Malta1
5 (100%) 1 vote

Malta1

Malta

Malta- tai šalis esanti Europos žemyno pietinėje dalyje. Šios valstybės plotas tik 316 km. Tai daug mažesnė šalis už Lietuvą. Maltos sostinė yra Valeta. Malta yra įsikūrusi Maltos, Goco, Komino, Kominoto ir Filfolos salose, kurios yra Viduržemio jūroje. Maltos vardas kilo iš finikietiško žodžio ,, melita‘‘. Tai reiškia rami vieta.

Maltos geografinė padėtis

Malta tai valstybė Viduržemio jūroje. Ji priklauso Europos žemynui. Ji yra šiaurės platumoje ir rytų ilgumoje. Maltos krantus skalauja Viduržemio jūra. Tai sala beveik pusiaukelėje tarp Sicilijos ir Afrikos. Tai piečiausia Europos valstybė, išsibarsčiusi Viduržemio jūros mėlynėje. Malta yra vidutinėje šiluminėje juostoje.

Maltos klimatas

Malta yra subtropinėje klimato juostoje. Klimatas Viduržemio jūros (mediteraninis). Vasaros Maltoje būna sausos bei karštos, o žiemos švelnios. Vasarą saulė šviečia vienuolika- dvylika valandų, o žiemą apie šešias valandas. Vidutiniškai per metus būna 3066 saulėtos valandos. Dažniausiai lyja tik žiemą. Vidutinė sausio mėnesio temperatūra +13 C, o liepos mėnesio vidutinė temperatūra +25 C. Kritulių palyginus iškrenta nedaug. 530 mm kritulių per metus.

Maltos gamta ir kraštovaizdis

Kur pažvelgsi, visur susidursi su akmeniu, vos pridengtu krūmokšniu ar žolės lopiniu. Salose medžių nedaug, jie nepajėgūs giliai įleisti šaknis, nes joms kelią vėlgi pastoja akmenys. Dirvą pamatysi tik lygumoje. Ir tai tik nedidelį plotelį.

Kraštovaizdis, žmonių gyvenimo būdas. Darbai maltiečiams svarbiau už politiką. Tad nenuostabu, kad žemdirbystė klesti ir ant akmens. Pakelėse ir laukų sklypelių pakraščiuose stiebiasi karališkieji kaktusai. Jie saugo žemę nuo erozijos. Saloje kiekviena žemės pėda naudojama racionaliai ir taupiai. Čia pamatysi citrinmedžių, alyvmedžių, kviečių ir miežių laukus. Maltai trūksta dirbamos žemės, nedaug yra ir ganyklų. Vyrauja mediteraninė kserofitinių krūmokšnių augalija.

Gamtiniai ištekliai

Maltoje naudingųjų iškasenų nėra daug. Čia randama randamos klintys (kalkės), valgomoji druska. Daug ką tenka įsivežti. Maltoje yra daug akmens.

Upių beveik nėra.

Maltos gyventojai

Devyniasdešimt aštuoni procentai Maltos gyventojų yra maltiečiai. Taip pat čia gyvena anglų ir italų. Valstybės religija yra katalikybė. Vidutinis gyventojų tankumas 983 žm./km2. Miestuose gyvena apie šešiasdešimt keturis procentus šalies gyventojų. Valstybinės kalbos maltiečių ir anglų. Maltiečių kalba artima Magribo arabų kalbos tarmėms, paveikta italų kalbos. Šnekamosios kalbos yra maltiečių, italų, anglų. Italų kalba labiau paplitusi negu anglų, nors nuo 1923 metų ji buvo uždrausta mokyklose. Piniginis šios valstybės vienetas- Maltos lira.

Žmonių gerovės rodiklis- darbas. Žmonės taupūs šiokiadieniais ir dosnūs šventėms. Nacionalinė tautos vertybė yra dosnumas, svetingumas, vaišingumas. Pagrindinis maltiečių maistas tai trinta bulvių tyrė, kiauliena su bulvėmis arba makaronais, aliejuje keptos žuvys, saldūs pipirai, kopūstai, balta duona be druskos, pienas, vynas. Valstiečiai nevalgo sriubų.

Oficiali religija- katalikybė.

Pramonė

Šalies pramonėje dirba 26 % visų dirbančiųjų, duoda 40% BVP verties. Išsivysčiusi maisto pramonė. Gaminami vaisių ir daržovių konservai, vynas, tabakas. Svarbiausios eksporto šakos yra elektronika ir buitiniai prietaisai ( puslaidininkiai, mikroelektronika, televizoriai, spausdintuvai), tekstilė, trikotažas, avalynė, plastmasės ir vaistai. Taip pat šalyje išvystyta tekstilės pramonė: medvilninių, vilnonių audinių ir trikotažo gamyba. Veikia odos ir avalynės, keramikos, chemijos, metalo apdirbimo pramonės įmonės. Svarbi pramonės šaka yra turizmas. Šioje srityje dirba 33% šalies dirbančiųjų. Turizmas duoda 40% BVP vertės. Turistų lankomi objektai yra požemio šventykla Saflienis, ,,tykusis miestas‘‘ Mdina, Goco sala, gėlių festivaliai, karnavalai ir eitynės, valčių lenktynės.

Šiuo metu Jūs matote 57% šio straipsnio.
Matomi 609 žodžiai iš 1065 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
SMS žinute - 2,90 Eur.
Siųskite sms numeriu 1337 su tekstu INFO MEDIA ir įveskite gautą atrakinimo kodą.
Turite atrakinimo kodą?
Po mokėjimo iškart gausite atrakinimo kodą, kurį įveskite į laukelį žemiau:
Kodas suteikia galimybę atrakinti iki 100 straispnių svetainėje ir galioja 24 val.