Lietuvos sovietizavimas 1940-1941metais
5 (100%) 1 vote

Lietuvos sovietizavimas 1940-1941metais

Turinys

Įvadas………………………………………………………………………………………………………..4.

1. Lietuvos teritorijos okupacija ir lietuvių tautos pasipriešinimas 1940-1941 metais…………………………………………………………………………………………………..5.

2. Valstybingumo ir ūkio griovimas pirmojo Lietuvos sovietizavimo

laikotarpiu……………………………………………………………………………………………6.

3. Lietuvos kariuomenės padėtis 1940-1941 m……………………………………………7.

4. Pirmasis jaunimo gyvenimo sovietizavimas……………………………………………8.

5. Kultūros ir bažnyčios sovietizavimas 1940-1941 metais………………………….9.

6. Trėmimai – nelengvas išgyvenimas Lietuvos žmonėms…………………………..10.

Išvados………………………………………………………………………………………………………11.

Literatūros sąrašas…………………………………………………………………………………….12.

Įvadas

„Per visą savo ilgą istoriją nedaug laimingų dienų matė lietuvių tauta. Nepavydėtinas buvo nė pastarasis šimtmetis, kai vos po 22 metus trukusio nepriklausomo gyvenimo prasidėjo šiurpi sovietinė vergija, atnešdama Lietuvai patį skaudžiausią pusšimčio metų okupacijos laikotarpį. Sovietų imperija pavergė Lietuvą ir pasitelkusi šlykščiausiai žmogų nuvertinančią bei niekinančią komunistinę ideologiją penkiasdešimt metų brutaliausiai Lietuvą kankino ”. Kalėjimai, trėmimai į Sovietų Sąjungos necivilizuotas sritis, suėmimai, sušaudymai, konslageriai, išdavystės, vagystės buvo tame laikotarpyje gyvenusių žmonių kasdienybė. Žmogus, bandantis papasakoti kitų valstybių piliečiams apie tikrąją Lietuvos padėtį, buvo griežtai baudžiamas, todėl „iškelti į šviesą lietuvių tautos kančią ir parodyti ją tokią, kokia ji iš tikrųjų buvo ”, buvo tik nerealizuojama svajonė.

Lietuvių tauta iškentė labai daug sunkių akimirkų. Nors visi karai, nužudymai, trėmimai iš gimtinės liko praeityje, lietuviai dažnai „mintimis grįžta atgal” į tuos kankinimo bei smurto laikus, nes nė vienas žmogus negali pamiršti šeimos narių nužudymus, pasityčiojimus, panieką. Niekas negali pamiršti savo tautos genocido!

Galbūt šio Lietuvos istorijoje brutaliausio laikotarpio net nebūtų buvę, jei sovietinio genocido kaltininkai būtų prieš tai pagalvoję, kad visi jų nusikaltimai po kelių dešimčių metų išaiškės. Kai kurie žmonės net nesusimąsto, kad savo niekingais ir nedorais poelgiais gali labai pakenkti doriems piliečiams, jie klauso tik vieno beširdžio „makiaveliško valdovo” nurodymų bei neturi savo nuomonės.

Aš manau, kad Lietuvos sovietizavimas 1940-1941 metais yra aktuali tema šiuolaikiniame pasaulyje, nes žmonės domisi savo tėvynės istorija, nori žinoti visą jos praeitį su visais išgyvenimais, kančiomis bei laimingomis akimirkomis. Be to, tai yra įdomu ne tik tautiečiams, bet ir kitų šalių žmonėms, kadangi visi nori žinoti kas vyko pasaulyje iki jų gimimo, kaip gyveno jų protėviai ar šalių kaiminai.

Kiekvienas žmogus yra savo šalies patriotas, kuris stengiasi pažinti kiekvieną savo valstybės kampelį, išnagrinėti savo tautos istoriją, domisi savo tautiečių išgyvenimais, kančiomis, todėl aš pasirinkau būtent šią temą. Šis laikotarpis buvo vienas baisiausių Lietuvos piliečiams. Galima sakyti, kad nuo jo ir prasidėjo visi Lietuos vargai.

Lietuvos teritorijos okupacija ir lietuvių tautos pasipriešinimas 1940-1941 metais

„Kiekviena tauta savo istorijoje yra pergyvenusi daugiau ar mažiau sunkių dienų. Lietuvių tauta, stovėdama ant Rytų ir Vakarų tako, tokių dienų pergyveno labai daug. Lietuvoje amžiais susidurdavo didžiųjų pasaulio valstybių interesai, skverbėsi, kryžiavosi ir kovojo svetimos kultūros, politinės įtakos ”. Visą laiką Lietuva stengėsi išsilaikyti, išgyventi.

