Lyderis ir lyderiavimas
5 (100%) 1 vote

Lyderis ir lyderiavimas

Įvadas

Socialinio elgesio samprata

Socialinių elgesį apibūdina ryšiai: santykiai su kitais žmonės, ryšius bei santykius lemiančios aplinkybės, tokios kaip nuostatos arba vertybinės orientacijos, ir ryšių , santykių rezultatas – grupės, statusų hierarchija jose.

Sąveikaudamas su socialine aplinka, žmogus pasireiškia kaip atskiras vienetas, organizuotas, vientisas. Bet juk kažkas turi vienyti, derinti tai, ką žmogus patyrė praeityje ir ką patiria dabar, kas jis buvo praeityje ir kas yra dabar. Tas potyrius vienijantis elementas, tarpusavio santykių atskaitos taškas yra mūsų asmenybė, mūsų ego. Mums visą gyvenimą tenka rinktis – būti individualybe, sąlygiškai apsiribojusia nuo kitų žmonių įtakos ir dėl to patiriančią nemalonumų, ar grupės, kito žmogaus dalimi, jaustis saugiai, bet riboti savo individualumą.

Bet kitų žmonių pagalbos ir poveikio žmonėmis netaptume. Geriausiu atveju taptume „maugliai“. Bendrijoje išmokstame kalbėti, reikšti jausmus, bendrauti, dirbti ir dar daug ko. Žmonių grupėje tampame civilizuoti. Nuo gimimo iki mirties esame grupės nariai. Grupė ( apskritai visuomenė) kelia žmogui savus reikalavimus, nustato taisykles, draudimus.

Socialiniai psichologija- ne tik teoriniai samprotavimai. Tai mokslas apie žmogų ir jo elgesį, plačiai taikomas įvairiausiose srityse- nuo bendravimo treniruotės , grupių iki rinkotyros, reklamos.

Lyderio ir lyderiavimo samprata

Beveik viskas, kas yra susiję su bendra veikla, kartu apima ir tokį reiškinį kaip lyderiavimas. Įvairiausiose grupėse vienas arba keli nariai atlieka lyderio vaidmenį , nustato grupės tikslus, elgesio normas, kontroliuoja grupės narių elgesį , skatina arba baudžia ir t.t. O kiti grupės nariai paklūsta lyderiui , atsižvelgia į jo patarimus, klauso nurodymų ir pan. Teoriškai grupės lyderio poziciją gali užimti bet kuris jos narys, tačiau dažnai atsitinka taip, kad kai kurie grupės nariai niekada netampa lyderiais, o kiti yra natūraliai pripažįstami, ir grupė jiems suteikia nemažus įgaliojimus. Natūraliai kyla klausimas, kokie veiksniai lemia lyderio vaidmens atlikimą, kokios savybės būdingos efektyviam lyderiui, kokie yra lyderiavimo stiliai ir panašiai.

Kiekvienoje grupėje ankščiau ar vėliau iškyla arba paskiriamas lyderis. Jį galima apibūdinti kaip įtakingiausią grupės narį, skatinantį ir vadovaujantį grupės veiksmams siekiant iškeltų tikslų. Paskirtam (formaliam) lyderiui galią suteikia jo užimama formali grupėje ( pvz,: vadovo, direktoriaus, administratoriaus ir pan.), o savaime iškilusiam ( neformaliam) lyderiui- grupės nariai, kurie natūraliai pripažįsta jo įtaką. Kai kuriais atvejais lyderis (palyginti su paskirtu) gali tikėtis didesnio grupės narių pasitikėjimo, tačiau jam yra keliami didesni reikalavimai ( grupė lyderiui tarytum iš anksto duoda tam tikrą „kreditą“ jį išrinkdama, todėl vėliau tikisi, kad jis užtikrins pageidautinus veiklos rezultatus).

Apibūdinant lyderiavimą, galima išskirti tokius pagrindinius momentus:

1) procesą, pasireiškiantį sąveikaujant grupės nariams;

2) iškeltų tikslų siekimą;

3) grupės nariams daromą poveikį.

