Ligonio plaukų priežiūra
5 (100%) 1 vote

Ligonio plaukų priežiūra

Visais laikais žmogus rūpinosi asmens higiena. Kiekvienu nauju istoriniu laikotarpiu įrankiai odai, plaukams, nagams ir dantims valyti palaipsniui darėsi vis sudėtingesni. Šiandien nuolatos didėjant higienos, kosmetikos bei plaukų priežiūros priemonių pramonės apyvarta rodo, kad daugėja dėmesio asmeniniam švarinimuisi bei išvaizdai, ir kad gerai išvaizdai palaikyti vartojamos vis tobulesnės priemonės.

Galutinį švarinimosi rezultatą pastebi ir kiti. Daugumoje kultūrų kūno švara ir tvarkinga graži apranga labai vertinama. Ir atvirkščiai, apsileidimas smerkiamas, ypač jei nuo žmogaus sklinda blogas kvapas ir jis platina parazitus Kadangi asmeniškai švarinantis atliekami įvairūs veiksmai. Kai kuriuo jų aptarsime atskirai.

Žmonės švarinasi visą gyvenimą. Tačiau įvairiuose gyvenimo trukmės tarpsniuose skiriasi jų dėmesys. Kūdikio asmenine higienos funkciją atlieka kiti žmonės, paprastai-tėvai. Kadangi kūdikio oda labai jautri, kūdikį reikia maudyti kasdien, nemaloniam kvapui išvengti. Jis nelaiko nei šlapimo, nei išmatų, jam nusišlapinus ir išsituštinus, būtina tinkamai nusausinti sėdmenis ir tarpvietę.

Svarbus gyvybinės funkcijos aspektas yra daiktų priežiūra. Labai svarbu, kad tuo metu tėvai padėtų vaikams suformuoti dantų priežiūros įgūdžius visam gyvenimui.

Vaikystėje vystanti psichikai, vaikai vis dažniau patys gali nuspręsti, kaip šias funkcijas atlikti it ilgainiui tapti ne tik nepriklausomais, bet ir išreikšti savo individualumą.

Atėjus jaunystei ir per visą brandos amžių, išskyrus atvejus, kai žmogus serga ar yra ištiktas fizinės ar protinės negalios, šia gyvybinę veiklą žmogus turi atlikti nepriklausomai.

Paskutiniame savo gyvenimo trukmės tarpsnyje mažėjant fizinėms ir protinėms galimybėms, senas žmogus tampa priklausomas nuo kitų pagalbos.

Asmeninio švarinimosi veiklą žmonės atlieka labai įvairiai. Daug priklauso ir nuo žmogaus sveikatos, vieni gali tik dalinai pasirūpinti asmens higiena, kiti visiškai priklausomi nuo kitų, kai yra priversti gulėti visą laiką lovoje. Tam yra skiriama, pagal paciento sveikatos būklę, individualizuota slauga, Tame tarpe parausimas ir maudymasis.

Dauguma žmonių odą nuvalo prausdami vandeniu su muilu, trindami plaušine ir nušluostydami. Tai gali būti viso kūno prausimas maudantis vandens baseine, vonioje ar po dušu. Vaikai praustis ir maudytis mokomi ir pratinami šeimoje pagal joje susiklosčiusią tvarką kasdien, kas savaitę, kaip yra įprasta.

Tie higienos įpročiai, tapę neatskiriama kasdienine gyvenimo dalimi, kiekvienai dienai skiria savotišką ritmą, saugumo ir pastovumo jausmą.

Dauguma pacientų supranta, kad ligoninėje esanti tvarka skirsis nuo tos, prie kurios yra įpratę. Palatoje turi būti atsižvelgiama į visos grupės interesus. Kaip jau buvo minėta, asmens higienai atlikti, atsižvelgiama ir į sveikatos būklę.

Skiriamos dvi maudymosi rūšys: 1,valomoji, 2, gydomoji.

Valomoji vonia turi higieninį tikslą. Gydomoji fizinį efektą; nuraminti sudirgintą odą arba pagydyti kuria nors vietą- tarpvietę.

Valomosios vonios:

1. Pilna lovos vonia (prausimas lovoje)- slaugytojas nuplauna visą paciento kūną, kuris yra prikaustytas prie lovos.

2. Pagalba prausiantis lovoje. Pacientas „įkalintas“ lovoje gali ir pats praustis, bet jam reikalinga pagalba parusiant, pvz. nugarą, pėdas.

3. Dalinės vonios. Kartais tik viena kūno dalis gali sukelti diskomfortą, skleisti nemalonų kvapą, jei jos neprižiūri. Slaugytojas maudo ligonį, kuris negali to padaryti pats, arba padeda.

4. Maudymas vonioje. Maudymuisi vonioje teikiama pirmenybė, nes nusiprausti ir skalauti vonioje ura lengviau. Vonia taip pat yra naudojama ir kaip gydomoji. Jeigu ši procedūra atliekama išsaugant privatumą ir su tinkamu dėmesiu, ji ne tik padeda pacientui atsikratyti nešvarumų, bet ir nuramina, atstato dvasinę pusiausvyrą.

5. Dušas. Manoma, kad higieniškiau praustis po dušu. Be to dušui reikia mažiau vietos, maudanti sunaudojama mažiau vandens.

Gydomąsias vonias skiria gydytojas. Į vandenį įpilant medikamentų. Ligonis vonioje išbūna nustatyta laiką (20-30 min.). Jei reikia paveikti paciento nugarą, krūtinę, rankas jas turi apsemti tirpalas. Gydomųjų vonių tipai gali būti įvairūs: pvz. Sūri vonia- vėsina, balo, mažina odos sudirginimą, avižinių dribsnių vonia- irgi mažina odos sudirginimą, sumuština odą, kuri sausa, pleiskanota, Kalio permanganato vonia- balo ir dezinfekuoja, gydo infekuotas odos vietas ir t.t.

Sveikatos patogumo tikslais, taip pat nemaloniam kūno kvapui išvengti, svarbu ir tarpvietės, genitalijų priežiūra. Pacientui gulinčiam lovoje reikalinga tarpvietės priežiūra. Reikalinga: vienkartinės pirštinės, vatos tamponai, indas su valymo tirpalu, talpa-ąsotis su virintu vandeniu, rankšluostis, antklodė, basonas pilti vandeniui po skalavimo. Procedūra: atidengti reikiamą plotą labai dėmesingai, kad ligonis nesivaržytų, padėti rankšluosti po paciento šlaunimis.

Moters prausimas:

1. ligonė guli ant nugaros, kojos sulenktos per kelius ir išskėstos į šalis;

2. užsimauti vienkartines pirštines, nuplauti ir nušluostyti vidinį šlaunų paviršių;

3. apžiūrime tarpvietę ar nėra uždegimo, nusikasymo, patinimo požymių, ypač tarp lytinių
lūpų;

4. nuvalome didžiąsias lytines lūpas, po to raukšlę tarp didžiųjų ir mažųjų lytinių lūpų. Kiekvienai pusei naudojant atskirą rankšluosčio kampą. Pradėti nuo gaktos link tiesiosios žarnos. Moterims kurioms yra menstruacijos ar įvestas kateteris, naudoti vatos tamponą ar marlę. Kiekvienam brūkštelėjimui imamas naujas tamponas;

5. gerai nuskalauti ligonę pasodinus ant basono ir pilant vandenį iš ąsočio;

6. rūpestingai iššluostyti ypač tarp lytinių lūpų, nes drėgmė sudaro sąlygas vystytis mikroorganizmams.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 890 žodžiai iš 1766 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.