M k čiurlionis5
5 (100%) 1 vote

M k čiurlionis5

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (1875 – 1911) – lietuvių dailininkas, kompozitorius – profesionaliosios lietuvių muzikos pradininkas, savo kūryba peržengęs nacionalinės kultūros ribas. M.K. Čiurlionio dailė, muzika ir literatūrinė kūryba atspindi XIX – XX a. sandūroje egzistavusias įvairias filosofines, religines teorijas, menines kryptis, aktualias.

Varėnoje 1875 m. rugsėjo 22 d. gimė Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, kompozitorius, dailininkas, kultūros veikėjas. 1877 m. Čiurlionių šeima išsikėlė gyventi į Ratnyčią, o dar po metų – į Druskininkus.Čia prabėgo būsimojo menininko vaikystė Grafikas ir kompozitorius. Muzikos mokėsi pas tėvą vargonininką..

1889 m. M.K. Čiurlionis buvo priimtas į kunigaikščio M. Oginskio orkestro mokyklą Plungėje. Čia išmoko groti fleita ir pagrindinių muzikos teorijos dalykų. 1894 – 1898 m. studijavo Varšuvos muzikos institute, o vėliau Leipcigo konservatorijoje. 1902 m. gyveno Varšuvoje ir, versdamasis privačiomis muzikos pamokomis, nemažai laiko skirdavo kūrybai, pradėjo tapyti. 1902 – 1903 m jis lankė piešimo, o 1904 – 1906 m. – dailės mokyklas. 1907 metų pabaigoje persikėlė gyventi į Vilnių. Čia susipažino su rašytoja Sofija Kymantaite, kuri vėliau tapo jo žmona. Vilniuje M. K. Čiurlionis su kitais įteigė Lietuvos dailės draugiją, dalyvavo jos veikloje, parodose, vadovavo „Vilniaus kanklių“ draugijos chorui, koncertavo kaip pianistas r dirigentas, rašė dailės ir muzikos klausimais.

1908-1909 m. lankėsi ir gyveno Peterburge. Mirė 1911 m. Pustelninke, netoli Varšuvos. palaidotas Rasų kapinėse.

M. K. Čiurlionis yra parašęs apie 270 įvairių žanrų muzikos kūrinių, o įskaitant nebaigtus darbus jo muzikinis palikimas yra 353 kūriniai. Žymiausios simfoninės poemos „Miške“, „Jūra“ ir kt. Jo dailės darbai sukurti vos per šešerius metus. Jų liko daugybė – apie 250 paveikslų, 60 grafikos darbų, 300 piešinių, eskizų. M. K. Čiurlionio kūriniai susiję su XIX a. pabaigos ir XX a. pradžios Europos, lietuvių liaudies menu. Jie turi simbolizmo, romantizmo, moderno bruožų. M. K. Čiurlionio kūrybą sudaro originalūs, didelės fantazijos, gilios minties dailės ir muzikos kūriniai.

1975 m. minėdami M.K. Čiurlionio gimimo 100-ąsias metines, tautodailininkai medžio skulptūromis papuošė pakelę nuo Varėnos iki Druskininkų. Šis kelias pavadintas Čiurlionio keliu. 1988 m. rugsėjo mėnesį, pagerbiant M.K.Čiurlionio gimimo vietą, 1988m. rugsėjo mėnesį joje pastatytas atminimo akmuo, kurį sukūrė skulptorius E. Penkauskas.

1995 m. įkurtas M. K. Čiurlionio draugijos Senosios Varėnos skyrius. 1997 m. minint menininko 122-ąsias gimimo metines, Senojoje Varėnoje atidarytas jo atminimo kambarys, kuriame organizuojami įvairūs renginiai, parodos, susitikimai. Kasmet čia vyksta M.K.Čiurlionio gimimo metinių minėjimas.

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (1875–1911) buvo pirmasis lietuvių muzikas, nesitenkinęs siaurais provinciniais interesais ir stojęs į ambicingą originaliosios kūrybos kelią. Jo menui darė įtaką nepaprastai platūs interesai ir gili erudicija. Čiurlionis domėjosi literatūra, filosofija, numizmatika, grafika, astronomija, kosmografija, istorija, paleontologija, matematika, geologija, fizika, chemija, mėgo keliauti, fotografuoti ir muzikuoti. Baigęs dvi aukštąsias muzikos mokyklas – Varšuvoje ir Leipcige, Čiurlionis ryžosi tapti profesionaliu dailininku ir vis mažiau laiko skirdavo muzikai.

XX a. pradžioje Čiurlionis susidomėjo ir užsidegė lietuvybe, mokėsi kalbos, harmonizavo daug liaudies dainų, naudojo tautinius motyvus instrumentinėje muzikoje ir tapyboje, skelbė lietuviškojo meno ideologija tapusius pareiškimus. Jo kūryba smarkiai pranoko tuometės lietuvių visuomenės lygmenį, todėl autoriui teko kęsti nuolatinį skurdą ir nepripažinimą. Čiurlionis ypač žavėjosi simfoninio orkestro galimybėmis, atidžiai studijavo didžiųjų romantikų partitūras, mokėsi iš Piotro Čaikovskio, Hectoro Berliozo ir Richardo Strausso muzikos

Sukūręs svarbiausius XX a. pirmosios pusės lietuvių simfoninius veikalus – poemas „Miške“ (1902) ir „Jūra“ (1907), Čiurlionis jų niekuomet neišgirdo.

„Miške“ pirmąkart nuskambėjo kompozitoriaus mirties metinių proga 1912 m., o „Jūra“ – tik 1936 m., minint 25-ąsias mirties metines. Šiandien tai – patys populiariausi lietuviški simfoniniai kūriniai.

Šiuo metu Jūs matote 54% šio straipsnio.
Matomi 631 žodžiai iš 1179 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.