Lietuvos ir kaliningrado srities ekonominis bendradarbiavimas
5 (100%) 1 vote

Lietuvos ir kaliningrado srities ekonominis bendradarbiavimas

TURINYS

Įvadas…………………………………………………………………………………………………………………2

1.Lietuvos ir Kaliningrado srities ekonominis bendradarbiavimas………………………….3

1.1.Eksportas į Kaliningrado sritį………………………………………………………………………4

1.2.Lietuvos įmonių investicijos Kaliningrado srityje…………………………………………..5

1.3.Importas iš Kaliningrado………………………………………………………………………………8

1.4.Ekonominio bendradarbiavimo perspektyvos…………………………………………………10

Išvados………………………………………………………………………………………………………………..11

Naudota literatūra………………………………………………………………………………………………….12

ĮVADAS

Kaliningrado sritis yra viena patraukliausių rinkų Lietuvos įmonių investicijoms. LR Statistikos departamento duomenimis 2005 m. spalio 1 d. Lietuvos tiesioginės investicijos į Kaliningrado sritį siekė 201,1 mln. Lt (58,2 mln. EUR) arba 10.8 % visų Lietuvos tiesioginių užsienio investicijų užsienio šalyse bei 83.6 % visų Lietuvos investicijų RF. Pagal šį rodiklį Kaliningrado sritis užėmė 3-iąją vietą tarp užsienio šalių, į kurias investavo Lietuvos įmonės.

Daugiausiai Lietuvos verslininkai investuoja į mašinų ir įrangos gamybą (šaldytuvai), maisto produktų gamybą bei jų perdirbimo gamybą, statybą, medienos ir medinių dirbinių gamybą, didmeninę ir mažmeninę prekybą; trąšų gamybą. Didžiausi lietuviško kapitalo investuotojai Kaliningrade yra AB “Snaigė”, Lietuvos bendrovės “Vilkė” valdomas mėsos fabrikas “Kaliningradskij Delikates”, “Vičiūnai-Rus”, konditerijos įmonė “Naujoji rūta” Sovetske, siuvimo įmonė„Švitis“ Sovetske. Lietuvos verslininkai Kaliningrade yra susibūrę į Verslo klubą.

,,Kaliningrado srities gubernatorius Georgijus Boosas pažymėjo, kad bendradarbiavimas su Lietuva yra labai aktyvus, tačiau toli gražu ne visos galimybės išnaudotos, todėl reikia siekti dar glaudesnių ryšių ne tik ekonomikos, bet ir ekologijos, gamtosaugos bei kitose srityse. Gubernatorius sakė manantis, kad tai turėtų būti naudinga ir Lietuvai, nes dar labiau išaugtų jos eksporto apimtys.“

Lietuvos bendradarbiavimas su Rusijos Federacija yra sėkmingas ir ekonomiškai naudingas. Bendradarbiavimas su Kaliningrado sritimi pastariaisiais metais įgauna labai ryškių regioninių bruožų ir yra kur kas įvairesnis, palyginti su kitomis Baltijos regiono šalimis. Lietuva yra viena iš aktyviausiai į Kaliningrado sritį investuojančių šalių.

Šiame darbe ir pabandysiu panagrinėti Lietuvos importą ir eksportą su Kaliningradu, tarpusavio ekonominius santykiu, tolimesnias perspektyvas.

Naudojausi internete publikuotais straipsniais ir statistiniais duomenimis.

1. Lietuvos ir Kaliningrado srities ekonominis bendradarbiavimas

Visos Lietuvos verslininkai, turi puikią progą pradėti savo verslą plėtoti Kaliningrado srityje. Viena priežasčių – bendriems Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos ekonominiams bei kultūriniams projektams įgyvendinti iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų skirti 9 mln. eurų. Kita- Kaliningrade šiuo metu vykstantys pokyčiai yra mažiau priklausomi nuo Maskvos.

Šiandien Kaliningrade savo verslą jau turi apie 600 Lietuvos įmonių. Pagal investicijas į Kaliningrado sritį mūsų šalis aplenkė net lenkus. Esame trečioje vietoje – po Prancūzijos ir Vokietijos.

Šiuo metu situacija Kaliningrade radikaliai keičiasi – Rusijai priklausanti teritorija tampa patraukli investitoriams. Siekiant privilioti užsienio kapitalą, pernai priimtas įstatymas dėl ypatingos Kaliningrado ekonominės zonos.

Pavyzdžiui, Lietuvos verslininkas, Kaliningrade per trejus metus investavęs 15 mln. Lt, šešeriems metams atleidžiamas nuo pelno mokesčio, jam taip pat taikomos muitų lengvatos ir kt.

Maža to, per penkerius metus Kaliningrado regione planuojama 7-8 kartus padidinti gyvenamųjų namų statybas – taip būtų išplėsta infrastruktūra ir pritraukta darbo jėgos.

