Lietuvos daile
5 (100%) 1 vote

Lietuvos daileJUSTINAS VIENOŽINSKIS

J. Vienožinskis (1886-1960). Dailininkas tapytojas, dailėtyrininkas.

Gimė Mataučiznoje, Rokiškio rajone.

Mokėsi Mintaujos (Latvija) gimnazijoje, vėliau Maskvos Prašino gimnazijoje.

1903-1905 m. tapybos mokėsi Juchnevičiaus studijoje Maskvoje.

1905 m. grįžo į Lietuvą, dalyvavo didžiajame Vilniaus seime, vėliau Lietuvių konferencijoje, kurioje griežtai pasisakė prieš sąjungą su vokiečiais. Už antinacinę veiklą 1905 m. buvo suimtas ir, pagal Vilniaus teismo rūmų sprendimą, nuteistas bei įkalintas trejiems metams.

Atlikęs bausmę, 1908-1914 m. studijavo Krokuvos dailės akademijoje, gilino žinias kituose Europos meno centruose, susipažino su Miuncheno ir Prahos meno mokyklų mokymo sistema, privačių studijų mokslu, jų programomis, senomis dailės akademijų tradicijomis. Baigęs akademiją, ne tik gavo dailininko vardą, bet ir buvo puikiai susipažinęs su plastinio mokymo organizavimu.

Lietuvių dailės parodose pradėjo dalyvauti dar studijuodamas.

1918-1919 m. Rokiškio ir Zarasų gimnazijų mokytojas, direktorius.

1920 m. Kaune įsteigė Aukštuosius piešimo kursus. 1922 m. jie J. Vienožinskio iniciatyva buvo reorganizuoti į Kauno meno mokyklą. Kurį laiką dailininkas dėstė šioje mokykloje, 1922-1924 m. buvo jos direktorius ir subūrė aktyviausiusto meto lietuvių dailininkus į darnų pedagogų kolektyvą. Meno mokykloje dėstė tapybą. 1930-1932 vedė savo vardo privačią tapybos studiją, o nuo 1935 m. Meno mokyklos aukštajame skyriuje – tapybos studiją.

J. Vienožinskis visą laiką kovojo dėl lietuvių tautinės dailės vystymo, siekė, kad Meno mokykla savo programa, visa meninio gyvenimo ugdymo sistema būtų tolygi prestižinėms Vakarų Europos meno akademijoms, turėtų savitą nacionalinį profilį. Taip pat jis rūpinosi, kad mokykla neapsiribotų vien mokymo procesu, bet ilgainiui imtų vadovauti viso krašto dailės plėtotei. Spaudoje aštriai kėlė opias lietuvių dailės ir kultūrinio gyvenimo problemas, smerkė natūralizmą, miesčioniškumą, beveidį, plokščią meną.

1920-1930 m. dalyvavo Lietuvos meno kūrėjų draugijos veikloje, 1923-1925 m. buvo jos pirmininkas.

Su buvusiais mokiniais bei kitais dailininkais kūrė Lietuvos dailininkų sąjungą, 1935-1936 m. buvo jos pirmininkas.

1940 m. J. Vienožinskis persikėlė į Vilnių, drauge su kitais dailininkais atkūrė aukštąją dailės mokyklą – Meno akademiją. 1940-1946 m. joje dėstė tapybą. 1946 m. J. Vienožinskiui suteikė profesoriaus vardas, bet netrukus atėmė. Pašalino iš akademijos. Jo kultūrinę ir meninę veiklą paskelbė kenksminga tarybinei visuomenei, neleido spausdinti straipsnių, nepripažino tapybos kūrinių. Atėmė ir pensiją. 1952 m. jis įsidarbino Dailės muziejaus fondų saugotoju.

Parodose dalyvavo nuo 1912 m.

J. Vienožinskis ir kurdamas Meno mokyklą, ir kovodamas dėl Lietuvos dailės vystymo, įnešė labai didelį vaidmenį į lietuvių tautinės dailės plėtotę.