Taigi galima sakyti, kad lyderiavimas – tai procesas, kurio metu paskirtas arba natūraliai iškilęs lyderis daro įtaką grupei siekdamas visiems bendrų tikslų.

Lyderiavimas yra tam tikras procesas, nes jis pasireiškia lyderio ir kitų grupės narių tarpusavio sąveika ( t.y. tiek lyderis veikai grupę, tiek ir grupė gali turėti įtakos lyderio veiksmams). Pagrindinis lyderiavimo uždavinys – taip organizuoti grupės veiklą, kad būtų pasiekti iškelti tikslai (aišku formalių ir neformaliu lyderių tikslai gali būti skirtingi). Siekdamas tikslų lyderis turi sudaryti grupei tinkamas veiklos sąlygas ,koordinuoti jos narių veiksmus , užtikrinti atitinkamą tarpasmeninių santykių atmosferą ir pan. Veiksmai ,kurie yra būtini vienoje situacijoje gali panaudoti skirtingas tikslų siekimo priemones.

Lyderiavimas – tai iš esmės tam tikro vaidmens atlikimas. Jo pagrindiniai ypatumai yra sugebėjimas naudotis turima galia daryti poveikį kitiems grupės nariams. Turimą galią lyderis gali išreikšti įvairiais būdais. PIRMA, jis gali apdovanoti ( pastiprinti) grupės narius, nes kontroliuoja atitinkamus resursus ( pvz direktorius gali paskirti darbuotojams premiją). ANTRA, lyderis gali naudoti prievartą ir bausmes ( pvz, už nusižengimą skirti grupės nariui papeikimą, apriboti jo turimas privilegijas). TREČIA , formaliose grupėse lyderis dažnai turi įstatymiškai įteisintas galias, todėl gali nustatyti tam tikras grupės elgesio normas, kelti siektinus tikslus. KETVIRTA, kai lyderis yra patrauklus kitiems grupės nariams ir jie jį natūraliai pripažįsta, lyderis gali įgyti referentinę galią ( t.y turėti didelę neformalią įtaką grupės nariams). PENKTA, jei lyderis turi daug specialių žinių arba tam tikrų įgūdžių , jis gali būti pripažįstamas kaip atitinkamos srities ekspertas ( tada grupės nariai, atlikdami savo veiklą, visuomet paiso lyderio nurodymų). Kartu reikia pridurti ,kad lyderio vaidmens atlikimas priklauso nuo konkrečios grupės , situacijos bei iškeltų tikslų ypatumų, todėl asmuo, tapęs lyderiu vienoje grupėje arba situacijoje, nebūtinai taps lyderiu
susiklosčius kitoms aplinkybėms ( pvz., pasikeitus grupės tikslams , gali iškilti kitas lyderis).

Lyderiavimo stilių samprata

Lyderio veiklos stilių išskyrimas ir aprašymas – tai populiarus tradicinis požiūris, akcentuojamas lyderio elgesio ypatingumas ( ką ir kaip jis daro). Remiantis atliktų tyrimų rezultatais, buvo išskirti buvo trys pagrindiniai lyderiavimo stiliai- autoritarinis, demokratinis, ir liberalus. Visi šie lyderiavimo stiliai turi tam tikrus specifinius elgesio ypatumus:

1) Nurodymų ir įsakymų davimas. Tai yra vienas iš pagrindinių autoritarinio lyderio veiklos bruožų ( pvz. šie nurodymai sudaro apie 45 proc. autoritarinio, 3 proc. demokratinio ir 4 proc. liberalaus lyderio verbalinio elgesio). Be to, duodamas nurodymus bei įsakymus, autoritarinis lyderis dažniausiai vartoja liepiamąja nuosaką.

Šiuo metu Jūs matote 31% šio straipsnio.
Matomi 897 žodžiai iš 2855 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.