Maksas plankas
5 (100%) 1 vote

Maksas plankas

M. Planko charakteristika

Maksas Karlas Ernestas Liūdvigas Plankas gimė 1858m. balandžio 23 d. Jo gimimo vieta – Kylis, uostas prie Baltijos jūros. Kylis priklausė Danijai, tačiau 1866 m. tapo Prūsijos dalimi. Planko tėvas buvo vokiečių kilmės ir vadinosi Johanu Juliumi Vilhelmu fon Planku (Johan Julius Wilhelm fon Planc), tai gerai žinomas konstitucinės teisės profesorius, padėjęs rašyti Prūsijos Civilinį Kodeksą; motina – Ema Pacig (Emma Patzig). Pats Plankas (Max Plank) buvo puikus muzikantas, kuriam kartais smuiku akompanuodavo A. Einšteinas. Jo gyvenime būta skaudžių tragedijų. Su pirmąja žmona Marga fon Hėslin (Marga von Hoesslin) Plankas turėjo keturis vaikus. Netrukus po vedybų jis prarado dvi dukras, kurios abi mirė dėl gimdymo komplikacijų, o vienas sūnus žuvo per Pirmąjį pasaulinį karą. Kitas jo sūnus užaugo, tačiau įsivėlė į nepavykusį sąmokslą, per kurį ketinta nužudyti Adolfą Hitlerį. Jis buvo nubaustas mirties bausme. Antrojo pasaulinio karo pabaigoje Planko namus ir beveik visus jo darbus sunaikino sąjungininkų bombardavimai. Plankas buvo religingas ir iki gyvenimo pabaigos tikėjo į mielaširdingą Visagalį. Antroji žmona, kurią vedė 1911 m., buvo pirmosios žmonos dukterėčia. Mirė Plankas 1947 m. spalio 4 dieną, nesulaukęs devyniasdešimtojo gimtadienio.

Moksliniai pasiekimai

Mokydamasis Maksimiliano gimnazijoje Miunchene, Plankas buvo puikus, tačiau neišsiskiriantis studentas. Susidomėjęs fizika, 1874 m. įstojo į Miuncheno universitetą ir 1879 m. gavo filosofijos daktaro laipsnį. Jo daktarinė disertacija buvo susijusi su antruoju termodinamikos dėsniu ir rodė tai, jog Planką traukė esminės problemos. Jam didelės reikšmės turėjo perspektyva, jog išorinis pasaulis yra kažkas “absoliutaus” ; jis rašė: “dėsnių, kuriuos būtų galima pritaikyti tam “absoliutumui”, ieškojimas man atrodė didžiausias mokslinis siekis gyvenime”. Kurį laiką dėstęs Miuncheno ir Kylio universitetuose, Plankas 1889 m. tapo Berlyno universiteto profesoriumi. Čia jis atliko didžiausius savo darbus ir dirbo iki 1928 m.

M. Planko pasiekimai

Makso Planko darbai dvidešimtojo amžiaus priešaušryje padėjo gimti kvantinei teorijai ir visiems laikams pakeitė fizikos pagrindus. Reikšmingiausias jo laimėjimas yra tas, kad kartais jis statomas greta Izaoko Niutono ir Alberto Einšteino. Neseniai buvo rašoma, jog Planko darbas “davė vieną pačių galingiausių impulsų mokslo pažangai”. Iš tiesų jis yra labai svarbi figūra fizikos istorijoje ir mokslininkams nepaprastai patrauklus simbolis: iš prigimties griežtų pažiūrų, Plankas vis dėlto noriai siekė radikaliai spręsti tas problemas, kurios apskritai atrodė nesvarbios, bet teoriškai lemiamos. “Būdamas tvirtas konservatorius, – rašė fizikas ir istorikas Emilis Segrė (Emilio Segre), – jis, remdamasis faktiniais įrodymais ir logišku tikslumu, prisivertė padėti vienai iš didžiausių revoliucijų gamtos filosofijų.”

Kvanto atradimas

Kvanto atradimas susijęs su “absoliučiai juodo kūno spinduliavimo” problema, kuri erzino fizikus devynioliktojo amžiaus pabaigoje ir domino Planką, nes buvo iš esmės svarbi.1859 m. Gustavas Kirchhofas (Gustav Kirchhoff) nustatė, kad kūno spinduliuojama šiluma priklauso tik nuo to kūno temperatūros ir sugertų bangų ilgio, o ne nuo paties kūno kilmės. Taigi veikia kai kurios universalios funkcijos. Tirdami, kaip spinduliuoja „juodi kūnai“, fizikai priėjo prie nerimą keliančių išvadų. Pagal klasikinį dėsnį, kūnas, absorbavęs spindulius, taip pat turi skleisti neribotą šilumos ir šviesos kiekį didžiausio intensyvumo trumpiausio bangos ilgio nematomais ultravioletiniais spinduliais. Tačiau eksperimentai parodė, kad taip nėra.

Šiuo metu Jūs matote 52% šio straipsnio.
Matomi 568 žodžiai iš 1090 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.