Logistikos raida samprata ir veikos rūšys
5 (100%) 1 vote

Logistikos raida samprata ir veikos rūšys

VILNIAUS UNIVERSITETAS

EKONOMIKOS FAKULTETAS

LOGISTIKOS RAIDA, SAMPRATA IR VEIKOS RŪŠYS

Referatas

Vilnius, 2006

TURINYS

1. RAIDA 3

2. LOGISTIKOS SAMPRATA 5

3. VEIKLOS RŪŠYS 7

3.1 Vartotojų aptarnavimo politika 7

3.2 Užsakymų tvarkymas 8

3.3 Atsargų valdymas 8

3 4 Transportas ir transportavimas 8

3.5 Sandėliavimas ir saugojimas 9

3.6 Informacijos apdorojimas ir tvarkymas 9

3.7 Paklausos prognozavimas 9

3.8 Gamyklų ir sandėlių vietų parinkimas 10

3.9 Medžiagų tvarkymas 10

3.10 Apsirūpinimas 11

3.11 Atsarginių dalių tiekimo ir klientų posandorinių paslaugų garantavimas 11

3.12 Pakavimas 12

3.13 Gamybos atliekų tvarkymas 12

3.14 Grąžintų prekių tvarkymas 12

LITERATŪRA 13

1. RAIDA

Karinė logistikos svarba pasauliui paaiškėjo 1991 m. pradžioje rengiantis Persų įlankos karui. JAV ir jos sąjungininkams reikėjo dideliais atstumais nugabenti didžiulį krovinių kiekį per labai trumpą laiką. Pusė milijono žmonių ir daugiau nei pusė milijono tonų medžiagų bei amunicijos buvo nuskraidinta už 12 tūkstančių kilometrų, 2,3 milijono tonų ginkluotės perplukdyta vandeniu, ir visa tai padaryta per kelis mėnesius. Žmonijos istorijoje karai laimimi arba pralaimimi gerai organizavus logistiką arba dėl jos trūkumų.

Per Antrąjį pasaulinį karą logistika taip pat turėjo didelės svarbos. Jungtinių pajėgų invazija į Europą per Lamanšo sąsiaurį buvo didelių pastangų reikalaujanti ,,treniruotė“ logistikos srityje. Pats Vokietijos generolas E. Rommel’is kartą yra pasakęs, kad mūšis jau yra laimimas arba pralaimimas ūkio dalies viršininkų dar jam neprasidėjus.

Nepaisant to, kad generolai ir maršalai nuo senų laikų suprato lemiamą logistikos reikšmę, verslo organizacijos tik netolimoje praeityje pradėjo pripažinti svarbią logistikos įtaką kaip vieną iš lemiamų veiksnių tarp rinkoje kovojančių pusių. Ši pripažinimo stoka iš dalies buvo dėl palyginti migloto logistikos kompleksinės naudos supratimo.

1956 m. oro transporto ekonomikos tyrimai pirmą kartą atskleidė logistikos privalumus. Pateikta visuotinė kainos analizės koncepcija. Krovinių vežimas oro transportu yra brangiausia transportavimo forma. Tačiau ją taikant vietoj kitų vežimo būdų galima sumažinti atsargų mastą ir sandėliavimo išlaidas, nes firma pateikia savo gaminius tiesiogiai vartotojams.

Šeštajame dešimtmetyje įvyko daug naujovių ir atradimų, turėjusių įtakos logistikos plėtrai. 1963 m. JAV sudaryta Logistikos vadybos taryba, kurios tikslas buvo plėtoti logistikos teoriją ir mokslą, tirti jos procesus ir skatinti profesionalų dialogą tose srityse, kur visai nesiekiama pelno, bendradarbiauti su įvairiomis gamyba ir rinkos organizavimu užsiimančiomis organizacijomis.

Aštuntojo dešimtmečio pradžioje verslo logistika, kaip vadybos tyrimų ir praktikos sritis, buvo apibrėžiama jau kaip susiformavusi mokslo ir verslo šaka. Tuo laikotarpiu nustatyta pagrindiniai principai. Kai kurios firmos juos taikydamos įsitikino privalumais, bet apskritai pripažinimo procesas vyko lėtai, nes daugelis firmų labiau rūpinosi gauti pelno nei kontroliuoti išlaidas. Rinkos plėtra dažnai užmaskuodavo gamybos ar paskirstymo neefektyvumą. Tačiau 7-ojo dešimtmečio pabaigoje situacija Vakarų šalyse ėmė keistis. Pasauliniu mastu padidėjo gatavų prekių konkurencija ir tuo pat metu ėmė trūkti aukštos kokybės žaliavų.

