M k čiurlionis ir jo kūryba
5 (100%) 1 vote

M k čiurlionis ir jo kūryba

Įvadas

Mene yra tikrų dalykų, mažiau pavykusių ir visai nevykusių, yra ir patrauklių trumpalaikių blizgučių.Ir viena, ir kita gali sukurti žmonės, kupini kuo geriausių norų, mokantys savo darbą.Tačiau nei gerų norų ir kilnių sumanymų suma neduoda reikiamo rezultato, jei ne kažkoks esminis, retokai pasitaikąs trupinėlis, kuriame ir glūdi meno paslaptis.

Tokiu ne trupinėliu, o tikru“ trupiniu „ galime vadinti vyresniosios kartos lietuvių meninikų tarpe ypatingą vietą užimantį muzikantą ir dailininką Mikalojų Konstantiną Čiurlionį.Tai buvo pirmasis lietuvių kompozitorius, padėjęs pagrindus lietuvių profesionaliajai muzikai.Su jo vardu susiję pirmieji profesionalieji lietuvių fortepijoninės, kamerinės ir simfoninės muzikos kūriniai ,liaudies dainos vaikams, pirmieji profesionalieji mėginimai teoriškai apibendrinti lietuvių liaudies dainas, susikurtis nacionalinio muzikos stiliaus pagrindus.Mikalojus Konstantinas Čiurlionis dar pasireiškė ir kaip choro dirigentas, muzikos visuomenininkas, muzikos kritikas ir publicistas.

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis gyveno neilgai ir savo kūrybines galias plėtojo trijose plotmėse:muzikoje, dailėje, literatūroje.

Biografija

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis gimė 1875m. rugsėjo 22d. Varėnoje,parapijos vargonininko Konstantino Čiurlionio ir Adelės Marijos Magdalenos Radmanaitės – Čiurlionienės šeimoje.Palikimą į muziką paveldėjo iš savo tėvo vargonininko,o pirmuosius estetinius įspūdžius žadino ir vaizduotę ugdė nepaprastai gražios,miškuose skendinčios Druskininkų apylinkės, dzūkų pasakos bei padavimai, skambios lietuvių liaudies dainos.

„…Mikalojus konstantinas Čiurlionis buvo vidutinio ūgio, stipraus sudėjimo Plaukai tankūs, papurę, ne per daug šviesūs, auksinio atspalvio, dailiai pušė jo galvą.Jo akys buvo pilkai žalsvos, išraiškingos, žvilgsnis tiesus, gilus ir reikšmingas. Antakiai gana tankūs ir šiek tiek pasidavę į priekį.Kakta aukšta tarp akių, perkirsta dviem vertikaliom raukšlelėm; jos kartais visai nebūdavo pastebimos, o kartais darydavosi gilesnės.Oda buvo lygios gelsvos spalvos ( iš motinos paveldėta).Pagal to maeto paprotį brolis augino ūsus – jie buvo gelsvi ir gana reti. Judesiai energingi,eisena tvirta ir grakšti.Brolis turėjo gana plačias,visados šiltas, švelnias, bet nervingas rankas.“

Nuo 1877 iki 1889 metų gyveno ir mokėsi Druskininkuose, šiame gražiame gamtos prieglobstyje prabėgo būsimojo menininko vaikystė.Muzikos mokėsi pas tėvą.

1889- 1892 metais mokėsi Plungės dvaro orkestro mokykloje. Čia 1889m Mikalojus Konstantinas Čiurlionis pateko į vieno didžiausių to meto muzikos mėgėjų ir mecenatų Mykolo Oginskio orkestro mokyklą.Šioje mokykloje jis mokėsi pūsti fleita, grojo orkestre, bandė komponuoti pirmuosius muzikos kūrinėlius, o laisvalaikiu dažnai nuklysdavo į įdomesnes apylinkės vietoves ir jas piešdavo.

Kaip Mikalojus Konstantinas jautėsi važiuodamas į Plungę ir kaip jis pritapo prie naujos aplinkos ?