,,Klaipėdiečiai su kaliningradiečiais turi gigantiškų , tačiau, anot kai kurių specialistų, gana lengvai įgyvendinamų planų – nuo Klaipėdos per Kaliningradą nutiesti vandens kelią, vidaus kanalais, upėmis ir ežerais vedantį net iki Viduržemio jūros. „

Ne tik Klaipėdiečiai, bet ir visos Lietuvos verslininkai džiaugiasi vis didėjančiomis galimybėmis bendradarbiauti su Kaliningrado sritimi.

1.1.Eksportas į Kaliningrado sritį

Lietuvos eksportas į Kaliningrado sritį 2005 m. buvo 258,3 mln. JAV dolerių, lyginant su 2004 m. tuo pačiu laikotarpiu, išaugo 6.5 %.

Lietuvos eksportas į Kaliningrado sritį 2004 m. buvo 243,1 mln. JAV dolerių, lyginant su 2003 m., išaugo 20.5 %.

Pagrindinės Lietuvos eksporto į Kaliningrado sritį apimtys pagal prekių grupes 2005 m. (RF Šiaurės-Vakarų muitinės valdybos Kaliningrado padalinio duomenimis)Prekės kodas Prekių grupės pavadinimas 2005 m.

Proc. (nuo visos prekių eksporto apimties) mln. JAV dol.

8529 Radio bei TV aparatūros
dalys 14.7 38,1

8540 Elektroninės lempos ir vamzdeliai su termokatodu, šaltuoju katodu ir fotokatodu 6.4 16,5

4819 Kartoninės pakuotės 4.6 11,8

7308 Metalo konstrukcijos iš juodųjų metalų 4.2 10,8

0303 Šaldyta žuvis 3.4 8,8

3920 Plokštės, lakštai, plėvelė 2.9 7,4

3923 Plastmasinės pakuotės 2.4 6,3

7210 Valcuotieji gaminiai iš geležies arba plieno 2.4 6,3

0201 Stambių raguočių mėsa (švieži ir šaldyta) 2.2 5,7

3926 Plastmasės dirbiniai 1.9 4,8

4902 Laikraščiai, žurnalai ir kiti periodiniai leidiniai 1.6 4,0

8418 Šaldytuvai ir kiti šaldymo įrenginiai 1.5 3,8

1101 Kvietiniai arba kviečių-rugių miltai 1.4 3,6

8543 Elektros mašinos 1.3 3,3

3208 Dažai ir lakas 1.2 3,2Kaip matome iš pateiktos lentelės, Lietuva KS rinkai gali pasiūlyti gana platą prekių asortimentą. Daugiau dominuoja pramoninės ir elektros prekės.

Lietuva KS rinkai taip pat gali pasiūlyti mėsos produktų (KS gyvulininkystės ūkis yra menkai teišvystytas, ko pasėkoje menkai tepatenkina KS rinkos paklausą), gyvų gyvulių (kuriami ambicingi planai plėtoti nualintą žemės ūkį, vystant gyvulininkystę), elektros prekių, plastmasės ir polimerų dirbinių, statybos medžiagų (sparčiai vystantis statybų sektoriui, didžioji dalis statybinių medžiagų į sritį įvežama iš artimojo užsienio, nes KS negaminama), statybos paslaugų (statybų sektorius pastaruosius keletą metų augo vidutiniškai 10 %, o naujos statybos gyvenamojo ploto kainos vidutiniškai brango 20 %), finansinių paslaugų (savo atstovybes jau atidarė „Hansabank“ ir „Nord LB“ bankai, tačiau rinkos niša dar neužpildyta, nes pastaruosius metus KS finansų rinka paslaugų, ypač kreditų srityje, teikime buvo sustabarėjusi), žuvies produktų, turizmo paslaugos.

1.2. Lietuvos įmonių investicijos Kaliningrado srityje

Šiuo metu Kaliningrado srityje įregistruotos 437 bendros Lietuvos ir Rusijos kapitalo įmonės, veikia 16 Lietuvos įmonių filialų bei 7 firmų atstovybės. Pagal bendrų įmonių skaičių Kaliningrado srityje Lietuva po Lenkijos užima antrąją vietą. Vien 2001 metais įkurtos 68 naujos lietuviško kapitalo įmonės.

Kaliningrado srities įmonės mūsų šalyje mažiau domisi investiciniais projektais. Lietuvos įmonių rejestre, 2002 m. sausio 1 d. duomenimis, iš viso buvo įregistruotos 84 įmonės, turinčios Kaliningrado srities ir Rusijos Federacijos asmenų kapitalo. Iš šio skaičiaus realiai veikia tik 50 įmonių.

Lietuvių verslininkų indėlis įmonių įstatiniame kapitale sudaro 234,7 mln. rublių arba 13 % nuo visos užsienio investuotojų sumos.

Specialiosios ekonominės zonos įvedimas Kaliningrado srityje bei pokyčiai srities teisinėje sistemoje teigiamai paveikė regiono investicinį klimatą. Kaliningrado sritis yra patraukli investuotojams dėl srities artumo prie kitų rinkų, santykinai pigios ir išsilavinusios darbo jėgos bei muitų išimčių, leidžiančių patekti į didžiulę Rusijos rinką.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 998 žodžiai iš 1982 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.