1939-1940 m. buvo itin sunkūs Lietuvai. Galima sakyti, kad visas šis laikotarpis buvo žmonėms labai baisus. Pagal 1939 m. rugpjūčio 23 d. Molotovo-Ribentropo sutartį visos Baltijos valstybės buvo padalintos tarp SSRS bei Vokietijos; Lietuva atiteko SSRS, kuri 1939 m. spalio 10 d. privertė Lietuvos Respublikos vyriausybę pasirašyti Lietuvos ir SSRS tarpusavio pagalbos sutartį. Žmonės net negalėjo svarstyti ar tai naudinga valstybei, ar ne; jie tiesiog buvo bejėgiais priešintis Sovietų Sąjungos ultimatumui.

Dauguma tikėjo, kad Lietuvos valstybės suverenitetą bus įmanoma išsaugoti. Be to Naujosios vyriausybės nariais siekė tapti lietuviai – inteligentai, todėl šis jų žingsnis irgi suklaidino visuomenės dalį. Ne tik paprasti piliečiai, bet ir patyrusieji politikai buvo suklaidinti. Beveik niekas negalėjo nuspėti Lietuvos ateities.

Bet palaipsniui tauta atsipeikėjo ir suvokė kas atsitiko, todėl jau rudenį pamažu pradėjo priešintis okupantams. Ypač žmones veikė 1940 m. pab. Pradėtos transliuoti lietuviškos laidos per Vatikano radiją. „ Pasipriešinimas reiškėsi įvairiai. Tai ir antisovietinių lapelių platinimas,
ir kapų puošimas per uždraustas Vėlines, slaptas Kalėdų šventimas ir t.t. – visa tai vadinama pasyviu pasipriešinimu ”.

Niekas nepritarė tam, kad Lietuva būtų prijungta prie Sovietų Sąjungos; buvo net uždrausta kalbėti šia tema, o tas, kuris norės jungtis prie SSRS, bus laikomas Lietuvos priešu. Tokie pasakymai ramino žmones, bet kiek vėliau vis dėlto išaiškėjo, kad tai buvo tiesiog aneksinių ir okupacinių tikslų pridengimas. „ Gyvenimas parodė, kad iš Maskvos sklindantys pažadai ir užtikrinimai buvo paprasčiausias stalininės politikos taktinis manevras, būdingas SSRS politikai visais laikais siekiant pavergti kitas tautas ”.

Kitos valstybės, tokios kaip Vatikanas, JAV, Didžioji Britanija teigė, kad Lietuva nėra užgrobta SSRS, bet tai yra tarsi jos nepriklausomybės reiškimosi atideliojimas. Tiesiog visos valstybės nenorėjo tikėti, kad Sovietų Sąjunga okupavo mūsų valstybę.

Tuo metu Lietuvoje vyko aktyvus pasipriešinimas. Palaipsniui buvo įkurtos pasipriešinimo organizacija ( Lietuvos laisvės kovotojų sąjunga, kuri „bendravo” su Lietuvių aktyvistų fronto štabu, o vėliau jos susijungė ) ir pagrindinės rezistencijos grupės. Šalyje buvo tikras chaosas, todėl net sunku suprasti kaip Lietuva sugebėjo „išsikapstyti” iš tokios padėties.

Valstybingumo ir ūkio griovimas pirmojo Lietuvos sovietizavimo

laikotarpiu

Kai Lietuvos valstybės teritorija pateko į SSRS rankas, prasidėjo didžiausios lietuvių kančios. Lietuvoje buvo sugriautas valstybingumas ir ūkis.

„Paskelbus Lietuvą Sovietų Sąjungos respublika visos ūkio šakos buvo pertvarkomos pagal sovietinį modelį, neatsižvelgiant į vietos sąlygas, istorines tautos tradicijas ir pan. ”. taip pat „ Lietuvos valdymo struktūra buvo suvienodinta su SSRS valdymo struktūra ”, kam lietuvių tautos žmonės negalėjo pasipriešinti. Jie buvo bejėgiais stoti prieš Sovietų Sąjungą, kadangi jėgos nebuvo lygios. Todėl lietuviai bei kitos tautybės, gyvenančios Lietuvoje, buvo priverstos susitaikyti su Sovietų Sąjungos reikalavimais ir įsakymais.

Šiuo metu Jūs matote 32% šio straipsnio.
Matomi 988 žodžiai iš 3056 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.