Makroekonomika1
5 (100%) 1 vote

Makroekonomika1

Makroekonomika

Nedarbas

Norint išmatuoti nedarbą visi gyventojai skirstomi į 3 kategorijas dirbantys, nedirbantys, nepriklausantys darbo jėgai.

Nedarbas atsiranda tada, kuomet darbingas žmogus ieško, bet neranda darbo. Nedarbo lygis lygus bedarbių ir darbo jėgos santykiniam palyginimui padaugintam iš 100 proc.

Nedarbo tipai:

1. Frikcinis arba tekamasis nedarbas. Tai trumpalaikis nedarbas, kuris atsiranda žmonėms paliekant darbą dėl įvairių priežasčių(pakilo į geresnę darbo vietą, pasibaigė darbo laikotarpis…). Jis yra priimtinas jei neviršija 4-6 proc. Jo visiškai pašalinti negalima.

2. struktūrinis nedarbas. Jis atsiranda, kai profesinė, kvalifikacinė arba regioninė darbo paklausos struktūra nebeatitinka darbo pasiūlos struktūros. Susidaro keičiantis gamybos technologijai, gaminių nomenklatūrai. Gali susidaryti kuomet valstybė pakelia minimalų atlyginimą. Kai vyriausybė nustato nekvalifikuotų darbuotojų minimalų darbo užmokestį didesnį už rinkos pusiausvyros. Susidaro darbuotojų perteklius. Darbuotojai pakeičiami mašinomis.

3. Ciklinis nedarbas atsiranda dėl laikinai sumažėjusios visuminės paklausos. Dažniausia nuosmokių metu, kai laisvų darbo vietų skaičius yra mažesnis už norinčiųjų dirbti darbuotojų skaičių.

Visiško užimtumo nedarbo lygis lygus naturaliam nedarbo lygiui. Naturalus nedarbo lygis yra tas, kuriam esant laisvų darbo vietų skaičius sutampa su dirbti norinčių žmonių skaičiumi (apie 5,5-6%).

Tautos kaip visumos nedarbo kaštus sudaro prarastos prekės ir paslaugos, kurias būtų buvę galima pagaminti esant visiškam užimtumui. Įvertinant nedarbo kaštus skaičiuojamas potencialus BNP, kuris sukuriamas esant visiškam užimtumui. Nedarbo kaštai lygūs potencialaus BNP ir BNP skirtumui ir šis skirtumas vadinamas BNP atotrūkiu.

Šiuo metu Jūs matote 51% šio straipsnio.
Matomi 260 žodžiai iš 505 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.