Vyraujančios ir šiandien tebegyvuojančios ekonominės politikos dėmesys nukrypo nuo poreikių skatinimo – tiekimo ir paskirstymo valdymo link. Išlaidų, gamybos produktyvumo ir kokybės kontrolė tapo reikšminga, kai verslas pabandė suvaldyti importuojamų prekių potvynį. Daugeliu atvejų gamybos ir verslo valdymo orientavimo raida logistinę veiklą paveikė labiau nei kitas verslo sritis.

Logistikos klausimai pastaraisiais dešimtmečiais JAV ir Vakarų Europos vadybininkams darėsi vis svarbesni. Imta taikyti per visą logistikos raidą suformuluotus principus ir sąvokas ir sulaukta gerų rezultatų.

Nemažėjant domėjimusi efektyviu verslo organizavimu, plėtojosi integruotoji logistika. Nors pagrindinė 7-ojo dešimtmečio tema buvo fizinis paskirstymas, panaši teorija išplėtota ir įsigijimo sferoje. Įsigijimas įtrauktas į platesnį medžiagų vadybos kontekstą. Šiandien logistika suprantama kaip veikla, apimanti ir žaliavų vadybą, ir fizinį produktų paskirstymą. Ši integracija daugelyje firmų lemia gerokai glaudesnius ryšius su gamybinėmis operacijomis, todėl ateityje gamyba bei logistika ir teoriškai, ir praktiškai gali suartėti.

Neatrodo, kad ateityje logistikai butų skiriama mažiau dėmesio nei šiuo pakilimo laikotarpiu. Ir toliau plečiantis rinkoms, verslo rezultatams įtakos turės infliacija, energetinių išteklių kainos, valstybinis gamybos reguliavimas bei darbo užmokesčio kėlimas, žaliavų įsigijimo problemų gausėjimas. Kadangi logistika yra gana brangiai atsieinanti veikla, vadybos tikslas ir toliau bus mažinti išlaidas. Todėl reikės profesionalių logistikos vadybos specialistų, nes dėl tokių pokyčių, kaip antai: transporto veiklos dereguliavimas, didėjanti konkurencija su trečiojo pasaulio šalimis gatavų prekių rinkoje ir žaliavų paklausa, – logistinis planavimas ir operacijos taps
sudėtingesnės.

Dabar logistikoje daugiausia dėmesio skiriama tiekimui ir paskirstymui organizuoti bei aprūpinti vykdant karines operacijas. Ekonomikai ir toliau ,,krypstant“ nuo gamybos aptarnavimo sferos link, atsiras daugiau galimybių esamus logistinius principus ir sąvokas pritaikyti firmoms, kurių veikla – aptarnavimas, o ne gamyba. Tuo pat metu, plečiantis prekybai su užsieniu ir gamybos eksportui, logistikos vadybininkai vis labiau įsitrauks į tarptautinę paskirstymo ir tiekimo vadybos veiklą. Tai praplės logistikos ribas, praturtės pagrindinės jos sąvokos.

2. LOGISTIKOS SAMPRATA

Logistika – gana nauja vadybos mokslo šaka, palyginti su tradicinėmis finansų, rinkodaros ir gamybos organizavimo šakomis. Šis mokslas naujas tuo, kad siekiama ne atskirai valdyti kiekvieną veiklos sritį, o koordinuotai – susijusias veiklos sritis. Pirmoji knyga apie koordinuotos logistikos vadybos privalumus pasirodė tik 1961 m. ir tuo galima iš dalies paaiškinti, kodėl dar nėra griežto logistikos apibrėžimo.

Žodyne logistika apibrėžiama kaip ,,Karinio mokslo šaka ir veikla, susijusi su aprūpinimu, tiekimu, įrengimų eksploatacija, personalo judėjimu, paslaugų tiekimu ir panašiais dalykais“.

Kadangi verslo tikslai ir veikla skiriasi nuo karinių tikslų ir veiklos, šis apibrėžimas neperteikia verslo logistikos esmės. Geresnį šios srities vaizdą teikia kitokie apibrėžimai.

· Logistika – tai dviejų ar daugiau veiklos sričių, kurių tikslai yra užtikrinti žaliavų, materialinių išteklių ir produkcijos planavimą, gamybą, kontrolę bei efektyvų judėjimą iš gamybos taško į vartojimo tašką, tarpusavio sąveika;

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 960 žodžiai iš 3114 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.