Lietuvos naudingosios iškasenos
5 (100%) 1 vote

Lietuvos naudingosios iškasenos

Lietuvos naudingosios iškasenos: smėlis – nuosėdinė klastinė psamitų grupės uoliena. Susideda iš 50 – 60 %, 0.05 – 2 mm skersmens įvairios formos ( kampuotų ir apzulintų ) mineralų grūdelių. Daugiausia kvarco, laiko špatų, žėručių, glaukonito, kalcito, dolomito ir kitų mineralų. Daugiausia būna balkšvas ( ši spalva priklauso nuo kvarco kiekio ). Kitas spalvas lemia priemaišos: geltoną, rudą, rausvą – geležies oksidai; gelsvai rudą – žėručiai; žalią – glaukonitas; violetinę – granatai; pilką, juosvą – ilminitas, anglingos organinės priemaišos.

Visi Lietuvos statybinio smėlio telkiniai susidarė kvartero periodo metu. Palankiausios sąlygos didesniems ir geresnės sudieties statybinio smėlio telkiniams formuotis susidarė paskutiniojo apledėjimo metu prie ledyninių fliuvioglacialinių srautų tekėjimo vietose: zandrose, fliuvioglacialinėse terasose ir fliuvioglacialinėse deltose, taip pat didžiųjų Lietuvos upių ( Nemuno, Neries ) slėniuose.

Valstybinių išteklių balanse 1993m.gruodžio 31d. buvo įskaityta 428 žvyro, statybinio smėlio ir smėlio silikatinių dirbinių gamybai telkiniai, bendri išžvalgyti ištekliai sudarė 676mln.kub.m. Daugelis išžvalgytų ir aptiktų smėlio telkinių yra smulkūs. Tarp išžvalgytų smėlio telkinių vyrauja 0.1 – 1 mln. kub. m. dydžio telkiniai, tarp aptiktų 0.5 – 5 mln. kub. m. yra nustatyti įvairaus patikimumo laipsnių prognoziniai ištekliai tiek paviršiniuose, tiek giliau slūgsančiuose sluoksniuose, kurie viršija 4000 mln. kub. m.

Kasyba ir panaudojimas.1993 m. buvo ekspluatuojami 226 žvyro, statybinio smėlio ir smėlio silikatinių dirbinių telkiniai. Paliginti su 1989 m., kasyba sumažėjo apie 4 kartus. Kasybos būklė nėra optimali. Tuo pačiu metu žvyras yra eksploatuojamas daugelyje nedidelių ir nenašių karjerų, o ir iš mechanizuotų karjerų dalis žvyro išvežama neperdirbta.

Šiuo metu Jūs matote 53% šio straipsnio.
Matomi 265 žodžiai iš 496 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.