo rože, o kuomet patenka plaukelis į atvirą žaizdą ir pradeda pūliuoti, vadindavo velniaplaukiu.
Tokią žaizdelę plaudavo permanganato ir ramunėlių nuoviru.

Norint būti gyvybingu, sveiku žmogumi valgydavo daug daržovių, uogų, gerdavo daug arbatų ir vaistažolių su medumi. Ypač, naudodavo dilgėlių arbatą, kur yra labia daug vitaminų reikalingų mūsų organizmui. Tik nedaugelis apklaustųjų, Musninkų kaimo, žmonių apsisaugoti nuo susirgimų vartodavo vitaminus.

Kuomet pradeda viskas atgyti, sužaliuoja miškai, Musninkų kaimo moterys pradeda rinkti vaistažoles. Daugelis pritaria, kad tai yra malonumas ir laisvalaikio praleidimo būdas. Dažniausiai vaistažoles renka pagyvenę žmonės. Kuomet užpuola liga, žmonės kreipiasi į gydytoją, užuot bandę gydytis vaistažolėmis, kurios yra veksmingos, nuo senų laikų įrodyta, nekenksmingos gydymo priemonės. Antai, Veronika Dubetienė, Musninkų kaimo žmonių vadinama “vaistažolių daktare “. A.Kulesninkienė renka kačpedėles ir daro iš jų nuovirą nuo geltos. Pasak žmonių, anksčiau buvo daugiau, kas rinkdavo vaistažoles, o dabar labiau pasikliaujama vaistais. Daugelis apklaustųjų teigia, kad vaistažolių vaistinėse neperka, o gaminasi pačios.

Vaistažolės – viena iš liaudies medicinoje paplitusių gydymo būdų. Jos renkamos vasarą. Geriausiai rinkti ryte, arba iki pietų, kuomet sausa, šviečia salė ir nėra rasos ant žolės. Vaistažoles patartina rinkti iki Šv.Jono dienos, nes vėliau gėlės pražįsta. Pririnktų vaistažolių kotelius reikia nupjauti, o lapelius supjaustyti ir padėti sausoje vietoje, kad išdžiūtų. Tokius žiedelius galima padėti palėpėje, ant aukšto, bet ne ten, kur saulėta. Kitas vaistažolių džiovinimo būdas – vaistažolių kotelius aprišant siūlu ir pakabinant sausoje vietoje, kad išdžiūtų. Tokias vaistažoles reikia laikyti dėžutėse, popieriniuose arba medžiaginiuose maišeliuose. Nederėtų vaistažoles laikyti celofaniniuose maišeliuose. Jas tinka vartoti 1 – 2 metus, o vėliau jos praranda kvapą ir pakeičia skonį. Reikėtų prižiūrėti kad nesupelytų.

Musninkų kaimo žmonės renka labiausiai paplitusias vaistažoles, kaip ramunėlių, mėtų, kmynų, čiobrelių, janažolių, berkūno, kaulažolių, šalpusnio, kiaulpienių, takažolių, ajaro šaknų, tramažolių nuovirus. Kuomet kraujuodavo žaizda dėdavo gysločio lapus ant žaizdos, tada jie sustapdydavo kraujavimą. Kaulažolių lapai dedami tuomet, jeigu esi nikstelėjęs koją, o kaulažolių šaknų nuovirą gerdavo nuo širdies skausmų. Berkūno nuoviras vartojamas išgąsčiui numalšinti, šalpusnio nuoviras nuo bronchito ir sunkumui nuimti nuo krūtinės. Takažolių nuoviras stiprina organizmą, malšina uždegimų, sąnarių, raumenų skausmus. Tramažolių nuoviras geriamas nuo anginos. Ąžuolo žievės nuoviras geriamas nuo viduriavimo.

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 1253 žodžiai iš 3879 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.