M k čiurlionis- lietuvių tautos genijus
5 (100%) 1 vote

M k čiurlionis- lietuvių tautos genijus

M. K. Čiurlionis – lietuvių tautos genijus

M

ikalojus Konstantinas Čiurlionis gimė 1875 m. rugsėjo 22 dieną Varėnos vargonininko Konstantino Čiurlionio šeimoje. Netrukus šeima persikėlė į Druskininkus. Ten, nuostabioje Druskininkų gamtoje ir tėvo muzikos aplinkoje pradėjo formuotis būsimojo genijaus talentas. Penkerių metų Kastukas jau moka skambinti fortepijonu, trylikametis priimamas į kunigaikščio Mykolo Oginskio orkestro mokyklą Plungėje. Griežia fleita, bando kurti muziką, piešia, žavisi žemaičių dainomis, jas užrašinėja. Neišdildomą įspūdį palieka orkestro išvykos prie jūros.

Praėjus trejiems metams, matydamas neeilinius Kastuko gabumus, M. Oginskis savo lėšomis išleidžia jį mokytis į Varšuvos muzikos institutą. Čia M. K. Čiurlionis mokosi fortepijono, kompozicijos, laisvalaikiu piešia, studijuoja istoriją, filosofiją, astronomiją, psichologiją, literatūrą. „Jis turėjo kažkokią vidinę šviesią jėgą”, „visi mes jutome, kad tarp mūsų yra nepaprastas žmogus, kuris pasižymi ne tik dideliu intelektu, bet ir stipria moraline jėga”, „kai Čiurlionis buvo tarp mūsų, visi buvome geresni. Šalia jo negalėjo būti nei blogo žmogaus, nei pikto jausmo”, – prisimena mokslo draugai. Studijuodamas sukuria nemažai kūrinių fortepijonui, kantatą chorui ir orkestrui „De profundis” („Iš glūdumos”).

Baigusiam Muzikos institutą Čiurlioniui pasiūloma užimti Liublino muzikos mokyklos direktoriaus vietą. Bet jis šių garbingų ir pelningų pareigų atsisako – geriau versis privačiomis muzikos pamokomis, kad tik galėtų daugiau laiko skirti kompozicijai. Ir iš tiesų Čiurlionis daug kuria. Be preliudų, noktiurnų, fugų fortepijonui, 1900 – 1901 m. sukuria pirmąjį lietuvių simfoninį kūrinį – simfoninę poetą „Miške”, laimi pirmą vietą Varšuvoje paskelbtame simfoninio veikalo sukūrimo konkurse, bet premijos negauna ir kūrinys neatliekamas, nes Čiurlionis nesutikęs, kad programoje būtų parašyta, jog jis lenkas…

1901 m. Čiurlionis išvyksta toliau mokytis į Leipcigo konservatoriją, susižavi R. Vagnerio, H. Berliozo, R. Štrauso muzika ir nepaprastai ilgisi savo tėvynės, rašo šimtus laiškų artimiesiems. „Matai tą mišką kairėje pusėje, – rašo broliui Stasiui, – toli toli už jo mūsų Lietuva, mūsų pušys, smėlis ir mėlynasis Nemunas”, „tas Leipcigas, Varšuva, sakytum, tik ilgas ir sunkus sapnas”. Čiurlionis Leipcige gyvena vargingai, kartais neturi iš ko sumokėti už mokslą, tačiau atkakliai dirba, per dvejus mokymosi metus sukuria populiarųjį styginių kvartetą, uvertiūrą „Kęstutis”, susižavi tapyba, kuri palengvina jį vis labiau užvaldo.

Šiuo metu Jūs matote 50% šio straipsnio.
Matomi 395 žodžiai iš 787 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.