M k čiurlionis
5 (100%) 1 vote

M k čiurlionis

MIKALOJUS KONSTANTINAS ČIURLIONIS

Ypatingą vietą menininkų tarpe užima muzikas ir dailininkas M. K. Čiurlionis. Jis buvo pirmasis kompozitorius, padėjęs pagrindus lietuvių profesionaliajai muzikai. Su šio kompozitoriaus vardu susiję pirmieji profesionalieji lietuvių fortepijoninės, kamerinės ir simfoninės muzikos kūriniai, liaudies dainos vaikams, pirmieji profesionalieji mėginimai teoriškai apibendrinti lietuvių liaudies dainas, sukurti nacionalinio muzikos stiliaus pagrindus. Čiurlionis dar pasireiškė kaip choro dirigentas, muzikas visuomenininkas, muzikos kritikas ir publicistas.

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis gimė 1875 m. rugsėjo 22d. Varėnoje, vargonininko šeimoje. Vėliau šeima persikėlė į Druskininkus, kur ir užaugo kompozitorius. Muzikos iš pradžių mokė tėvas, vėliau mokėsi Plungės orkestro mokykloje, kur išmoko groti fleita ir susipažino su muzikos teorija. 1893m. Čiurlionis įstojo į Varšuvos muzikos institutą, kur studijavo fortepijoną, vėliau- kompozicijos teoriją ir kitus bendrojo lavinimo dalykus. Baigęs institutą be kitų kūrinių jis parašė ir pirmąją lietuvišką simfoniją „Miškas“. Sekančiais metais jis išvyko pasitobulinti į Leipcigo konservatoriją, kurią baigė 1902m. ir persikėlė gyventi į Varšuvą. Tuo metu jis pradėjo kurti stambiausią savo muzikos kūrinį- simfoninę poemą „Jūra“, kurią dėl susidariusių aplinkybių baigė tik 1907m. Taip pat Čiurlionis domėjosi ir liaudies dainomis- užrašinėjo būdingesnes jų melodijas, jas harmonizavo, pritaikydamas chorui arba panaudodamas instrumentinėje kūryboje. 1905m. revoliucijos metu jis palaikė glaudžius ryšius su kai kuriais aktyviais lenkų socialistų partijos nariais, padėjo slėpti atsišaukimus prieš caro valdžią. Mylėdamas savo liaudį, Čiurlionis dar labiau ima domėtis Lietuvos praeitimi, skaito grožinę literatūrą apie Lietuvą, padeda rengti pirmąsias lietuvių dailės parodas ir 1907m. persikelia gyventi į Vilnių.

Čiurlionio iniciatyva Vilniuje prie dailės draugijos įsteigiama muzikos sekcija, kurios tikslas buvo skatinti spartesnį lietuvių originaliosios muzikos vystymąsi ir propaguoti liaudies muziką. Kaip ir Varšuvoje taip ir Vilniuje jis aktyviai dalyvavo miesto kultūriniame gyvenime, vadovavo lietuvių chorui. Šiek tiek vėliau Čiurlionis, tikėdamasis rasti geresnį darbą, persikėlė į Peterburgą, kur dėl įtemto darbo kompozitoriaus sveikata galutinai pakriko ir 1911m. balandžio 10 d. jis mirė.

Šiuo metu Jūs matote 57% šio straipsnio.
Matomi 356 žodžiai iš 620 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.