Lietuvos krepšinio pasiekimų raida nuo 1919 iki 1939 m
5 (100%) 1 vote

Lietuvos krepšinio pasiekimų raida nuo 1919 iki 1939 m

Įvadas

Krepšinis – yra žaidimas sugalvotas Džeimso Neismito dar XIX a. Pabaigoje. Šio žaidimo principas labai paprastas – reikia įmėsti kamuolį į virš galvos pakabintą krepšį.

Dabar ši sporto šaka yra labai populiari visame pasaulyje, o ypač Lietuvoje. Čia ji vadinama “antrąja religija”. Lietuvoje krepšinį žaidžia, juo duomisi, myli ir serga už savo miegiamas komandas bene kiekvienas ir senas ir jaunas.

Šiai sporto šakai pasaulyje vadovauja tarptautinė federacija FIBA, įkurta 1932 m. (tada dar tik kaip Tarptautinė mėgėjų krepšinio federacija). Lietuva į šią federaciją įstojo 1936 m. Nuo 1936 m. krepšinis įtrauktas į vasaros olimpinių žaidynių programą.

Viame pasaulyje vyksta masė įvairių varžybų: šalies čempionatai, tarptautinės važybos, kaip Eurolyga, Europos bei pasulio čempionatai. Lietuvoje yra kelios lygos: LKL, LKAL, LSKL, LMKL, kurių varžybos vyksta kiekvieną sezoną.

Krepšinį Lietuvoje pradėjo žaisti moterys. Vienas iš Lietuvos sporto pradininkų S. Garbačiauskas rašė: “Dar 1919 metais Lietuvoje pradėjo organizuotis moterys sportininkės, bet tik 1920-1921m. jos pasirodė viešai ir pradėjo žaisti krepšinį. Žaisti ne pagal JAV, bet pagal vokiečių taisykles, t.y. su mažesniu kamuoliu, be lentų. Rungtynės buvo Vytauto ir sutraukdavo daug žiūrovų. Vyrai į krepšinį kibo tik po metų ar dar vėliau.”

O štai E.Kubiliūnaitės-Garbačiauskienės, vienos iš moterų sporto Letuvoje kūrėjos, pirmųjų krepšinio žingsnių Lietuvoje dalyvės, prisiminimai: „Pasirinkome aikštelę prie pavilijono, įrengėme persirengimo patalpą „kegelbane“, įsigijome kamuolį ir pastudijavę įvairias sporto šakas, pasirinkome basketbolą – krepšinį, kaip kolektyvinį, visapusiškai lavinantį kūną – estetinį sporto žaidimą… Pritaikę tinkamą apsirengimą ir apavą, beveik kasdien ateidavom treniruotis“.

1921 m. Prie LFLS (Lietuvos fizinio lavinimo sąjungą) buvo įstegta moterų krepšinio sekcija. Moterys pradėjo rungtyniauti.

1922-ieij laikomi oficialiais krepšinio gimimo metais Lietuvoe. Balandžio 23 dieną Kaune įvyko pirmosios oficialios krepšinio rungtynės. Žaidė LFLS ir Kauno rinktinė, liamėjo LFLS krepšininkai rezultatu 8:6.

Moterys pirmasias ryngtynes sužaidė rugsėjio 10-ąją.

Pirmasis Lietuvos čempionatas surengtas spalio 4-10 dienomis. Jame žaidė dvi moterų komandos – LFLS ir LŠS (Lietuvos šalių sąjunga). Buvo numatyta trejos rungtynės, jų rzultatai – 8:2, 4:4, ir 2:4. Kadangi abi komandos laimėjo po vienas rungtynes ir vienas sužaidė lygiosiomis, prirekė ketvirtųjų rungtynių. Jas 4:0 laimėjo LFLS kperšininkės ir tapo pirmosiomis Lietuvos krepšinio čempionemis.

Apie pirmųjų metų lietuvos krepšinį S. Dariaus knygelėje “basketbolo žaidimas” rašoma: “1922 m. Basketbolo eigos santrauka atrodo taip:

Vyrų komandų buvo 2

Vyrų komandų rungtynių buvo 2

Moterų komandų buvo 2

Moterų komandų rungtynių buvo 6

Viso žaidėjų buvo apie 35

Viso aikščių basketbolui 1”

1922m. K. Dineika parengė pirmąją lietuvišką knygelę apie krepšinį “Krepšiasvydis vyrams”. Šioje knygoje dar buvo ir dr. J. Ereto žinios apie kunščiasvydį.

1923 m. krepšinis šiek tiek technišai patobulėjo ir pagausėjo komandų skaičius. S. Dariaus knygelėje “Basketbolo žaidimas” rašoma:

“Bendra basketbolo eigos santrauka 1923 metų tokia:

Vyrų komandų buvo 18

Vyrų komandų rungtynių buvo 18

Draugiškų rungtynių buvo 11

Moterų komandų buvo 24

Moterų komandų rungtynių buvo 26

Draugiškų rungtynių buvo 15

Viso žaidėjų buvo apie 300

Viso aikščių basketbolui 5”

1924 m. Kaune buvo surengtas pirmasis vurų krepšinio čempionatas, kuriame rungtyniavo 3 komandos: LFLS I, LFLS II, LDS (Lietuvos dviračių sąjunga). Pirmuoju Lietuvos čempionu tapo LFLS I komanda. Ji nugalėjo LFLS II 20:7 ir LDS 35:2.

Tais metais buvo surengti pirmieji krepšinio teisėjų kursai. Pirmąją teisėjo kategoriją įgijo keturi asmenys, terp jų E. Garbačiauskienė ir S. Darius.

1925 m. Lietuvoje surengtos pirmosios varžybos dėl taurės. Moterų varžybų nugalėtojų taurę įstegė operos daininikė V. Jonuškaitė. Dėl taurės varžėsi 4 moterų krepšinio komandos. Nugalėjo LFLS krepšininkės, varžybų finale nugalėjusios “Makabi” žaidėjas 20:2.

Tais pačiais metais krepšinį pradėjo žaisti studentai. Universiteto vyrų irr moterų komandos žaidė su “Aušros” gimnazijos komandomis. Vyrų komanda nugalėjo aušrėčius, o merginos pralaimėjo.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 660 žodžiai iš 2106 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.