„ M.K.Čiurlionis ruošėsi važiuoti į Plungę – į kunigaikščio Mykolo Oginskio muzikos mokyklą.

Daug liūdesio ir kančios išgyveno jautrus, prie tėviškės ir šeimos prisirišęs berniukas. Plungėje artimesnės draugystės neužmezgė nei su vienu mokiniu.Triukšmas ir priverstinis bendravimas jį vargino ir didino savųjų pasiilgimą.Iš nostalgijos Čiurlionio sveikata visai pairo, ir globėjas išsiuntė keliems mėnesiams namo.Pasitaisęs ir pailsėjęs jis vėl grįžo į Plungę.Berniuką labai traukė dvaro orkestras, kuriame jis retkarčiais dalyvaudavo, bet galėdavo klausytis repeticijų ir mokytis.

Didžiausią įspūdį berniukui paliko koncertinės išvykos į Palangą, kuriose jis jau dalyvavo kaip orkestrantas – grojo fleita.Ten pirmą kartą iš seno žvejo išgirdo legendas apie Jūratę, Birutę, klausėsi žemaitiškų dainų ir jas užrašinėdavo.Tačiau labiausiai berniuką domino orkestras.Atsisėdęs studijavo kiekvieną instrumentą ir partitūras.Jam tada atrodė, kad partitūta – didelis laukas, kuriame susitinka draugai ir gražiai kalbasi arba vaikščioja kas sau – tai susieidami, tai išsiskirdami.Bet kartais tie draugai susišiaušią pradeda peštis ir šaukia į pagalbą vis naujus draugus.Tada kyla audra, muštynės, kol vėl visi susitaiko ir pasikalbėję išsiskirsto.

Čiurlionis buvo labai prisirišęs prie senojo Oginskio.Oginskis buvo geras ir teisingas žmogus, jį gerbė ir mylėjo visas orkestras.“

Savo darbštumu ir gabumais Čiurlionis patraukė mecenato dėmesį, pelnė jo palankumą, ir M.Oginskis pasiuntė jį mokytis į Varšuvos konservatoriją. Varšuvos konservatorijoje (1894 – 1899 ) Čiurlionis studijavo fortepijoną , prof.A.Sigetinskio klasėje, kompoziciją – prof.Z.Noskovskio klasėje, gilino muzikos teorijos ir istorijos žinias, lankė choro klasę. “Iš pradžių konservatorijoje jis mokėsi skambinti fortepijonu, bet gana greitai, negalėdamas atsispirti aistringam norui mokytis kopozicijos teorijos, pradėjo mažiau skirti dėmesio fortepijonui, o daugiau kurti savąją muziką.“

Būdamas konservatorijoje daug ir kūrybingai dirbo,per paskutinius dvejus metus konservatorijoje jis sukūrė variacijas, dvi sonatas fortepijonui, keliolika fugų, kantatą ir kt.

1899m.sėkmingai baigęs Varšuvos konservatoriją Čiurlionis“… ima kilti į kūrybines
aukštumas, kaip Ikaras saulėn, o jo kūrybinės jėgos tirpsta,sekinamos nepriteklių ir buities kolizijų.“ Jausdamas, jog labai trūksta gilesnių muzikos žinių 1901m. M.K.Čiurlionis, M.Oginskio remiamas išvyksta į Leipcigo konservatoriją.Leipcigo kultūrinis gyvenimas užpildo visas M.K.Čiurlionio laisvalaikio valandas.Jis domisi opera, bibliotekoje savarankiškai studijuoja R.Štrauso irH.Berliozio simfoninių kūrinių instrumentuotę.

1902m. vėl grįžo į Varšuvą,lankė Varšuvos piešimo, o vėliau dailės mokyklą.Vertėsi privačiomis muzikos pamokomis..Be muzikos jis čia pradėjo daugiau domėtis tapyba ir sistemingai jos mokytis.Tuo metu Čiurlionis pradėjo kurti ir stambiausią savo muzikos kūrinį – simfoninę poemą „Jūra“, kurią dėl susidėjusių aplinkybių baigė tik 1907m.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 925 žodžiai iš 3033 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.