Ankstyvojo laikotarpio kūriniai dekoratyvūs, aiškių formų, jų piešinį ryškina juodas kontūras, formą – spalvų refleksai. Vėlesnėje kūryboje vyravo peizažai ir portretai. Jiems būdinga kompozicinis apibendrinimas, tapybiškas formų traktavimas, muzikali ritminė struktūra, subtiliai niuansuotas prislopintas koloritas.

Parašė dailės kritikos straipsnių, kuriuose kėlė dailės nacionalinio savitumo problemas, aiškino plastinės išraiškos svarbą, smerkė natūralizmą, kūrybos sustabarėjimą. Išugdė daug mokinių.

Kai kurie žymiausi J. Vienožinskio kūriniai: “Krantas” (1926), “Natiurmortas su daržovėmis” (apie 1912), “Natiurmortas su silkėmis” (apie 1912), “Gimtoji sodyba” (1927), “Lietinga diena” (1928), motinos portretas (1928), Pauliaus Galaunės portretas (1928).

ANTANAS SAMUOLIS (SAMULEVIČIUS)

Antanas Samuolis (Samulevičius) (1899-1942). Dailininkas tapytojas.

Gimė Puišiuose, Raseinių rajone.

1920-1922 m. lankė piešimo kursus.

1922-1928 m. studijavo Kauno meno mokykloje, J. Vienožinskio studijoje.

1930-1933 m. dalyvavo Nepriklausomųjų dailininkų draugijos, 1932-1934 m. – Ars grupės, 1935 m. – Lietuvos dailininkų sąjungos veikloje.

Parodose dalyvavo nuo 1930 m..

Nutapė raiškių figūrinių kompozicijų, kuriose poetiškumas persipina su dramatizmu, kai kada atsiranda satyros, sarkazmo elementų, portretų, kuriems būdinga psichologinė ir socialinė charakteristika, grotesko, autoironijos elementai. Tarp jo kūrinių nemažai yra ir peizažų, natiurmortų, kuriems būdingas monumentalumas, ekspresyvumas, apibendrintos formos, dramatiškos nuotaikos. Kūriniai emocionalūs, ekspresyvios tapysenos, sodrių spalvų.

Menininko Antano Samuolio (1899-1942) asmenybė, jo kūryba žavėjo ir žavi spalvų sąskambiais, konstruktyviu ir dekoratyviu formos traktavimu bei sugebėjimu išsaugoti žmogišką nuoširdumą, išryškėjantį per vidinę tapybos ekspresiją. A. Samuolis kartu su kitais „Ars“ grupės nariais Viktoru Vizgirda, Antanu Gudaičiu dar prieškaryje padėjo pagrindus nacionalinei tapybos mokyklai, kurios svarbiausi bruožai – dėmesys spalvai ir formų plastikai, emocinis ryšys su lietuvių liaudies meno dvasia. Toks novatoriškumo, modernumo ir tautiškumo derinimas iki 9 dešimtmečio darė įtaką Lietuvos menui, buvo kūrybinės laisvės, teisės į autentišką braižą pavyzdys. Jų
kūryba padėjo Lietuvoje išsirutulioti neoekspresionizmui. 9 dešimtmetyje jaunieji menininkai išryškino kamerines nuotaikas. Šiuolaikiniai kūrėjai taip pat nėra abejingi „Ars“ tradicijai, kiekvieno suvokiamai skirtingai ir individualiai, nors dažniausiai adaptuojamas kūrybinio individualumo, originalumo, drąsumo principas.

Žymesni A. Samuolio kūriniai: „Moteris su vaiku“, „Motina su kūdikiu“, „Dama su šuniuku“, „Pliažas“, „Priemiestis“, „Baltoji obelis“, „Sodyba pamiškėje“.

Mirė Šveicarijoje, Leisine.

VIKTORAS VIZGIRDA

Viktoras Vizgirda (1904- 1993). Dailininkas tapytojas.

Gimė Dominikoniuose, prie Kauno.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 849 žodžiai iš 1691 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.